Zanzibar: všetko čo by ste mali vedieť pred cestou do tohto exotického raja

Jambiani Beach, Zanzibar
Jambiani Beach, Zanzibar

Ak niekto povie Zanzibar, zrejme vám okamžite napadne biely piesok, tyrkysová voda a exotická africká kultúra. Vedeli ste však, že Zanzibar nie je štát ale súostrovie, ktoré patrí pod Tanzániu?

V rámci krajiny má polo-autonómny status a tvorí ho niekoľko ostrovčekov. Ten najväčší, na ktorý smeruje najväčšie množstvo turistov, sa v skutočnosti volá Unguja. Pozrime sa teda na to, čo by ste mali vidieť a vyskúšať počas dovolenky na tomto exotickom ostrove.

Zanzibar mapa
Zanzibar na mape

Ako sa dostať na Zanzibar?

Ak smerujete len sem a pevninskú Afriku preskočíte, potom môžete letieť z okolitých letísk na zanzibarské letisko Abeid Amani Karume International Airport. Napríklad spoločnosť Turkish Airlines lieta na trase Viedeň-Istanbul-ZanzibarFly Dubai zas Bratislava-Dubaj-Zanzibar. Prehľad všetkých leteckých spojení, ako aj kalendár termínov, nájdete na tejto stránke.

Aktuálne akciové letenky na Zanzibar:

Zanzibar: všetko čo by ste mali vedieť pred cestou do tohto exotického raja
Viedeň
Zanzibar
679€
Zanzibar: všetko čo by ste mali vedieť pred cestou do tohto exotického raja
Budapešť
Zanzibar
699€
Zanzibar: všetko čo by ste mali vedieť pred cestou do tohto exotického raja
Viedeň
Zanzibar
749€
Zanzibar: všetko čo by ste mali vedieť pred cestou do tohto exotického raja
Viedeň
Zanzibar
769€
Zanzibar: všetko čo by ste mali vedieť pred cestou do tohto exotického raja
Viedeň
Zanzibar
1899€

Ak idete na Zanzibar z pevninskej Tanzánie, potom pôjdete pravdepodobne trajektom z mesta Dar Es Salaam. Meno hlavnej prepravnej spoločnosti je Azam Marine a cena spiatočného lístka je zhruba 35 dolárov. Lístky si však kupujte len priamo v sídle spoločnosti a nie od pouličných predajcov. Taktiež tak radšej urobte v predstihu a nie až v deň, kedy budete chcieť ísť na Zanzibar, pretože sa môže stať, že sa vám neujde miesto.

Víza a doklady na Zanzibar

O víza do Tanzánie a Zanzibaru nemusíte žiadať v predstihu, pretože ich dostanete priamo pri vstupe do krajiny, a to buď na hraničnom priechode alebo na letisku. Víza sú na tri mesiace, no sú však len single-entry. Dokumenty, ktoré k žiadosti potrebujete:

  • vyplnená vízová žiadosť, nájdete ju tu (odporúčame vyplniť ešte doma, ušetríte si tým čas)
  • platný cestovný doklad (platný 6 mesiacov od návratu domov)
  • spiatočná letenka/pozvanie/účel pobytu
  • 2 x fotografia pasového formátu (odporúča sa mať viac fotiek)
  • kópia pasu (dátovej strany)
  • dostatočné finančné prostriedky (bližšie nešpecifikovaná suma)
  • vízový poplatok je 50 USD a platiť sa dá údajne iba kartou
Víza na Zanzibar
Víza na zanzibar

Očkovanie na Zanzibar

Čo sa týka očkovaní, tak na Zanzibar nemusíte mať žiadne povinné očkovanie. Všeobecne však platí, že ak často cestujete mimo Európy do krajín s nižším hygienickým štandardom, mali by ste zvážiť očkovanie proti brušnému týfusu a žltačke typu A – tieto choroby sa prenášajú jedlom alebo vodou.

Ak však cestujete na Zanzibar z inej africkej krajiny, alebo máte prestup dlhší ako 12 hodín v krajine, kde je výskyt žltej zimnice, tak potrebujete očkovanie aj proti tejto chorobe.

Počasie na Zanzibare a kedy je najlepší čas na dovolenku?

Priemerná ročná teplota sa počas celého roka príliš nemení a dosahuje okolo 30 stupňov Celzia. Najhorúcejšími mesiacmi sú november až február. Zanzibar má dve obdobia dažďa – od marca do mája a od októbra do decembra.

