Čo robiť a vidieť na krásnom a exotickom Zanzibare?

Jambiani Beach, Zanzibar
Jambiani Beach, Zanzibar

Ak niekto povie Zanzibar, zrejme vám okamžite napadne biely piesok, tyrkysová voda a exotická africká kultúra. Vedeli ste však, že Zanzibar nie je štát ale súostrovie, ktoré patrí pod Tanzániu? V rámci krajiny má polo-autonómny status a tvorí ho niekoľko ostrovčekov. Ten najväčší, na ktorý smeruje najväčšie množstvo turistov, sa v skutočnosti volá Unguja. Pozrime sa teda na to, čo by ste mali vidieť a vyskúšať počas dovolenky na tomto exotickom ostrove.

Pred svojou cestou si však prečítajte náš prvý článok o Zanzibare, v ktorom sme spísali všetky potrebné informácie o doprave na ostrov, očkovaní, vízach či o tom, ako sa pohybovať po ostrove, ako platiť a kde si hľadať ubytovanie.

Čo robiť a vidieť na krásnom a exotickom Zanzibare?
Viedeň
Zanzibar
639€
Čo robiť a vidieť na krásnom a exotickom Zanzibare?
Viedeň
Zanzibar
679€
Čo robiť a vidieť na krásnom a exotickom Zanzibare?
Budapešť
Zanzibar
699€
Čo robiť a vidieť na krásnom a exotickom Zanzibare?
Viedeň
Zanzibar
749€
Čo robiť a vidieť na krásnom a exotickom Zanzibare?
Viedeň
Zanzibar
769€
Čo robiť a vidieť na krásnom a exotickom Zanzibare?
Viedeň
Zanzibar
1899€

Hlavné mesto Zanzibaru – Stone Town

Hlavné mesto Zanzibaru Stone Town patrí do zoznamu UNESCO a určite si naň po príchode na ostrov vyhraďte nejaký čas. Tvorí ho spleť úzkych uličiek, ktoré vám môžu pripomínať labyrint, no je úplne v poriadku, ak sa zatúlate a objavíte tak skutočný život domácich obyvateľov.

Stone Town, Zanzibar
Stone Town, Zanzibar

Upresnenie: Stone Town je však len historická časť mesta Zanzibar City. Zvyšok sa nazýva Ng’ambo a je to modernejšia časť, kde žije väčšina domácich. Všetky dôležité pamiatky sa však nachádzajú v Stone Town.

V Stone Town určite nevynechajte trh Darajani Market, na ktorom nasajete tú pravú africkú atmosféru. Kúpiť si tam môžete rôzne koreniny, ovocie, oblečenie, ryby či lokálne jedlo (nezabudnite zjednávať). Západ slnka a teplé africké večery si zas môžete užiť v štvrti Forodhani Gardens, ktorá sa nachádza na pobreží a počas večerov sa tu objavujú rôzne stánky s jedlom. Zanzibar má svoj vlastný (a svojský) druh pizze, takže ju určite ochutnajte a nezabudnite ani na čerstvý džús z cukrovej trstiny.

TIP: domáci nemajú radi fotoaparáty turistov. Preto predtým, než si budete chcieť urobiť nejakú fotku Zanzibarčanov, sa radšej vopred zdvorilo opýtajte.

Miestny trh, Zanzibar
Miestny trh, Zanzibar

Ďalšie pamiatky, ktoré by ste nemali vynechať v hlavnom meste: House of Wonders, Old Fort, Katedrála sv. Jozefa, Hamamni Persian Baths, Jaws Corner, Abeid Curio Shop a Zanzibar Cultural Arts Centre. Ak sa vám zvýši čas, odvezte sa aj s „water taxi“ na neďaleký ostrov Prison Island, ktorý slúžil v minulosti ako miesto pre rebelujúcich otrokov či ľudí so žltou zimnicou (väzenie tu teda nikdy nebolo). Dnes je ostrov domovom pre obrie korytnačky a niektoré z nich majú aj 150 rokov!

korytnačka
Zanzibarská korytnačka

Mesto legendy

Vedeli ste, že na Zanzibare sa v roku 1946 narodil spevák skupiny Queen Freddie Mercury? Jeho rodičia síce nemali zanzibarský pôvod, no na ostrov sa dostali kvôli práci, keďže Mercuryho otec bol britským diplomatom. Mladý Farrokh Bulsara (jeho oficiálne meno) však prežil väčšinu svojho detstva v Indii. Keď mal 17 rokov, presťahoval sa spať za svojimi rodičmi do rodného mesta, no čoskoro vypukla zanzibarská revolúcia a celá rodina odišla do Anglicka.

