Čo vidieť v Kyjeve?

Centrum Kyjeva ponúka množstvo zaujímavých miest pre turistov. Veľká výhoda je, že v rámci centra si všetko môžete prejsť pešo a aj vzdialenejšie pamiatky sú dostupné verejnou dopravou. Veľká väčšina turistov navštívi Kyjev len ako východiskový bod pre návštevu Černobyľu, no prichádzajú o veľa. 

Matka vlasť

Pomník obrovských rozmerov v tvare silnej ženy nájdete vo všetkých postsovietskych krajinách a ukrajinský Kyjev nie je výnimkou. Monument Matka vlasť určite neprehliadnete, je vyšší ako všetky kostoly v meste a výhľad naň máte takmer z každej časti mesta. 

Pre tých odvážnejších je tu možnosť vyjsť až úplne hore, ale väčšina turistov sa dá vyviezť len do podstavca monumentu (za túto jazdu zaplatíte 100 UAH, čo je okolo 4 €). Ak sa rozhodnete vyjsť až úplne hore, zoberte si pohodlné topánky. Výťah vás vyvezie asi do oblasti brucha sochy a ďalej budete musieť pokračovať po rebríku. Zaplatíte okolo 200 UAH, čo je okolo 8 €.

Matka Vlasť Kyjev
Matka vlasť

Kyjevsko-pečerská lavra

Ide o unikátny komplex, rozkladajúci sa nad zemou a pod zemou. Rozdelený je dve časti a to Hornú a Dolnú. Horná časť je historická kultúrna pamiatka a za vstup sem si zaplatíte, podľa toho kam všade sa chcete dostať. V dolnej časti nájdete mníšsky kláštor a asi najznámejšiu časť – jaskyne v podzemí. Vstup do tejto časti je zadarmo, rovnako ako aj do jaskyne. Pre návštevníkov jaskyne pokiaľ nie ste veriaci sú sprístupnené len obmedzené časti. 

Pri vchode predávajú sviečky, odporúčame si ich kúpiť, keďže tam nie je žiadne svetlo. Pred vstupom si musia ženy zahaliť vlasy a nohy (pred vstupom sú k dispozícii šatky a zástery zadarmo), muži si musia práve naopak dať dole čiapky. 

Neodporúčame pre ľudí, ktorí majú strach zo stiesnených a preplnených priestorov. Je tam naozaj veľa ľudí a veľmi málo miesta. 

Kyjevsko-pečerská lavra
Kyjevsko-pečerská lavra

Námestie nezávislosti (Majdan)

Hlavné námestie Kyjeva, srdce Kyjeva a miesto, kde je vždy rušno. Do povedomia sa dostalo najmä kvoli povstaniam, ktoré sa tam odohrali na prelome rokov 2013 a 2014. Často sa preto označuje Euromajdan. Toto námestie križuje šesť prúdová cesta Chreščatyk, ktorá sa počas víkendov uzatvára a námestie sa naplní pouličnými umelcami a stánkami. 

Námestie nezávislosti - Majdan
Majdan, Kyjev

Múzeum Černobyľu 

Najnavštevovanejšie múzeum v Kyjeve prostredníctvom fotografií a príbehov ľudí rozpovie turistom príbeh o najväčšej jadrovej katastrofe. Treba sa však pripraviť nato, že len malá časť výstavy je v angličtine. 

Kostoly v Kyjeve 

Najväčšia časť obyvateľstva má pravoslávne vyznanie, preto miestne kostoly hrajú všetkými farbami. Je ich toľko, že všetky nestihnete navštíviť. Za zmienku stojí Kostol svätej Sofie, kde si môžete kúpiť lístok do celého komplexu, vrátane vstupu na vežu. Tú si budete musieť po schodoch vyšlapať sami, ale ak sa dostanete úplne hore, naskytne sa vám pohľad na nedaleký Kostol svätého Michala. Vstup do tohto komplexu aj do kostola je zadarmo. 

Ďalším zaujímavým kostolom je Chrám svätého Ondreja, odkiaľ budete mať nádherný výhľad. Cestou dole budete prechádzať známou ulicou, na ktorej nájdete množstvo pouličných umelcov, stánkov s miestnymi výrobkami ako aj so suvenírmi. 

Kostol Sv. Sofie
Kostol Sv. Sofie