Cultybraggan camp. Miesto dýchajúce vojnovou históriou

Cultybraggan
By: blairurquhart - CC BY 2.0

Pertshire je známy ako „veľký kraj“ práve vďaka svojmu okrúhlemu tvaru a štatútu štvrtého najväčšieho grófstva v Škótsku. Rozmanitosť jeho krajiny je skutočne bohatá, od dolín až po vysoké hory. No čo ho robí skutočne výnimočným, je históriou dýchajúce miesto s názvom Cultybraggan Camp. No nejde však o miesto, na ktoré môžete prísť kempovať.

Cultybraggan Camp je posledným vojenským táborom vo Veľkej Británii. Ponúka fantastický pohľad na zachovalé spomienky na druhú svetovú vojnu.  Tábor bol postavený v roku 1941 a počas spomínaného vojnového konfliktu niesol názov PoW camp No 21. Umiestnených v ňom bolo až 4000 väzňov. Cultybraggen bol považovaný za takzvaný čierny tábor, v ktorom sa nachádzali tí najväčší a najfanatickejší nacistickí väzni. Medzi nimi aj Heinrich Steinmeyer, vojak z Wafen SS, korý bol zajatý v Normandii v roku 1944.

Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0

Tábor je rozmiestnený na takmer 14 hektároch. Bývalé táborisko obsahuje približne 90 plechových chatiek Nissen, pomenovaných podľa zakladateľa Petra Normana Nissena. Takéto chatrče sa stali bežnými v táboroch POW v celej Británii a mali byť len dočasnými štruktúrami. No v tábore zostali rovnaké a používali sa viac ako 70 rokov.

Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0

Aj napriek tomu, že išlo o vojenské väzenie, tábor bol mimoriadne liberálny. Väzni tu dokonca mali možnosť zúčastňovať sa zborovej či orchestrálnej praxe, učiť sa anglický jazyk či realizovať sa v ďalších iných aktivitách. Život v tomto tábore bol tak dobrý, že niektorí väzni sa do neho po vojne opäť vrátili. Heinrich Steinmeyer dokonca po svojej smrti v roku 2014 zanechal 384 000 libier dedine za láskavosť, ktorú mu ako väzňovi poskytovala. Jeho popol bol rozptýlený na kopcoch v blízkosti tábora Cultybraggan.

Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0

Po skončení vojny tábor slúžil ako školiace stredisko a dotkli sa ho všetky veľké povojnové konflikty vrátane Vietnamu či problémov v Severnom Írsku. Počas tohto obdobia bol využívaný mnohými tisícmi vojenských pracovníkov. V súčasnej dobe má už však rozmanité využitie, od ovocných sadov, cez cateringové spoločnosti, výrobne syra, remeselnícke dielne či centrá kultúrneho dedičstva.

Cultybraggan
By: EG FocusCC BY 2.0
Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0
Cultybraggan
By: blairurquhartCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.