Dostupné víkendové destinácie, keď nemáte peňazí nazvyš

Hrad a jazero Bled Slovinsko

Niekedy by ste chceli cestovať, no stav bankového účtu dvíha varovný prst a tvrdí, že to nepôjde. To ale vôbec nevadí, pretože v okolí Slovenska sú krajiny, kde si pokojne môžete užiť víkend bez toho, aby ste sa obávali o to, koľko peňazí vás cestovanie bude stáť.

Macedónsko

Rozmanitá horská krajina sa dostala do povedomia Slovákov len nedávno, po spustení priamej leteckej linky z Bratislavy.

Hlavným mestom Macedónska je Skopje, cez ktoré preteká rieka Vardar, ktorá rozdeľuje krajinu na východnú a západnú časť. Skopje bolo obsadzované množstvom národov, čo je viditeľné na mixe rôznych pamiatok. Okrem toho dostalo prívlastok „mesto sôch“, ktorých je toľko, že sa nedajú spočítať. Nachádza sa tu napríklad neprehliadnuteľná 14-metrová socha „Bojovníka na koni“, zobrazujúca najslávnejšieho macedónskeho kráľa Alexandra Veľkého. Krásny je Kamenný most, ktorý je dokonca v mestskom erbe, byzantské kostoly, ktoré dokumentujú vplyv Turkov, či skopský akvadukt. Za návštevu určite stojí aj Starý bazár, z ktorého rozhodne nebudete odchádzať s prázdnymi rukami.

Dostupné víkendové destinácie, keď nemáte peňazí nazvyš
Jazero Ohrid s kláštorom, By: Hans PõldojaCC BY 2.0

Nezabudnite navštíviť ani na očarujúce mesto Ohrid s rovnomenným jazerom. Od roku 1979 je zapísané do zoznamu UNESCO. Nevynechajte ani kláštor Kaleo, ktorý je postavený na kopci pri jazere Ohrid a ponúka jeden z najpopulárnejších výhľadov v celom Macedónsku.

Ako sa sem dostať?

Pozrtite si aktuálne akciové letenky do Skopje.

Priamou leteckou linkou z Bratislavy do Skopje. Sledujte nás, aby vám neunikli tipy na lacné letenky do Macedónska.


Srbsko

V hornatom Srbsku sa budete cítiť ako doma. Táto očarujúca krajina je veľmi podobá Slovensku až na to, že mi tu nemáme také skvosty ako čiernohorské pobrežie či len 2 hodiny vzdialený chorvátsky Dubrovník. Milovníci turistiky si môžu vyjsť na túru, ktorú ponúka pohorie Suva Planina pri srbskom mestečku Niš.

Zabudnúť nesmiete ani na návštevu hlavného mesta – Belehrad, v ktorom sa nachádza jedna z najväčších pevností v Európe – Kalemegdanská pevnosť, okúzľujúci palác kňažnej Ljubici či chrám sv. Sávy. Menej známe je druhé najväčšie mesto Srbska Novi Sad s očarujúcim centrom, pevnosťou Petrovaradin s krásnym výhľadom na Dunaj a mesto.

radnica Novi Sad Srbsko
Budova radnice v Novom Sade, By: Felix MontinoCC BY 2.0

Ako sa sem dostať?

Z Bratislavy sa pravidelne objavujú akciové letenky do juhosrbského mesta Niš. Po krajine sa dobre cestuje cenovo dostupnými autobusovými linkami.

TIP: Ak máte niekoľko dní naviac, odporúčame spojiť návštevu Srbska s Macedónskom a nakombinovať si letenky. Medzi mestami Niš a Skopje premávajú pravidelné autobusové linky, takže nezáleží, či sa rozhodnete letieť najskôr do Srbska a vrátiť sa z Macedónska alebo opačne.


Poľsko

Náš severný sused, kde čiastočne odpadá aj jazyková bariéra, má čo ponúknuť milovníkom histórie, krásnych zámkov aj hôr. Dokonca sa v Poľsku dostanete aj k moru. Baltické more má vodu síce chladnejšiu, ale kompenzáciou sú piesočnaté pláže, dlhé turistické trasy a nízke ceny.

Dostupné víkendové destinácie, keď nemáte peňazí nazvyš
Zámok Malbork, By: Arian ZwegersCC BY 2.0

Windsurferom a jachtárom sa bude páčiť na malom piesočnatom polostrovčeku Hel, ktorý ponúka ukážkové duny. Milovníkov pamiatok isto zaujme návšteva najväčšieho tehlového stredovekého zámku Malbork, kráľovské hlavné mesto Krakow, či koncentračný tábor Osvienčim, ktorý je smutnou spomienkou na obdobie 2. svetovej vojny. Veľkou zaujímavosťou je aj púšť pri poľskej dedinke Klucze. Poľská strana Tatier je zárukou kvalitnej turistiky.

Dostupné víkendové destinácie, keď nemáte peňazí nazvyš
Centrum Krakowa, Rynek Glowny, By: Klearchos KapoutsisCC BY 2.0

Ako sa sem dostať?

Juh Poľska pohodlne zvládnete precestovať autom alebo autobusom. Navyše autobusoví prepravcovia Leo Express, či Polski Bus pravidelne prichádzajú s akciovými cenami lístkov už za niekoľko centov.

Ďalšia je možnosť je zaletieť si z Bratislavy do Varšavy, odkiaľ je pohodlnejšie cestovať do severného Poľska. Ceny leteniek z Varšavy pre vás pravidelne aktualizujeme.