Prvé obdobie je vždy silnejšie a búrky sú intenzívne, takže ak cestujete na Zanzibar kvôli plážovej pohode a slnku, v tomto období ho tam pravdepodobne nenájdete. Druhé obdobie je miernejšie a aj zrážky sú zväčša len krátkodobá záležitosť, takže sa to vždy dá „risknúť“. Ceny leteniek a ubytovania nebudú tak vysoké a ak to viete vymeniť za občasné zrážky, tak prečo nie.

Ideálny čas na návštevu Zanzibaru je teda prakticky ktorýkoľvek mesiac okrem marca, apríla a mája (aj keď aj vtedy to bude príjemná dovolenka len môže dlhšie aj pršať). Od októbra do decembra môže tiež pršať avšak iba krátko – čo môže byť aj príjemné osvieženie a ceny môžu byť nižšie.

Peniaze: Hotovosť a platba kartou na Zanzibare

Mena, ktorou sa platí v Tanzánii a na Zanzibare, je Tanzánsky šiling (TZS). Pri príchode do krajiny si určite zameňte hotovosť za lokálnu menu, pretože je to jediný najbezpečnejší spôsob platby. V hlavnom meste Stone Town sa síce nachádzajú nejaké bankomaty, no je lepšie sa im vyhnúť. Rovnako to platí aj pri platbe kartou – hoci to v niektorých reštauráciách a hoteloch bude možné, Zanzibar má slabé pokrytie a platbu terminálom budete musieť opakovať niekoľkokrát, alebo sa vám to vôbec nepodarí. Okrem toho si na Zanzibare účtujú aj poplatok 5 % za platbu kartou.

Tanzánsky šiling
Tanzánsky šiling

TIP: na Zanzibare zjednávajte! Ak budete neoblomní, môže sa vám podariť znížiť pôvodnú cenu až na polovicu. V prvom rade však vyhľadávajte reštaurácie a obchody s viditeľnými cenovkami, inak sa vždy radšej vopred opýtajte na cenu. Zanzibar je chudobná krajina a navýšenie ceny bielym turistom je bežná obchodná praktika, no ak nechcete za veci zbytočne preplácať, radšej si vopred zistite, čo by mali stáť (napr. taká sim karta). Orientačné ceny si môžete pozrieť na stránke Numbeo.

Ubytovanie a pláže na Zanzibare

Zrejme najdôležitejšia otázka pred dovolenkou znie: „v ktorej časti si mám hľadať ubytovanie?“. Väčšina turistov mieri na sever do oblastí Nungwi a Kendwa. Nájdete tam luxusné rezorty (skôr Kendwa), ktoré vám poskytnú all-inclusive balíčky a dokonalú dovolenku ako na Maldivách. Nájdete tam samozrejme aj dostupnejšie ubytovanie (skôr Nungwi), no celkovo ide o najturistickejšiu časť Zanzibaru, takže s tým aj rátajte.

Pláž Nungwi, Zanzibar
Pláž Nungwi, Zanzibar

Ak by ste sa radi vyhli zvyšku turistov a radi si užili viac „lokálny“ zážitok, potom skúste oblasti okolo mestečiek Bwejuu a Jambiani na východe. Medzi nimi leží známa pláž Paje, ktorá je zas rajom kitesurferov a celkovo sa tam zdržiava dosť mladých ľudí.

Východné pobrežie má však dosť plytkú vodu a ak si chcete zaplávať, budete musieť kráčať aj kilometer (počas odlivu), kým sa dostanete k dostatočne hlbokej vode. Východ je však celkovo menej zastavaný a nájdete tam menej možností stravovania sa či zábavy. Preto je vhodnejšie ubytovať sa na severe a potom si zvyšok ostrova precestovať.

TIP: ak máte obmedzený rozpočet a hľadáte cestičky, ako kde čo-to ušetriť, môžete si zarezervovať ubytovanie vopred len na prvé noci a potom si na mieste dohodnúť lepšiu cenu. Tak isto nechoďte na Zanzibare len po tých najlacnejších ubytovaniach, pretože sa vám to môže vrátiť na kvalite a dovolenku si tak neužijete. Spoliehajte sa hlavne na recenzie iných cestovateľov.

Pláž Paje, Zanzibar
Pláž Paje, Zanzibar

Doprava: Ako sa pohybovať po ostrove?

Na Zanzibare máte tri možnosti: taxík, prenajať si auto/skúter, alebo verejná doprava. Cena prvých dvoch spôsobov sa však vždy líši, takže uvádzať tu orientačné sumy nemusí byť smerodajné. Ak vás je viac a dokážete zjednávať, potom sa môžete po ostrove prepravovať pohodlne aj taxíkom. Lyft, Uber ani podobné služby tam však nečakajte.

