Čo nevynechať na ceste po Malajzii?

orangutany borneo malajzia
By: travelling_louise - CC BY 2.0

 

Okrem toho, že krajina cítiť mixom malajzijskej, čínskej a indickej kultúry, pevninská a ostrovná časť sú ako dve rozdielne osobnosti spojené pod jednou vlajkou. Čo od Malajzie očakávať? Fantastické jedlo za pár drobných, džungľu s chránenými zvieratami, jaskyne, chrámy a aj najvyššiu horu Juhovýchodnej Ázie.

Kuala Lumpur

Hlavnému mestu sme venovali samostatný článok, pretože veľa Slovákov prichádza na chuť Ázii práve v Kuala Lumpur a jeho akciovým letenkám. Malajzijská metropola dokumentuje snahu krajiny dať svetu najavo, aká vyspelá je ich ekonomika.

Prekvapí vás mix kultúr na malej ploche, pamiatky z britského koloniálneho obdobia, ktoré sa spájajú s ázijskými tradíciami. Kuala Lumpur je tiež sídlo nízkonákladovej spoločnosti Air Asia s cenami, ktoré sú niekedy nižšie ako obed v Bratislave. Preto je skvelý východiskový bod na ďalšie spoznávanie krajiny.

Awersome #petronastwintowers #kualalumpur #malaysia #elblogdesilviaKL Pic by @srdecachin

A post shared by Silvia Rodriguez (@elblogdesilvia) on

orangutany borneo malajzia
By: travelling_louiseCC BY 2.0

Mount Kinabalu

Najvyššia hora medzi Himalájami a Novou Guineou má úctyhodných 4 095 metrov. Národný park Kinabalu, kde sa hora nachádza, je známy nádhernou prírodou, ktorou budete pri výstupe prechádzať. Zdolanie hory nie je nemožné ani pre fyzicky menej zdatnejších turistov, no niektoré časti budú veľkou výzvou, najmä tie, ktoré sú schodné iba pomocou lana. K výstupu je preto potrebné si zaplatiť sprievodcu.

Turisti zvyčajne volia 2-dňový trek. Prvý deň je cieľom kemp Laban Rata. Na druhý deň výstup začína skoro ráno, aby ste si užili východ slnka kým je celá dolina zahalená v oblakoch.

Mount Kinabalu má ako jediný vrch v Ázii feráty, takže ak máte dosť síl, môžete si vyskúšať niektorú z troch trás.

Súostrovie Langkawi

Pláže ako z pohľadnice hľadajte na ostrovoch Langkawi v tesnej blízkosti hraníc z Thajskom. Súostrovie tvorí stovka malých ostrovov, z ktorých len niekoľko je obývaných. Turistické a administratívne centrum je na najväčšom ostrove Langkawi.

Langkawi, Malaysia

A post shared by Ed Norton (@ed_norton) on

Okrem užívania si slnečných lúčov, môžete toho zažiť oveľa viac. Nenechajte si ujsť vodopády Telaga Tujuh, pomenované podľa siedmych prírodných bazénoch, ktoré sa nachádzajú na ceste k nim. V bazénoch je možné sa okúpať, čo je po vyšliapaní takmer 400 schodov osviežujúce.

💪🏽 #telagatujuhwaterfall #langkawi

A post shared by Iida (@iiidaar) on

Ak by ste mali chuť na turistiku, výjdite na najvyššiu horu ostrova Gunung Raya. Výhľad z výšky 881 metrov je krásny. Ďalší parádny výhľad si užijete počas jazdy najstrmšou lanovou na svete, ktorá vás vyvezie do výšky 708 metrov. Pri peknom počasí dovidíte až do južného Thajska.

Missing someone is your heart's way of reminding you that you love them 💕🌸🌹

A post shared by Adila (@adila_afandi) on

Potápanie pri ostrove Sipadan

Podmorský raj pri ostrove Sipadan máte na dosah z prístavného mesta Semporna vo východnom cípe malajzijskej časti Bornea. Potápa sa v hĺbke 20 – 25 metrov a spoločnosť vám budú robiť barakudy, morské korytnačky, žraloky kladivohlavé či raje.

 

Penang

Kulinársky raj sú dve slová, ktoré presne vystihujú mesto Penang s priľahlým ostrovom. Pevnina je spojená s ostrovnou časťou mostom, ktorý vás dovedie do mesta Georgetown. Prekrásna koloniálna architektúra a pouličné umenie nenechá žiadny fotoaparát len tak ležať v taške.

Najlepší výhľad na celý Georgetown (najmä večer) je z Penang Hill, kam premáva lanovka. Pekná je tiež botanická záhrada, kde miestni chodia každý deň športovať či na prechádzky.

Amazing skyline! ⭐️ #penanghill #Georgetown #malaysia #nofilter

A post shared by Aniek Visser (@aniekvisser) on

Plavba po rieke Kinabatangan

560-kilometrová rieka tečúca provinciou Sabah v malajzijskej časti ostrova Borneo je domovom množstva chránených druhov zvierat. Vidieť orangutany, krokodíly, vtáky, divé slony a opice v ich prirodzenom prostredí je neopísateľný zážitok. Plavbu je možné zorganizovať v dedine Sukau na okraji rieky.

Sunset over Kinabatangan river, Borneo. #malaysia #sabah #borneo

A post shared by Michel Struharova (@michelstruharova) on

Prales Taman Negara

Národný park je domovom slona indického či nosorožca. Predpokladá sa, že je starý až 130 miliónov rokov, čo z neho robí jeden z najstarších pralesov na svete. Prejdite sa medzi mostami v korunách stromov vo výške až 45 metrov, trekujte po džungli alebo strávte noc v observatóriu a pozorujte nočný život zvierat v pralese.

Sarawak Cultural Village

Zoznámte sa s kultúrnym bohatstvom a tradíciami majoritnej etnickej skupiny provincie Sarawak v západnej časti Bornea. Oceňované múzeum je vám predstaví tradičné oblečenie, rituály, tanec a umenie tohto malajzijského etnika.

Národný park Mulu

Biodiverzita národného parku je impozantná. Rastie tu 3500 druhov rastlín, no najväčším lákadlom je jaskynný systém. Doposiaľ je preskúmaných 295 kilometrov jaskýň, z ktorých je najväčšou jaskynnou komorou na svete Sarawak Chamber s dĺžkou 600 m, šírkou 415 m a výškou 80 m.

Hiked three days through the leech infested jungle of Borneo to reach these razor sharp limestone pinnacles.

A post shared by Sean Saffell (@sean_snapps) on

Cameron Highlands

Trošku schladenia v tropickom malajzijskom počasí nikdy nie je na škodu. Najmä ak vás obkolesujú vlniace sa kopce s čajovými plantážami ako tomu je v Cameron Highlands. Pomenované sú podľa Brita Sir Williama Camerona, ktorý počas koloniálneho obdobia ako prvý preskúmal túto oblasť.

Popíjanie čaju, prechádzky v neobjavených lesoch a pokoj je ideálnou bodkou za spoznávaním Malajzie.

ZDIEĽAŤ
Na voľnej nohe s batohom na chrbte trávi väčšinu roka v Juhovýchodnej Ázii. Zásobujem weby klientov kvalitným obsahom, každý deň bojuje so šialenosťami v druhom indonézskom domove a o tom všetkom bloguje.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.