Desať tipov pre pohodovú návštevu Benátok bez stresu

benátky
Canal Grande

Benátky sú populárnou turistickou destináciou a mnohí by sa zhodli aj na tom, že možno je populárna až príliš. No napriek tomu, že počas leta do tohto mesta denne zavíta 60-tisíc turistov, Benátky si stále zachovávajú isté neopakovateľné čaro a svojskú atmosféru. Vidieť mesto, ktoré stojí celé vo vode, je predsa len niečo neobyčajné, a zrejme aj preto sa stále nachádzajú na zozname top destinácií mnohých cestovateľov. Dajú sa však zažiť aj bez toho, aby ste sa nervózne predierali davmi turistov a stáli dlhé hodiny v radoch na vyhliadku? Áno, len treba vedieť, ako na to.

Tu je našich desať tipov, ktoré vám pomôžu vašu návštevu Benátok určite spríjemniť.

1. Necestujte sem v lete

Letné mesiace v Benátkach vedia byť aj voči trpezlivému návštevníkovi neúprosné. Ulice v meste, kde sa nenachádza žiadna zeleň, sa rozpália dobiela, vodné kanály zapáchajú a čo je najhoršie, celé mesto už od rána zahltia hordy turistov. Aj keď ste na davy zvyknutí, Benátky sú niečo extra, a preto je dobré sem vycestovať začiatkom jari alebo neskôr na jeseň, keď je počet turistov v uliciach znesiteľnejší. Svoje čaro však majú aj v zimných mesiacoch, i keď povahy citlivejšie na zimu určite studený vietor od mora nepoteší.

Romantika v Benátkach alebo 9 krásnych miest, ktoré musíte vidieť 

2. Rátajte s tým, že sa stratíte

Čaro Benátok nespočíva len vo vodných kanáloch pretínajúcich celé mesto, no najmä v úzkych uličkách, v ktorých sa viete celkom rýchlo stratiť. Netreba však zúfať a hneď vyťahovať mobily s navigáciou, lebo v benátskych uličkách sa naozaj stratiť chcete. Len tak nazriete za turistickú kulisu mimo hlavných ťahov, objavíte skutočnú atmosféru tohto mesta a zistíte, že Benátky skutočne majú aj nejakých tých stálych obyvateľov. Pri príprave časového harmonogramu prehliadky mesta si tak treba prihodiť zopár hodín na túlanie sa.

benátky
Bočné uličky majú svoje neopísateľné čaro

3. Nechajte sa odviezť

Pri tom všetkom túlaní vás celkom určite rozbolia nohy, a preto nerátajte s tým, že sa celé dni budete presúvať iba pešo. Využiť môžete široké možnosti vodnej dopravy, ktoré Benátky ponúkajú. Kúpte si za 20€ celodenný lístok na lodnú mhdčku vaporetto alebo si namiesto gondoly objednajte jazdu na menej známej topette, ktorá síce nie je tak romantická, no je oveľa lacnejšia a po meste vás povozí dlhšie.

Benátky
Pohľad na baziliku Santa Maria della Salute v Benátkach

4. Vykašlite sa na gondoly

Gondoly sú samozrejme symbolom Benátok, jazdu na ktorom chce zažiť každý turista. V “dopravnej špičke” preto namiesto romantickej plavby môžete ľahko za 80€ na pol hodinu zažiť akurát tak romantické státie v gondolovej kolóne.

Ak však trváte na tom, že sa chcete na gondole odviezť, urobte tak za súmraku, keď sa mesto kúpe v krásnom mäkkom svetle zapadajúceho slnka. Gondolieri si ešte neúčtujú drahšiu maržu za nočné jazdy a veľa turistov už na noc odišlo preč. Rýchlosť lodnej dopravy sa navyše zníži a vy si tak môžete skutočne užiť peknú jazdu po pomaly sa rozsvecujúcom meste bez toho, aby vám hneď za chrbtom vrčali dve vaporettá, ktoré nemajú kadiaľ prejsť.

most Rialto benátky
Most Rialto

5. Zostaňte na noc

Súmrak v Benátkach nie je vynikajúcim časom iba na jazdu gondolou, ale zároveň predstavuje ten magický okamih, kedy z mesta odchádzajú aj posledné jednodňové fakultatívne zájazdy naplnené turistami a Benátky sa konečne môžu aspoň trochu nadýchnuť. Ak si doprajete aspoň jednu noc priamo v meste, môžete sa tešiť na úplne iné Benátky, než ste cez deň zvyknutí. Určite to stojí za to.