V prípade auta si to však radšej vopred dobre premyslite, pretože cesty nie sú na Zanzibare v najlepšom stave, navyše sa jazdí na opačnej strane a domáci majú tiež svojský spôsob šoférovania. Ak si trúfate napríklad na skúter, čakajte cenu cca 10-15 dolárov na deň. Pri dlhšom pobyte môžete zjednávať.

Čo sa týka verejnej dopravy, tá sa na Zanzibare nazýva Dala Dala. Ide o zdieľané mikrobusy alebo dodávky, ktoré nemajú presný harmonogram odchodov ani si na nich vopred neviete zakúpiť lístok. Dodávka odchádza, až keď je plná a platí sa šoférovi na mieste (približne 2 000 TZS). Ak od vás budú vyžadovať vyššiu sumu, trvajte na tom, že zaplatíte toľko, ako domáci. Väčšina spojov ide z – do alebo cez hlavné mesto Stone Town.

Pred svojou cestou si ešte pre istotu prezrite aj stránku spoločnosti The Zanzibus, ktorá prevádzkuje aj zdieľané shuttle autobusy po celom ostrove a taxíky, no v súčasnosti spomína na svojej stránke len taxíky, no za opýtanie nič nedáte.

verejná doprava zanzibar
Dala Dala sú bud takéto dodávky, alebo trošku lepšie mikrobusy

Čo vidieť a zažiť na Zanzibare?

Hlavné mesto Zanzibaru – Stone Town

Hlavné mesto Zanzibaru Stone Town patrí do zoznamu UNESCO a určite si naň po príchode na ostrov vyhraďte nejaký čas. Tvorí ho spleť úzkych uličiek, ktoré vám môžu pripomínať labyrint, no je úplne v poriadku, ak sa zatúlate a objavíte tak skutočný život domácich obyvateľov.

Stone Town, Zanzibar
Stone Town, Zanzibar

Upresnenie: Stone Town je však len historická časť mesta Zanzibar City. Zvyšok sa nazýva Ng’ambo a je to modernejšia časť, kde žije väčšina domácich. Všetky dôležité pamiatky sa však nachádzajú v Stone Town.

V Stone Town určite nevynechajte trh Darajani Market, na ktorom nasajete tú pravú africkú atmosféru. Kúpiť si tam môžete rôzne koreniny, ovocie, oblečenie, ryby či lokálne jedlo (nezabudnite zjednávať). Západ slnka a teplé africké večery si zas môžete užiť v štvrti Forodhani Gardens, ktorá sa nachádza na pobreží a počas večerov sa tu objavujú rôzne stánky s jedlom. Zanzibar má svoj vlastný (a svojský) druh pizze, takže ju určite ochutnajte a nezabudnite ani na čerstvý džús z cukrovej trstiny.

TIP: domáci nemajú radi fotoaparáty turistov. Preto predtým, než si budete chcieť urobiť nejakú fotku Zanzibarčanov, sa radšej vopred zdvorilo opýtajte.

Miestny trh, Zanzibar
Miestny trh, Zanzibar

Ďalšie pamiatky, ktoré by ste nemali vynechať v hlavnom meste: House of Wonders, Old Fort, Katedrála sv. Jozefa, Hamamni Persian Baths, Jaws Corner, Abeid Curio Shop a Zanzibar Cultural Arts Centre. Ak sa vám zvýši čas, odvezte sa aj s „water taxi“ na neďaleký ostrov Prison Island, ktorý slúžil v minulosti ako miesto pre rebelujúcich otrokov či ľudí so žltou zimnicou (väzenie tu teda nikdy nebolo). Dnes je ostrov domovom pre obrie korytnačky a niektoré z nich majú aj 150 rokov!

korytnačka
Zanzibarská korytnačka

Mesto legendy

Vedeli ste, že na Zanzibare sa v roku 1946 narodil spevák skupiny Queen Freddie Mercury? Jeho rodičia síce nemali zanzibarský pôvod, no na ostrov sa dostali kvôli práci, keďže Mercuryho otec bol britským diplomatom. Mladý Farrokh Bulsara (jeho oficiálne meno) však prežil väčšinu svojho detstva v Indii. Keď mal 17 rokov, presťahoval sa spať za svojimi rodičmi do rodného mesta, no čoskoro vypukla zanzibarská revolúcia a celá rodina odišla do Anglicka.

Zvyšok Mercuryho kariéry zrejme poznáte, no ak budete na Zanzibare, rozhodne navštívte jeho rodný dom na ulici Kenyatta Road. Od roku 2019 sa tam nachádza jediné oficiálne múzeum venované tejto legende a za vstupné si zaplatíte 10 dolárov.

