Dúhové hory v národnom parku Zhangye sú prírodnou hrou farieb

By: yeung ming - CC BY 2.0

Dúhu nemusíme vídať len na oblohe. Nie je to síce pravidlom, ale príroda je plná množstva prekvapení a na prvý pohľad neuveriteľných úkazov. To platí aj v prípade čínskeho národného parku Zhangye, ktorý je geologickým zázrakom sveta. Ponúka pohľad na vrcholce valov hýriacich farbami dúhy.

Park Zhangye je jedným z príkladov, kedy matka príroda spolu so zázračnou geológiou upúta ľudskú pozornosť a núti nás zamýšľať sa nad spôsobmi, akými takéto krásy kreuje. Národný park leží na severozápade Číny v provincii Gansu. Rozprestiera sa na rozlohe vyše 300 kilometrov štvorcových. Od roku 2009 je táto lokalita zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a patrí medzi cieľ mnohých nielen čínskych, ale aj medzinárodných turistov. Je známa predovšetkým pre svoje farebné sklané útvary, na základe ktorých bola čínskymi médiami označená za jednu z najkrajších scenérií v celej Číne.

dúhové hory
By: Bertahan LuxingCC BY 2.0
dúhové hroy
By: Bertahan LuxingCC BY 2.0

Najrozvinutejšia a najnavštevovanejšia časť parku je Danxia, ktorá leží 30 kilometrov na západ od centra Zhangye20 kilometrov južne od okresu Linze. Druhou oblasťou je Binggou ležiaca na severnom brehu rieky Liyuan a jej nadmorská výška sa pohybuje v rozmädzí od 1500 do 2500 metrov nad morom. Treťou oblasťou je Sunan Danxia nachádzajúca sa pri meste Ganjunzhen.

hory
Danxia – By: Talented TravellerCC BY 2.0
hory
Sunan Danxia – By: yeung mingCC BY 2.0

Výnimočné sfarbenie je zapríčinené striedaním sa vrstiev červeného pieskovca, kriedy a ďalších iných sedimentov, ktoré tu boli uložené počas miliónov rokov. Primárnou farbou je tmavá červená, ktorá je spôsobená povlakom z oxidu železa a cementáciou, tiež známa ako hematit. Ide v podstate o presne ten istý proces, keď v daždi necháte kus kovu a okolo seba začne vytvárať červenú vrstvu hrdze. Poveternostné vplyvy spolu s vodou a kyslíkom oxidujú elementárne železo na oxid železa. Preto sú tieto dúhové hory do značnej miery charakterizované touto farbou.

Dúhové hory v národnom parku Zhangye sú prírodnou hrou farieb
By: Bertahan LuxingCC BY 2.0

Počas svojho „života“ pieskovce môžu rôznorodo meniť farby. Existujú prípady, kedy sú zafarbené na hnedo alebo žlto. Zapríčinené je to oxidovaným limonitom alebo goethitom. Ak je prítomný sulfit železa, sfarbenie sa zmení na žlto, zelené sfarbenie je naopak zapríčinené chloritanom. Toto je len niekoľko príkladov z množstva možných farebných zmien pieskovca.

Vplyvom vetra, dažďa a hlavne aj času vznikli na tomto mieste rôznorodé útvary. Medzi nimi veže, stĺpy či rokliny, odlišujúce sa farbami, tvarmi a veľkosťami. V súčasnosti tu nájdete aj sériu drevených chodníkov a prístupových ciest, ktoré boli postavené, aby pomohli návštevníkom preskúmať skalné útvary.

hory
By: Bertahan LuxingCC BY 2.0
hory
By: Talented TravellerCC BY 2.0
hory a chodník
By: Talented TravellerCC BY 2.0
hory
By: Talented TravellerCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.6 / 5. Počítadlo: 5

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?