Zvyšok Mercuryho kariéry zrejme poznáte, no ak budete na Zanzibare, rozhodne navštívte jeho rodný dom na ulici Kenyatta Road. Od roku 2019 sa tam nachádza jediné oficiálne múzeum venované tejto legende a za vstupné si zaplatíte 10 dolárov.

Ostrov korení

Súostrovie Zanzibar sa nazýva aj „ostrovom korení“ a dodnes sa tam pestuje množstvo škorice, čierneho korenia, muškátového oriešku, klinčekov či kurkumy. Už v 18. storočí sa z tohto ostrova stala plantáž pre pestovanie a následný vývoz týchto exotických korenín a aj počas dovolenky môžete jednu z takýchto „spice garden“ navštíviť. Dozviete sa tam, koľko druhov rôznych korení sa dá vôbec pestovať a aké majú široké využitie! Na Zanzibare vám takúto tour budú ponúkať zrejme na každom kroku takže si stačí vybrať až na mieste.

Koreniny
Zanzibarské koreniny

Úžasná gastronómia

S korením je úzko previazaná aj miestna kuchyňa a na Zanzibare si na jedle naozaj pochutnáte. Tento ostrov v sebe nesie zvyšky arabskej, indickej a africkej kultúry a preto je aj tradičné jedlo patrične rozmanité. Vyskúšať by ste mali už spomínanú zanzibarskú pizzu (ktorá sa pripravuje úplne inak ako tá, ktorú poznáme), moslimské jedlá z ryže ako biryani či pilau, polievku urojo alebo zanzibarský čierny čaj. Milovníci varenia si môžu spríjemniť čas aj hodinou varenia, kedy vás domáci najprv vezmú na trh nakúpiť a potom sa spolu ponoríte do tajov zanzibarskej gastronómie.

Zanzibarská pizza
Zanzibarská pizza

Jozani Forest

Tento les patrí k najnavštevovanejším miestam ostrova, pretože v ňom žije ohrozený druh opíc a je to zároveň jediný národný park na ostrove. Guaréza červená je totiž druh makakovitej opice, ktorá sa nachádza na viacerých miestach Afriky, no poddruh zanzibarský sa nachádza len v tomto lese. Už z diaľky vám udrie do očí jej hnedo-červený chrbát a komický biely strapatý účes. Za vstup do lesa si zaplatíte 8 dolárov a súčasťou je aj prehliadka priľahlého mangrovníkového lesíka.

opica Guaréza červená
Makak menom Guaréza červená

Pláže

Ako sme už písali v minulom článku, väčšina turistov mieri na sever do oblastí Nungwi a Kendwa. Nájdete tam luxusné rezorty (skôr Kendwa), ktoré vám poskytnú all-inclusive balíčky a dokonalú dovolenku ako na Maldivách. Nájdete tam samozrejme aj dostupnejšie ubytovanie (skôr Nungwi), no celkovo ide o najturistickejšiu časť Zanzibaru, takže s tým aj rátajte.

Ak sa ubytujete na severe, rozhodne neobmedzte svoj pobyt len na túto oblasť, ale zavítajte aj na východ na známu pláž Paje. Množstvo ľudí ju vyhľadáva najmä kvôli tomu, že je ideálnym miestom na kitesurfing, čo je skvelá aktivita po tom, ako strávite pár dni leňošením a ničnerobením a rozprávkových plážach severu. Vládne tu naozaj priateľská a pohodová atmosféra s množstvom plážových kaviarní a barov. Požičovní a inštruktorov je tam tiež viac než dosť.

Pláž Paje, Zanzibar
Pláž Paje, Zanzibar

Atol Mnemba

Ak sa ubytujete na plážach Nungwi alebo Kendwa, miestni vám tam budú veľmi často ponúkať poldenný výlet k atolu Mnemba (samotný atol je súkromný pozemok a nachádza sa tam 5-hviezdičkový rezort). Je to ideálnou voľbou, ak si chcete vyskúšať šnorchlovanie alebo potápanie v priezračných vodách Indického oceánu a vidieť bohatý podmorský život. Cena takýchto výletov sa pohybuje od 20 dolárov (zjednáte na mieste) až po niekoľko desiatok.

Atol Mnemba
Atol Mnemba, Zanzibar

Vopred si viete zarezervovať napríklad takýto poldenný výlet za 68 eur alebo trochu lacnejší za 43. Na mieste si potom samozrejme viete s domácimi dohodnúť aj lepšiu cenu v prípade, že vás vezmú na svojej tradičnej lodi, no vopred si radšej zožeňte výstroj na šnorchlovanie.

podmorský svet
Podmorský svet pri Zanzibare

Dúfame, že sme vás aspoň trochu inšpirovali a prajeme príjemnú dovolenku!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 30

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?