Crikvenica: Najlepšie pláže a atrakcie v obľúbenom chorvátskom letovisku

Crikvenica

Jedno z najkrajších miest na pobreží Jadranského mora a súčasne jedna z najobľúbenejších dovolenkových destinácií našincov. Crikvenica sa popri výbornej dostupnosti chváli aj krásnou prírodou, čistým morom, vzácnym historickým bohatstvom či pestrou ponukou kultúrno-spoločenských podujatí. Pozývame vás spoznať toto populárne chorvátske letovisko bližšie.

Krátko o Crikvenici

Mesto Crikvenica leží v Kvarnerskom zálive, na pobreží Jadranského mora, približne 35 km juhovýchodne od Rijeky. Z hľadiska vzdialenosti je to pre Slovákov najdostupnejšie jadranské letovisko (vzdialené cca 500 km od slovensko-maďarských hraníc). Vzdušne je najlepšie dostupná z letiska Rijeka na ostrove Krk (cca 20 km), prípadne z letiska v Záhrebe (cca 160 km) alebo z letiska v Pule (cca 130 km).

Klimatické podmienky

Crikvenica poteší miernou a stabilnou stredomorskou klímou. Letovisko je dobre chránené pred vetrom a vyniká suchými, slnečnými a príjemne teplými letami. Priemerná teplota v dovolenkovej sezóne sa tu pohybuje okolo 23 ˚C, teplota mora od 23 ˚C v júni do 27 – 28 ˚C v júli a v auguste.

Najobľúbenejšie pláže Crikvenice

Pláže sa v Crikvenici budujú už od konca 19. storočia. V súčasnosti sa mesto môže pochváliť modernými dlhými piesočnatými a štrkovými plážami aj maličkými romantickými zátokami. Raritou je pláž pre domácich miláčikov v prístave Podvorska.

Gradsko kupalište

 

Hlavná mestská pláž v Crikvenici leží len približne 200 m od centra. Príjemné prostredie tu vytvára kombinácia piesočnato-kamenistého pobrežia v dĺžke približne 1,5 km a stredomorskej vegetácie. Pláž bola ocenená Modrou vlajkou. Je plne prispôsobená pre rekreáciu návštevníkov s telesným hendikepom. Samozrejmosťou je široká ponuka služieb vrátane atrakcií pre deti.

Crni Molo

Crni Molo je pokračovaním hlavnej mestskej pláže. Piesková pláž ocenená Modrou vlajkou sa nachádza približne 1,5 km od centra mesta. Pozvoľný vstup do mora a jemné piesočnaté podložie obklopené bohatou zeleňou tu vytvára priam ideálne podmienky pre rodiny s deťmi. Pomyselné body pridávajú tejto pláži pestré možnosti športového vyžitia vrátane vodného aerobiku.

Kaštel

Pláž Kaštel je situovaná v samotnom centre mesta pred bývalým kláštorom, dnes hotelom Kaštel. Pobrežie tvoria jemné okruhliaky, vstup do mora je pozvoľný. Pláž lemuje zeleň. Priamo na pláži môžete využiť služby Beach baru, Caffe baru, hotelovej reštaurácie alebo si zapožičať vodné bicykle.

Zaujímavosť: V súčasnosti moderný hotel Kaštel bol postavený v roku 1412 ako kláštor prepojený so stredovekým chrámom. Dodnes je objekt súčasťou tohto kostola, po ktorom bolo pomenované celé mesto (Crikva – kostol).

Podvorska

Kamienková pláž pre štvornohých domácich miláčikov bola v Crikvenici otvorená v roku 2010. Považuje sa za jednu z najkrajších pláží pre psíkov a ich majiteľov. Samozrejmosťou je pozvoľný vstup do mora a prístrešky, ktoré ochránia vášho psa pred priamym slnkom. Pláž sa nachádza v blízkosti rovnomenného prístavu.

Omorika

Obľúbená pláž Omorika sa rozprestiera severne od Crikvenice, smerom na stredisko Dramalj. Podložie tvorí jemný štrk s betónovými platňami, prirodzený tieň zabezpečuje okolitá zeleň. Pláž sa chváli širokou ponukou služieb vrátane stravovania, atrakcií pre deti a suchozemských aj vodných športov.