Ostrov korení

Súostrovie Zanzibar sa nazýva aj „ostrovom korení“ a dodnes sa tam pestuje množstvo škorice, čierneho korenia, muškátového oriešku, klinčekov či kurkumy. Už v 18. storočí sa z tohto ostrova stala plantáž pre pestovanie a následný vývoz týchto exotických korenín a aj počas dovolenky môžete jednu z takýchto „spice garden“ navštíviť. Dozviete sa tam, koľko druhov rôznych korení sa dá vôbec pestovať a aké majú široké využitie! Na Zanzibare vám takúto tour budú ponúkať zrejme na každom kroku takže si stačí vybrať až na mieste.

Koreniny
Zanzibarské koreniny

Úžasná gastronómia

S korením je úzko previazaná aj miestna kuchyňa a na Zanzibare si na jedle naozaj pochutnáte. Tento ostrov v sebe nesie zvyšky arabskej, indickej a africkej kultúry a preto je aj tradičné jedlo patrične rozmanité. Vyskúšať by ste mali už spomínanú zanzibarskú pizzu (ktorá sa pripravuje úplne inak ako tá, ktorú poznáme), moslimské jedlá z ryže ako biryani či pilau, polievku urojo alebo zanzibarský čierny čaj. Milovníci varenia si môžu spríjemniť čas aj hodinou varenia, kedy vás domáci najprv vezmú na trh nakúpiť a potom sa spolu ponoríte do tajov zanzibarskej gastronómie.

Zanzibarská pizza
Zanzibarská pizza

Jozani Forest

Tento les patrí k najnavštevovanejším miestam ostrova, pretože v ňom žije ohrozený druh opíc a je to zároveň jediný národný park na ostrove. Guaréza červená je totiž druh makakovitej opice, ktorá sa nachádza na viacerých miestach Afriky, no poddruh zanzibarský sa nachádza len v tomto lese. Už z diaľky vám udrie do očí jej hnedo-červený chrbát a komický biely strapatý účes. Za vstup do lesa si zaplatíte 8 dolárov a súčasťou je aj prehliadka priľahlého mangrovníkového lesíka.

opica Guaréza červená
Makak menom Guaréza červená

Pláže na Zanzibare

Ako sme už písali v minulom článku, väčšina turistov mieri na sever do oblastí Nungwi a Kendwa. Nájdete tam luxusné rezorty (skôr Kendwa), ktoré vám poskytnú all-inclusive balíčky a dokonalú dovolenku ako na Maldivách. Nájdete tam samozrejme aj dostupnejšie ubytovanie (skôr Nungwi), no celkovo ide o najturistickejšiu časť Zanzibaru, takže s tým aj rátajte.

Ak sa ubytujete na severe, rozhodne neobmedzte svoj pobyt len na túto oblasť, ale zavítajte aj na východ na známu pláž Paje. Množstvo ľudí ju vyhľadáva najmä kvôli tomu, že je ideálnym miestom na kitesurfing, čo je skvelá aktivita po tom, ako strávite pár dni leňošením a ničnerobením a rozprávkových plážach severu. Vládne tu naozaj priateľská a pohodová atmosféra s množstvom plážových kaviarní a barov. Požičovní a inštruktorov je tam tiež viac než dosť.

Pláž Paje, Zanzibar
Pláž Paje, Zanzibar

Atol Mnemba

Ak sa ubytujete na plážach Nungwi alebo Kendwa, miestni vám tam budú veľmi často ponúkať poldenný výlet k atolu Mnemba (samotný atol je súkromný pozemok a nachádza sa tam 5-hviezdičkový rezort). Je to ideálnou voľbou, ak si chcete vyskúšať šnorchlovanie alebo potápanie v priezračných vodách Indického oceánu a vidieť bohatý podmorský život. Cena takýchto výletov sa pohybuje od 20 dolárov (zjednáte na mieste) až po niekoľko desiatok.

Atol Mnemba
Atol Mnemba, Zanzibar

Vopred si viete zarezervovať napríklad takýto poldenný výlet. Na mieste si potom samozrejme viete s domácimi dohodnúť aj lepšiu cenu v prípade, že vás vezmú na svojej tradičnej lodi, no vopred si radšej zožeňte výstroj na šnorchlovanie.

podmorský svet
Podmorský svet pri Zanzibare

Dúfame, že sme vás aspoň trochu inšpirovali a prajeme príjemnú dovolenku!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 30

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?