Kedy ísť na dovolenku do Thajska?

Najlepšie mesiace na návštevu Thajska

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že sa do Thajska oplatí ísť niekedy od novembra do marca – čiže počas obdobia sucha. Najmenej vám bude pršať počas decembra, januára a februára. V tejto dobe však môžete očakávať v Thajsku aj najviac turistov. (A tých tam nie je vôbec málo.)

Ak plánujete spoznávať nielen pobrežné oblasti Thajska, ale radi by ste sa vydali aj severnejšie, treba rátať s tým, že približne od marca do júna býva v Thajsku najteplejšie a miesta vo vnútrozemí môžu byť veľmi horúce. V Bangkoku sa teploty bežne pohybujú medzi 34-35°C pričom sa nemajú problém vyšplhať aj k 40°C.

Priemerné maximálne denné teploty v Thajsku počas roka

Bangkok

Teploty v °C

Jan Feb Mar Apr Máj Jún Júl Aug Sep Okt Nov Dec
323334353433333332323131

Priemerné množstvo zrážok v Thajsku počas jednotlivých mesiacov

Bangkok

Zrážky v mm

Jan Feb Mar Apr Máj Jún Júl Aug Sep Okt Nov Dec
1010501101801801801702201904010

Kedy neletieť do Thajska?

Bežne sa ako mimosezónne obdobie v Thajsku označuje máj – október a má to spojitosť predovšetkým so zvýšeným množstvom zrážok. Počas obdobia dažďov prší približne 14-19 dní v mesiaci. Taktiež počas obdobia dažďov je rozbúrenejšie aj more a zaplávať si v ňom môže byť pomerne náročné. Ak by ste sa v takomto období vydali do Thajska, určite sledujte na plážach výstražné vlajky. Pozor si dávajte hlavne pri červených vlajkách – tie značia veľké riziko a do mora nechoďte. Stredné riziko značí žltá vlajka a ak narazíte na zelenú vlajku – more je pokojné.

Ak vám však pôjde o thajskú kultúru a nebudete sa napríklad zdržiavať iba v pobrežných oblastiach, sezóna dážďov neznamená, že si Thajsko neužijeteDažde sú väčšinou intenzívne – no krátke. A následne sa buď úplne vyčasí alebo ostane oblačno. Ak by ste sa v tomto období do Thajska vydali, treba však určite rátať s tým, že niektoré dni budete viac vo vnútri a hodí sa teda mať naplánovanú aktivitu aj na tieto chvíle.

Počas obdobia dažďov sa v Thajsku môžu objaviť tiež na niektorých miestach aj povodne. 

Sezóna podľa miest v Thajsku

Keď je sezóna v Chiang Mai, nemusí byť aj na Phukete. Viac ako všeobecné informácie o tom, kedy je v Thajsku sezóna by vám mohli pomôcť informácie o sezóne v jednotlivých miestach:

  • Chiang Mai – Najobľúbenejšie obdobie je približne od októbra do konca februára. Teploty sa tu pohybujú okolo príjemných 25°C. Približne od konca novembra do konca februára tu nájdete aj najviac turistov. Od marca do júna sú tu veľmi vysoké teploty – okolo 34-35°. Výnimkou však nie sú ani teploty okolo 40°C a asi je to obdobie, ktoré by ste si v tomto regióne najmenej užili. Počas horúceho obdobia farmári spaľujú aj zvyšky svojich plodín čo spôsobuje zvýšené znečistenie hlavne počas marca a apríla. Od júla do septembra tu je obdobie dažďov. Ide však o krátke intenzívne dažde. Pokojne to môže vyzerať tak, že vám sprchne na hodinku ráno, na hodinku poobede. Počas týchto mesiacov býva dosť často oblačná obloha a tých skutočne slnečných dní tu teda bude menej
  • Bangkok – hlavné mesto Thajska a jeho okolie môžete brať ako celoročnú destináciu. Najobľúbenejšie obdobie je opäť približne od novembra/decembra do februára, kedy tam nie sú až tak vysoké teploty. Od marca do mája zažijete v Bangkoku najvyššie teploty, ktoré nemusia byť príjemné. V tomto období sa tu však koná oslava Thajského Nového Roka, čo zažiť samo o sebe môže byť taktiež zážitok. Od júna do októbra/novembra vám tu bude častejšie pršať – čo však znamená napríklad aj nižšie ceny ubytovania a omnoho omnoho menej turistov.
  • Phuket – najpríjemnejšie teploty približne medzi 25-30°C môžete na Phukete zažiť počas hlavnej sezóny približne od novembra do februára. More je v tomto období taktiež najpokojnejšie a najvhodnejšie na kúpanie. Od marca do mája je aj na Phukete horúce obdobie s teplotami medzi 30-40°C. Postupom času taktiež pribúdajú aj zrážky. Ceny ubytovania môžu byť o niečo nižšie – keďže tu už nie je toľko turistov ako počas hlavnej sezóny. V apríli sa tu taktiež koná aj známa akcia Songkran Festival – oslava Thajského Nového Roka, pri ktorej neostanete suchí. Od júna do októbra(prípadne polovice novembra) môžeme označiť ako nevhodné na relax pri mori a kúpanie. More je rozbúrenejšie a častejšie prší. Phuket by ste si až tak neužili.
  • Krabi – viac menej môžete očakávať podobné počasie na Krabi ako na Phukete – keďže tieto dve známe thajské letoviská nie sú od seba až tak ďaleko. Platí teda opäť, že november – február je najobľúbenejšie obdobie s najviac turistami a najlepším počasím. Od marca do mája sa razantne zvyšuje teplota a postupne pribúdajú aj zrážky, no stále to je fajn obdobie na návštevu. Od júna do októbra potom budete zažívať dážď
  • Koh Samui – tento ostrov je trošku odlišný od predošlých miest v Thajsku. Najmenej zrážok a najkrajšie počasie budete mať počas februára/marca. Navštíviť Koh Samui je však vhodné približne od polovice decembra až do júla. Ani august tu však nebýva úplne zlý. Počas septembra, októbra a novembra tu bývajú silné dažde – a to predovšetkým počas posledných dvoch spomenutých mesiacov.