Čo vidieť vo Viedni: 10 najnavštevovanejších atrakcií rakúskej metropoly

Viedeň čo vidieť?

Hlavné mesto Rakúska leží v severovýchodnej časti krajiny, na brehu Dunaja a úpätí Viedenského lesa. Návštevníkov priťahuje svojou jedinečnou kozmopolitnou atmosférou, vzácnymi historickými pamiatkami a legendárnymi umeleckými zbierkami, ktorým dominuje mimoriadne hudobné dedičstvo. Viedeň každoročne navštívi viac než 17 miliónov turistov. Dnes vám predstavíme 10 miest, ktoré sa v rakúskej metropole rozhodne oplatí vidieť.

Zámok Hofburg

Z historického hľadiska najvýznamnejší z viedenských palácov bol sídlom Habsburgovcov, od 13. storočia každého rakúskeho panovníka a aktuálne rakúskeho prezidenta. Neuveriteľne rozsiahly komplex, pokrývajúci takmer 240 000 m2, tvorí 18 skupín budov, 19 nádvorí a 2 600 izieb. K atrakciám, ktoré si pri návšteve Hofburgu nesmiete nechať ujsť, patrí múzeum cisárovnej Sissi, národná knižnica a klenotnica Hofburg. Cena vstupného je od 17,50 do 44 eur v závislosti od rozsahu prehliadky.

Hofburg, Viedeň
Zámok Hofburg

 

Zámok a záhrady Schönbrunn

Veľkolepý zámok Schönbrunn s priľahlým areálom je jednou z najnavštevovanejších atrakcií Viedne. Samotnú barokovú stavbu dal v 17. storočí postaviť cisár Leopold, aby ho neskôr Mária Terézia zmenila na letné sídlo. Popri architektonickej pamiatke, ktorej interiér tvorí 1441 izieb, tu nájdete aj nádhernú parkovú záhradu, bludisko a najstaršiu ZOO na svete. Spomedzi cisárskych apartmánov je najzaujímavejšia Orechová izba Františka Jozefa a jeho spálňa s posteľou, na ktorej cisár poslednýkrát vydýchol. Určite nevynechajte ani prehliadku záhradných apartmánov Márie Terézie. Vstup do areálu je zdarma. Poplatky za komentované prehliadky sú rôzne – v závislosti od toho, ktorú časť areálu máte záujem navštíviť.

Zámok a záhrady Schönbrunn
Zámok a záhrady Schönbrunn

Dóm sv. Štefana (Stephansdom)

Dóm sv. Štefana je ozajstnou architektonickou ikonou Viedne. Impozantný katedrálny chrám dominuje samému historickému jadru, námestiu Stephanplatz. Ide o jeden z najvyšších kostolov na svete, v ktorom sa svojho času ženil aj sám W. A. Mozart. K najkrajším zážitkom patrí výstup po 343 schodoch južnej veže na vyhliadkovú plošinu, ktorá ponúka prekrásne pohľady na panorámu mesta. Určite nevynechajte ani prehliadku severnej veže ukrývajúcej mohutný zvon Pummerin. K pozoruhodným zaujímavostiam patria katakomby zo 14. storočia. Ceny vstupného sa líšia podľa toho, ktorú časť chrámu chcete navštíviť. Aktuálny cenník nájdete tu.

Stephansdom vo Viedni
Stephansdom

Viedenská radnica (Weiner Rathaus)

Ak ste niekedy navštívili viedenské Vianočné trhy alebo ste videli zábery z tohto podujatia, pôsobivá neogotická budova radnice vám iste nie je cudzia. Nachádza sa priamo v srdci historického centra s výhľadom na Rathausplatz. Celej budove dominuje hlavná ústredná veža s úctyhodnou výškou 98 m. Na jej vrchole stojí slávny Rathausmann, železná postava nesúca zástavu. K najzaujímavejším zastávkam organizovaných prehliadok patrí Schmidt Halle – veľký vchod, do ktorého kedysi vchádzali vozne, aby tu naložili svojich cestujúcich. Mimoriadne zaujímavé sú aj Heraldické komnaty – prijímacia miestnosť primátora mesta či Snemovňa mestského senátu, ktorej kazetový strop je zdobený zlatom. Prehliadky so sprievodcom sú bezplatné.