Rumunsko

Bohatá história, množstvo historických pamiatok, nedotknutá príroda s úžasnými výhľadmi a prekvapivo pekné pláže? To všetko nájdete v Rumunsku.

Rumunsko je ideálnym miestom pre tých, ktorí chcú zažiť aj za málo peňazí veľa muziky. Najvyhľadávanejšou lokalitou je upírskymi legendami opradená Transylvánia, kde sa nachádza stredoveký hrad Bran. Stopy slávného grófa Drakulu tu nájdete na každom kroku. Zaujímavosťou je, že Transylvániu si obľúbil anglický Princ Charles a stal sa pravidelným návštevníkom.

Za pozretie určite stojí aj delta Dunaja, ktorá je domovom pre kolónie pelikánov, labute či kormorány. Nezapomenutelnú exkurziu ponúka aj impozantná budova parlamentu v hlavnom meste Bukurešti. Okrem parlamentu sa v Bukurešti nachádzajú krásne ortodoxné kostoly, múzeá a centrum, kde sa môžete poprechádzať. Svoju nízkonákladovú dovolenku si môžete obohatiť aj dobrodružstvom v Karpatoch alebo relaxáciou v kúpeľoch.

TransylvániaAko sa sem dostať?

Letenka z Bratislavy do mesta Cluj-Napoca stojí jednosmerne menej než vlak do Košíc a za 50 minút letu ste v Rumunsku. Sever Rumunska zvládnete aj na aute bez toho, aby ste boli z cesty veľmi vyčerpaní.


Bosna a Hercegovina

Už dávno túžite po duševnom pokoji? Nájdete ho práve v tejto malej krajine, ktorá je jedna z najnábožnejších krajín. Nájdete tu množstvo pamiatok, ktoré tu zanechali Turci, krásne pohoria, očarujúce prímorské mesto Neum, Mostar so starým mostom či vodopády Kravica, v ktorých sa môžete rovno vykúpať.

Za prehliadku jednoznačne stojí aj hlavné mesto Sarajevo, v ktorom sa nachádza Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky alebo Kostol sv. Vincenta de Paul. Neobíďte ani neslávne známe miesto, kde sa odohral atentát na cisára Františka Ferdinanda d'Este, ktorý je považovaný za začiatok 1. svetovej vojny.

10 jedál v Bosne, ktoré musíte ochutnať.

Dostupné víkendové destinácie, keď nemáte peňazí nazvyš
Pohľad na most v Mostare, By: xiquinhosilvaCC BY 2.0

Ako sa sem dostať?

Do Bosny a Hercegoviny si zaletíte z Bratislavy so spoločnosťou WizzAir. Bosna a Hercegoviny je príjemnou zastávkou, ak plánujete roadtrip po Balkáne.


Slovinsko

Čo chýba Slovinsku na rozlohe, to nahrádza svojou rozmanitosťou a množstvom ponúkaných aktivít. Slovinsko ponúka naozaj všetko. Nachádza sa tu pobrežie Jadranského mora, vysokohorské alpské strediská, množstvo športových stredísk i turistických trás.

V hlavnom meste Ľubľane odporúčame navštíviť čarovný trojitý most či Ľubľanský hrad, na ktorý sa dostanete pešo alebo pre pohodlnejších cestovateľov je alternatívou lanovka.

Medzi top najnavštevovanejšie miesta Slovinska môžeme zaradiť mestá Maribor, Portorož, jaskyňu Postojna, hrad Predjama, jazero Bled s rovnomenným hradom, ktoré patria medzi najfotogenickejšie scenérie v celej Európe.

Dostupné víkendové destinácie, keď nemáte peňazí nazvyš
Jazero Bled, By: Jorge FranganilloCC BY 2.0

Ako sa sem dostať?

Slovinsko je pohodlne dostupné autom. 7-dňová diaľničná známka vás výjde 15


Ukrajina

Náš východný sused je veľká krajina, ktorá skrýva neobjavené krásy. Najčastejšie sa spája najmä s jadrovou katastrofou v Černobyle v roku 1986. Dnes je možné Černobyľskú elektráreň navštíviť, dokonca si môžete pozrieť aj najväčší radar na svete, ktorého výstavba bola drahšia, než výstavba samotnej elektrárne. Sovietsky zväz dúfal, že radar ich bude informovať o prípadnom útoku zo západu. Neďaleko Černobylu sa nachádza opustené mesto Pripjať, kde sa nachádza množstvo zničených budov. Mesto bolo evakuované ihneď po havárii v elektrárni.

Centrálnym bodom hlavného mesta Kyjeva je Námestie nezávislosti. Okrem neho hlavné mesto láka fascinujúcim múzeom Černobyľu, katedrálou sv. Sofie alebo chrámami Kyjevsko – Pečorskej Lavry. V tretom najväčšom meste – Odese, nájdete prekrásne čiernomorské pláže, obdivuhodnú budovu Odeskej opery a baletu, či slávne Potemkinove schody.

 

Neďaleko slovenských hraníc stojí za návštevu mesto Ľvov s krásnym centrom, kde si za pár eur budete užívať ako králi.

Kyjev Námestie

Ako sa sem dostať?

Najpohodlnejší spôsob je priamy let z Bratislavy do Kyjeva. Na presuny po Ukrajine je najlepšie použiť miestne vlaky.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Na voľnej nohe s batohom na chrbte trávi väčšinu roka v Juhovýchodnej Ázii. Zásobujem weby klientov kvalitným obsahom, každý deň bojuje so šialenosťami v druhom indonézskom domove a o tom všetkom bloguje.