Kačjak

Aj pláž Kačjak je situovaná v stredisku Dramalj, severne od Crikvenice. Pokojná zátoka láka príjemným kamienkovým podložím s betónovými plochami a stredomorskou zeleňou. Nielen najmenších návštevníkov poteší miestny vodný park a požičovňa vodných bicyklov.

Poli Mora

Selce Poli Mora
Poli Mora

Jedna z najkrajších pláží, Poli Mora, sa rozprestiera v stredisku Selce, neďaleko od Crikvenice. Piesočnatá pláž s kamienkovými a betónovými časťami je ocenená Modrou vlajkou a ponúka pozvoľný vstup do mora. Okrem bežných plážových a stravovacích služieb sa môžete tešiť aj na pestrú ponuku športového vyžitia na vode i na súši.

Čo sa oplatí vidieť v Crikvenici a v okolí

Návšteva kultúrno-historických pamiatok a zábavné dobrodružstvá sú tým správnym korením každej prímorskej rekreácie. Preto sme pre vás pripravili zoznam miest, ktoré v Crikvenici a v blízkom okolí rozhodne nemôžete obísť.

Múzeum mesta Crikvenica

Jedinečný výlet do minulosti Crikvenice vám sprostredkuje miestne mestské múzeum. Okrem obrazových a dokumentárnych materiálov tu môžete obdivovať aj zbierky predmetov z každodenného života a paleontologické i archeologické artefakty. Múzeum dokumentuje život v tomto regióne od praveku až po súčasnosť. Nachádza sa v centre mesta, na ulici Preradovićeva. Bližšie informácie o otváracích hodinách nájdete na tejto stránke.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Sakrálna stavba je ozajstnou dominantou centra mesta. Ide o najstarší chrám na území Crikvenice, vybudovaný na začiatku 15. storočia. Práve po tomto kostole bolo pomenované celé mesto. Objekt bol prepojený s kláštorom, z ktorého je v súčasnosti obľúbený hotel Kaštel. Zaujímavou súčasťou hotela je zachovaná zvonica. Vstup do svätostánku je bezplatný.

Kotor

Ak vás fascinuje história, výlet do „starej Crikvenice“ rozhodne nevynechajte. Obec Kotor, kde žili obyvatelia Crikvenice ešte pred osídlením súčasného územia, sa zachovala na neďalekom kopci. Svojho času bola súčasťou stredovekého mesta Grižana. Po ničivom požiari v 18. storočí sa väčšina jej obyvateľov presťahovala do prímorskej oblasti. Na neďalekom kopci však nájdete pozoruhodné archeologické nálezisko so stopami pravekého osídlenia a pozostatkami stredovekých domov.

Pevnosť Badajn

Blízko Crikvenice, pri rieke Dubračine sa dodnes nachádzajú pozostatky najstaršej pevnosti Vinodolu. Badajn bola zničená a opustená pri zemetrasení v 14. storočí. Na základe archeologických nálezov sa predpokladá, že monumentálna stavba vznikla na konci antiky, v ranej byzantskej dobe, teda v období 4. – 6. storočia. Pevnosť s nepravidelným kruhovým pôdorysom tvorila centrálna veža a hrubý ochranný múr s úzkym vchodom.

Akvárium Crikvenica

Ak práve neholdujete potápaniu, s fascinujúcim podmorským svetom vás spoľahlivo zoznámi Akvárium Crikvenica. Nachádza sa priamo v meste, na ulici Vinodolska. V objekte nájdete približne tridsať akvárií ponúkajúcich náhľad do podmorského života Jadranu. Informácie o vstupnom a otváracích hodinách sú dostupné tu.

Výlet loďou

Priam nevyhnutnou súčasťou pobytu v prístavnom meste je výlet loďou. Jadranským morom sa môžete plaviť v okolí Crikvenice alebo sa vybrať na niektorý z okolitých ostrovov. Obľúbené sú výlety na ostrovy Krk, Rab alebo Košljun.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 56

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?