Diaľnica Highway 1: roadtrip, na ktorý nezabudnete

amerika roadtrip
Americký roadtrip je snom mnohých cestovateľov

Pláže, príroda, jedinečné scenérie, oceán, západy a východy slnka – toto všetko ponúka americká Highway 1. Jedna z najkrajších diaľnic sveta sa tiahne naprieč kalifornským pobrežím. Viac ako 1 000 kilometrov neopísateľných výhľadov je snom nejedného cestovateľa. Odhadovaný čas bez zastávok miernym tempom je približne 10 hodín. My vám prinášame tie najkrajšie miesta, na ktorých sa počas cesty môžete zastaviť (všetky z nich sú zaznačené na mape nižšie).

TIP: Najlepšia možnosť na cestovanie po tejto pobrežnej diaľnici je samozrejme auto. To si viete jednoducho požičať v San Franciscu a vrátiť v Los Angeles. Práve medzi týmito dvomi mestami sa nachádzajú tie najkrajšie zákutia. Požičať si auto v Amerike je vo všeobecnosti celkom dostupná záležitosť. Zohnať ho viete už od 50 eur, no všetko samozrejme závisí od typu auta, poistenia ale aj od veku šoféra. (Na našej 14-dňovej ceste sme zaplatili za auto vyššej triedy s úplným poistením 1 200 eur.)

San Francisco

Práve mesto San Francisco býva často počiatočným bodom cestovateľov, ktorí smerujú na Highway 1. Toto mesto ponúka okrem Golden Gate Bridge omnoho viac, a preto si na jeho návštevu rezervujte viac dní. Za návštevu stojí aj Alcatraz, pričom je nutné urobiť si rezerváciu vopred. Toto mesto je známe aj strmými ulicami, pričom najznámejšia z nich – Lombard Street – nie je len strmá, ale aj kľukatá. Voľné chvíle môžete tiež stráviť napríklad v Golden Gate parku alebo v známom China town.

Ak sa vyberiete ďalej, narazíte na mesto Santa Cruz, v ktorom sa nachádza napríklad aj zábavný park – tie sú totiž pre Ameriku typické. Odporúčame ho všetkým fanúšikom kolotočov, ktorí chcú zažiť pravú americkú zábavu na boardwalku.

Golden Gate Bridge
Golden Gate Bridge

Big Sur

Kopce a skaly obmývané oceánom vytvárajú v Big Sur nádherné prostredie. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo umelci vyhľadávali toto miesto na inšpiráciu. Členitý úsek kalifornského pobrežia medzi San Simeon a Carmel by The Sea ponúka hneď niekoľko miest. To, čo rozhodne nemôžete vynechať je Julia Pfeiffer Burns State Park, konkrétne McWay Falls.Výhľad na vodopád a skaly obmývané oceánom je jeden z najfotografovanejších úsekov.

McWay Falls, big sur, kalifornia
McWay Falls v oblasti Big Sur

Big Sur ale ponúka omnoho viac krásnych miest, ktoré treba navštíviť. Videli ste už niekedy fialový piesok? Práve Pfeiffer Beach je známa tým, že tam nájdete takýto unikát.

Jeden z „highlightov“ v okolí je Bixby Creek Bridge. Predstavte si architektonicky nádherný most dotvorený scenériou útesov obmývaných oceánom. Je to zastávka, ktorú počas svojho roadtripu cez Highway 1 nemôžete vynechať. Toto miesto je ako stvorené na to vychutnať si tu západ slnka. Pre fotografov je to zas skvelým miestom na vytvorenie unikátnych záberov.

Zastaviť sa určite oplatí aj pri majáku Point Sur Lighthouse. Kedysi na ňom pracovali ľudia, no dnes je plne automatizovaný a lode stále sprevádza svojím svetlom. Ak budete mať chuť, maják je možné navštíviť celoročne vďaka sprievodcom.

Bixby Creek Bridge, kaliforniaLimekiln State Park

Pre milovníkov prírody odporúčame zastaviť sa v Limekiln State Park,ktorý ponúka všetko, na čo len pomyslite. Prekrásna príroda, mohutné stromy a vodopády. Vybrať sa môžete na túru a deň môžete zakotviť v jednom z kempov v oblasti.

Piedras Blancas sea elephants

Vidieť voľne žijúce tulene nie je bežnou záležitosťou a preto odporúčame jeden z vyhliadkových bodov počas vašej cesty. Všetky sú bezplatné a na niektorých miestach vám dobrovoľníci (vďaka neziskovej organizácii „friends of the elephant seal“) radi zodpovedajú všetky otázky týkajúce sa života týchto živočíchov.

Pláž Pismo

Pismo beach je dôkazom toho, že aj malé mestá toho vedia ponúknuť naozaj veľa. Prekrásna pláž Pismo ponúka úsek pobrežia doplnený skalnatými útesmi a hornatým pozadím. Z dreveného móla môžete sledovať miestnu faunu.

Mestá na juhu

Ak chcete zažiť pravú americkú palmovú promenádu a prekrásne pláže, vynechať nemôžete ani mesto Santa Barbara.Pre milovníkov surfovania zas odporúčame zájsť do ďalšieho mesta, ktoré už je ale za koncom Highway 1 – San Diego, a to konkrétne na pláž Ocean Beach.

Opačná trasa

Ak by ste sa rozhodli ísť od San Francisca druhým smerom, taktiež je tu pár bodov, ktoré stoja za návštevu. Ani na tejto trase nebudete ukrátení o nádherné výhľady, čoho dôkazom je Muir beach overlook, ktorý ponúka panoramatický výhľad na pobrežie.

Sonoma Coast State Park ponúka hneď niekoľko miest, ktoré stoja za návštevu. Tento park ponúka skryté zátoky, piesočnaté pláže a ohromujúce výhľady. Jedným z najkrajších, ktorý často slúži na pozorovanie veľrýb sa volá Bodega Head. Tento rozmanitý park ponúka okrem krásnej prírody aj malebné piesočnaté pláže. South Salmon Creek Beach a North Salmon Creek Beach sú miestom na surfovanie, rybolov či piknik.

Muir beach overlook, kalifornia
Muir beach overlook, Kalifornia

Pre tých, ktorí milujú prechádzky, tu odporúčame Kortum Trail. Vedie od Wright’s Beach ku Blind Beach, čo je zhruba 7,5 kilometra spiatočne. Tento chodník ponúka nádherný výhľad na oceán a po ceste máte možnosť navštíviť niektoré pláže.

Bonus na záver

Ak by ste túžili preskúmať aj sever Kalifornie, odporúčame prísť až k mestečku Leggett, ktoré v sebe ukrýva unikátnu sekvoju. Vedie totiž cez ňu „tunel“, cez ktorý môžete prejsť pešo či autom. Toto miesto nájdete pod názvom Chandelier drive thru tree a samotný strom je vysoký 84 metrov a v spodnej časti široký až skoro 5 metrov. Ide o unikát, ktorý stojí za to navštíviť.

Chandelier drive thru tree, kalifornia
Chandelier drive thru tree, Kalifornia

Vybrať tie najkrajšie miesta na Pacifis Highway je takmer nemožné, pretože toho ponúka ešte omnoho viac. Za zmienku stojí aj oblasť Malibu, ktorá je známa ako bydlisko mnohých celebrít, prekrásne mesto Monterey so slávnym akváriom či mesto Santa Monica, ktoré poznáte aj z filmov. Diaľnica Highway 1 u sebe ukrýva mnoho prekrásnych zákutí a nie nadarmo sa označuje za jednu z najmalebnejších ciest, ktorú môžete za svoj život prejsť.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?