Viedenská radnica
Weiner Rathaus

Zámok Belvedere

Na zámku Belvedere a budete cítiť ako v rozprávke. Majstrovské barokové dielo dal postaviť princ Eugen Savojský ako svoje letné sídlo. Prekrásny palácový komplex tvoria dve budovy – Oberes (Horný) Belvedere a Unteres (Dolný) Belvedere. Oplatí sa vidieť aj Zimný palác, Oranžériu, palácové stajne a nádherné záhradyobkolesujúce tieto architektonické skvosty. Ohromujúcim zážitkom je večerná návšteva zámku, keď sú jeho budovy pôsobivo nasvietené. Cena vstupného závisí od toho, ktoré časti zámku chcete navštíviť. Otváracie hodiny a vstupné si môžete skontrolovať priamo na stránke prevádzkovateľa.

Zámok Belvedere vo Viedni
Zámok Belvedere

Umelecko-historické múzeum (VIE)

Už samotná budova je skvostom. Jedno z najlepších svetových múzeí sídli v historickej budove navrhnutej špeciálne pre výstavy umeleckých zbierok Habsburgovcov. Špecialitou múzea je neskorá talianska renesancia a baroko, ale nájdete tu aj grécke a rímske umenie či egyptské artefakty. Popri umeleckých zážitkoch rozhodne nevynechajte návštevu miestnej kaviarne, ktorá vás uchváti átriovým prostredím a vysokými, elegantne zdobenými stenami a stropmi. Cena vstupného sa pohybuje od 21 eur pre dospelú osobu, za sprievodcu sa dopláca. Detskí návštevníci majú zľavu. Kompletný cenník nájdete na stránke múzea.

Kunsthistorisches Museum vo Viedni
Kunsthistorisches Museum vo Viedni

Zábavný park Prater

Neuveriteľná história zábavného parku Prater siaha až do 12. storočia. Areál, v ktorom sa kedysi zabávala len šľachta a panovníci, dnes presahuje plochu 1 200 ha. Najobľúbenejšou atrakciou je ruské koleso Wiener Riesenrad, ktoré poskytuje návštevníkom krásne výhľady na mesto už od roku 1986. K zaujímavostiam, ktoré vám odporúčame navštíviť, patrí aj Múzeum Prater, planetárium a miniatúrna parná železnica Liliputhan. Ponuka atrakcií je tu priam nekonečná. Vstupné do samotného parku je zdarma, spoplatnené sú jednotlivé atrakcie.

Prater vo Viedni
Prater, Viedeň

Prírodovedné múzeum (Naturhistorisches Museum)

Obrovská Dinosauria hala a najväčšia výstava meteoritov na svete. To sú snáď najsilnejšie lákadlá Prírodovedného múzea vo Viedni, sídliaceho v prekrásnej budove z roku 1889. Jeho priestory zahŕňajú 39 výstavných siení a artefakty zachytávajú vývoj ľudstva a kultúry od praveku. K najvzácnejším exponátom patrí Venuša z Willendorfu, keramická soška z obdobia 28 – 25 000 rokov pred Kristom. Návštevníkmi veľmi obľúbené je digitálne planetárium s kupolovou projekciou. Cena štandardného vstupného pre dospelú osobu je 16 eur, deti do 19 rokov majú vstup zdarma.
Čo vidieť vo Viedni: 10 najnavštevovanejších atrakcií rakúskej metropoly

Kaviareň Demel

Ak chcete Viedeň doslova ochutnať, zastavte sa v slávnej pekárni a kaviarni Hofzuckerbäckerei Demel. Bola otvorená v roku 1786 a je najstaršou kaviarňou Viedne. Jej pralinky si kedysi rád doprial aj sám František Jozef so svojou milenkou. Jeho manželka Sissi zas vraj zbožňovala fialkový sorbet. Zážitkom je aj obsluha. Miestne Demelinerinnen sú vždy oblečené v čiernych šatách s čipkovaným golierikom a k zákazníkom pristupujú veľmi úctivo a formálne.

Kaviareň Demel - Viedeň
Kaviareň Demel – Viedeň

Hundertwasserhaus

Viedenský bytový dom priateľský k prírode a k ľuďom je pravdepodobne najfarebnejšou a vraj aj najšťastnejšou budovou v celej Viedni. Stojí v blízkosti centra, na rohu Löwengasse a Kegelstrasse, a navrhol ho maliar Friedensreich Hundertwasser v roku 1985. Ide o jedinečnú budovu viac než 50 bytových jednotiek, z ktorých každá má inú farbu a štruktúru fasády. Byty sú obývané prevažne kreatívnymi umelcami a intelektuálmi. Vzhľadom na to, že tento bytový dom predstavuje súkromné priestory, dovnútra sa nedostanete. Prehliadka zvonku je však jedinečným zážitkom.

Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus Viedeň

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.1 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?