Ak by ste radšej zavítali do Benátok na dlhšie, zvážte dostupnejšie ubytovanie v priľahlých oblastiach ako Marghera či Spinea. Nezobudíte sa síce priamo v Benátkach, no po krátkej jazde autobusom sa tam pohodlne dopravíte.

6. Privstaňte si

Vstať skoro a predbehnúť davy turistov pri vstupe na tie najpopulárnejšie atrakcie je univerzálnym pravidlom v každej frekventovanej destinácii, a pre Benátky to platí dvojnásobne. Keď už ste tu, tak by bol hriech vynechať Baziliku sv. Marka a námestie. Vstaňte však skôr, než do Benátok príde prvý autobus plný turistov a hneď zrána zamierte na Piazza San Marco. Odmenou vám nebudú len menšie rady pred vstupom, ale aj vitrážové mozaiky nádherne osvetlené prirodzeným svetlom začínajúceho dňa. Nemusíte sa ale báť, neposielame vás tam o siedmej. Prvý vstup do budovy je o 9:30.

Bazilika svätého Marka
Bazilika svätého Marka

7. Nejedzte na Piazza San Marco

Keď sa už budete nachádzať na tomto najznámejšom benátskom námestí, určite vás bude lákať nejaká tá kaviareň či reštaurácia, kde by ste si oddýchli, no nechajte si radšej zájsť chuť. Namiesto toho, aby vám zdvihol tlak účet, ktorý vám donesú za obyčajnú polievku, pohľadajte v bočných uličkách malé podniky, takzvané Bàcari, kde si kúpite malé (pred)jedlá cicheti. Sú to milé malé bary s jedinečnou atmosférou a navyše sú miestnou špecialitou, ktorú inde v Taliansku nenájdete.

talianske jedlo cicheti
Talianske „jednohubky“ cicheti

8. Zvoľte netypický výhľad

V zozname pamiatok, ktoré musíte v Benátkach určite navštíviť, nájdete často aj Campanile – zvonicu na Piazza San Marco. Za výhľadom však nemusíte ísť len sem. Ak sa chcete vyhnúť davom, zarezervujte si radšej vstup do Torre Dell’Orologio hneď vedľa Baziliky (17,50 € aj s výkladom o tom, akú dôležitú rolu v histórii Benátok táto stavba zohrala) alebo si urobte výlet ku kostolu na neďaleký ostrovček San Giorgio, odkiaľ tiež uvidíte celé Benátky ako na dlani.

9. Vynechajte Murano

Medzi populárne destinácie patrí aj ostrov Murano preslávený ručne vyrábanými dekoráciami zo skla. Je to špecialita regiónu Veneto, a aj keď tieto výrobky dostanete v každom prímorskom letovisku, mnoho turistov chce na vlastné oči vidieť milý ostrov, odkiaľ pochádzajú.

Ak však nie ste vysloveným milovníkom skla a aj tak si chcete z Benátok urobiť menší výlet, môžete zavítať radšej na blízky ostrov Burano. Je tam menší nátresk, dostanete sa sem tak isto ako na Murano (vaporettom) a výrobky zo skla tu nájdete samozrejme tiež. A ako bonus si urobíte peknú fotku pri farebných rybárskych domčekoch.

Burano. Ostrov pestrofarebných rybárskych domčekov a čipky

Burano
Farebné domčeky na ostrove Burano. Murano je zas preslávené kvôli sklárskej výrobe.

10. Zájdite si na Lido

V prípade, že vás sklo až tak nebaví a chcete z Benátok na chvíľku vypadnúť, vyberte sa na 20-minútovú jazdu vaporettom na blízky ostrov Lido, kde si môžete vyčistiť hlavu na pláži. Nájdete tu aj vodné kanály, takže ani nebudete mať pocit, že ste od tých Benátok ďaleko.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?