Druhé miesto vo výške, prvenstvo v obľúbenosti. Krásny vodopád Glymur na Islande

vodopád
By: Börkur Sigurbjörnsson - CC BY 2.0

Island je sám o sebe krajinou neuveriteľného množstva krás, ktoré mnohokrát vyrážajú dych. Aj vďaka tomu si našiel zaľúbenie u mnohých milovníkov cestovania a turistiky. Je domovom mnohých útesov, gejzírov ale aj vodopádov. Jedným z najobľúbenejších je vodopád Glymur, ktorý si donedávna niesol prvenstvo v počte metrov.

Dnes je vodopád Glymur druhým najvyšším vodopádom na Islande. Jeho kaskády siahajú do výšky až 198 metrov. Dlhú dobu bol považovaný za najvyšší v krajine. V roku 2011 sa to však zmenilo. Prevýšil ho vodopád Morsárfoss, ktorého výška bola nanovo zmeraná a dosahuje 228 metrov. To však nemení nič na tom, že Glymur je jedným z najkrajších miest na turistiku na Islande.  

vodopád
By: Börkur SigurbjörnssonCC BY 2.0

Leží pri fjorde Hvalfjörður na západe Islandu. Hvalfjörður je dlhý približne 30 kilometrov a do šírky siaha 5 kilometrov. Je vzdialený od mesta Reykjavík približne len pol hodiny cesty. Hvalfjörður je považovaný za jeden z najkrajších fjordov krajiny. Jeho názov sa doslovne prekladá ako “veľrybí fjord”. Má to svoj význam, je domovom miestnej veľrybárskej stanice. Na tomto mieste bol postavený aj podzemný tunel, ktorý spája pevninu, no ukracuje tak z možnosti kochať sa krásou fjordu. Preto, ak ste milovníkom prírody, určite by ste mali zvoliť dlhšiu trasu po pevnine.

fjord
By: Axel KristinssonCC BY 2.0
fjord
By: Tijl VercaemerCC BY 2.0

Glymur nie je viditeľný z cesty, preto ak chcete naozaj vidieť túto prírodnú krásu, musíte si obuť turistické topánky a vydať sa na turistiku. Čo ho však robí skutočne výnimočným, je príroda v jeho okolí. Vyznačuje sa čarom typickým pre celú túto krajinu. Už len samotná krása okolia je veľkou motiváciou pokračovať v ceste za vodopádom.

vodopád
By: Börkur SigurbjörnssonCC BY 2.0

Vodopád Glymur je súčasťou rieky Botsná, ktorá vyteká z jazera Hvalvatn. Po krátkej vzdialenosti klesá vedľa pohoria Hvalfell do strmého mohutného kaňonu. Samotná turistika k vodopádu je skutočne dobrodružná. Od turistických chodníkov cez jaskyne až po strmé a skalnaté oblasti. K vodopádoch sa dostanete z dvoch strán. Môžete ísť zo severnej strany, ale aj z južnej, ktorá ponúka lepší výhľad na vodopád. Celá cesta k vodopádu trvá nie viac ako hodinu.  Určite si však vyhraďte viac času, aby ste sa mohli kochať krásou vodopádu a okolia na vrchole.

rieka
By: Sigurdur JonssonCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?