Chcete spoznať krásne zákutia Malajzie? Navštívte tieto miesta!

Cameron Highlands, Malajzia
Cameron Highlands, Malajzia

Okrem toho, že je Malajzia mixom malajzijskej, čínskej a indickej kultúry, pevninská a ostrovná časť sú ako dve rozdielne osobnosti spojené pod jednou vlajkou. Čo od Malajzie očakávať? Fantastické jedlo za pár drobných, džungľu s chránenými zvieratami, jaskyne, chrámy a aj najvyššiu horu juhovýchodnej Ázie. Pozrime sa teda spolu na konkrétne miesta, ktoré môžete počas svojej cesty Malajziou navštíviť.

  • Akciové letenky do Penangu nájdete TU, do Kuala Lumpur zas TU.

Kuala Lumpur

Hlavnému mestu sme venovali samostatný článok, pretože veľa Slovákov prichádza na chuť Ázii práve v Kuala Lumpur, ide totiž o dôležitý dopravný uzol. Malajzijská metropola dokumentuje snahu krajiny dať svetu najavo, aká vyspelá je ich ekonomika.

Prekvapí vás mix kultúr na malej ploche a pamiatky z britského koloniálneho obdobia, ktoré sa spájajú s ázijskými tradíciami. Kuala Lumpur je tiež sídlo nízkonákladovej spoločnosti Air Asia s cenami, ktoré sú niekedy nižšie ako obed v Bratislave. Hlavné mesto Malajzie je preto skvelým východiskovým bodom na ďalšie spoznávanie krajiny.

Petronas Kuala Lumpur
„Spievajúca fontána“ pred slávnymi Petronas Towers

Mount Kinabalu

Najvyššia hora medzi Himalájami a Novou Guineou má úctyhodných 4 095 metrov. Národný park Kinabalu, kde sa hora nachádza, je známy nádhernou prírodou, ktorou budete pri výstupe prechádzať. Zdolanie hory nie je nemožné ani pre fyzicky menej zdatnejších turistov, no niektoré časti budú veľkou výzvou, najmä tie, ktoré sú schodné iba pomocou lana. K výstupu je preto potrebné zaplatiť si sprievodcu.

Turisti zvyčajne volia dvojdňový výstup. Prvý deň je cieľom kemp Laban Rata. Na druhý deň začína výstup skoro ráno, aby ste si užili východ slnka, kým je celá dolina zahalená v oblakoch. Mount Kinabalu má ako jediný vrch v Ázii ferraty (zaistené cesty), takže ak máte dosť síl, môžete si vyskúšať niektorú z troch trás.

Mount Kinabalu malajzia
Mount Kinabalu, Malajzia

Súostrovie Langkawi

Pláže ako z pohľadnice hľadajte na ostrovoch Langkawi v tesnej blízkosti hraníc z Thajskom. Súostrovie tvorí stovka malých ostrovov, z ktorých je len niekoľko obývaných. Turistické a administratívne centrum je na najväčšom ostrove s názvom Langkawi.

Okrem užívania si slnečných lúčov toho môžete zažiť oveľa viac. Nenechajte si ujsť vodopády Telaga Tujuh, pomenované podľa siedmich prírodných bazénoch, ktoré sa nachádzajú na ceste k nim. V bazénoch je možné sa okúpať, čo je po vyšliapaní takmer 400 schodov veľmi osviežujúce.

Ak by ste mali chuť na turistiku, vyjdite na najvyššiu horu ostrova Gunung Raya. Výhľad z výšky 881 metrov je krásny. Ďalší parádny výhľad si užijete počas jazdy najstrmšou lanovkou na svete, ktorá vás vyvezie až do výšky 708 metrov. Pri peknom počasí dovidíte až do južného Thajska.

Chcete spoznať krásne zákutia Malajzie? Navštívte tieto miesta!
Pentai Tengah beach na ostrove Langkawi
Sky bridge na ostrove Langkawi
Sky bridge na ostrove Langkawi

Penang

Kulinársky raj sú dve slová, ktoré presne vystihujú mesto Penang s priľahlým ostrovom. Pevnina je spojená s ostrovnou časťou mostom, ktorý vás dovedie do mesta Georgetown. Prekrásna koloniálna architektúra a pouličné umenie nenechá žiadny fotoaparát len tak ležať v taške. Najlepší výhľad na celý Georgetown (najmä večer) je z Penang Hill, kam premáva lanovka. Pekná je tiež botanická záhrada, kde miestni chodia každý deň športovať či na prechádzky.

Penang Hill
Penang Hill

Potápanie sa pri ostrove Sipadan

Podmorský raj pri ostrove Sipadan máte na dosah z prístavného mesta Semporna vo východnom cípe malajzijskej časti Bornea. Potápa sa v hĺbke 20-25 metrov a spoločnosť vám budú robiť barakudy, morské korytnačky, žraloky kladivohlavé či raje.

Rezort na ostrove Sipadan
Rezort na ostrove Sipadan
Chcete spoznať krásne zákutia Malajzie? Navštívte tieto miesta!
Podmorský svet v Malajzii

Prales Taman Negara

Národný park je domovom slona indického či nosorožca. Predpokladá sa, že je starý až 130 miliónov rokov, čo z neho robí jeden z najstarších pralesov na svete. Prejdite sa medzi mostami v korunách stromov vo výške až 45 metrov, trekujte po džungli alebo strávte noc v observatóriu a pozorujte nočný život zvierat v pralese.

Chcete spoznať krásne zákutia Malajzie? Navštívte tieto miesta!
Canopy walkway. Taman Negara National Park. Malaysia

Plavba po rieke Kinabatangan

Rieka dlhá 560 kilometrov, ktorá preteká provinciou Sabah v malajzijskej časti ostrova Borneo, je domovom pre množstvo chránených druhov zvierat. Vidieť orangutany, krokodíly, vtáky, divé slony a opice v ich prirodzenom prostredí je neopísateľný zážitok. Plavbu je možné zorganizovať v dedine Sukau na okraji rieky.

rieke Kinabatangan, malajzia
Rieka Kinabatangan, Malajzia
Zobákorožec veľký (Rhinoceros hornbill)
Zobákorožec veľký (Rhinoceros hornbill)

Sarawak Cultural Village

Zoznámte sa s kultúrnym bohatstvom a tradíciami majoritnej etnickej skupiny provincie Sarawak v západnej časti Bornea. Oceňované múzeum vám predstaví tradičné oblečenie, rituály, tanec a umenie tohto malajzijského etnika.

Sarawak Cultural Village
Sarawak Cultural Village

Národný park Mulu

Biodiverzita tohto národného parku je impozantná. Rastie tu 3 500 druhov rastlín, no najväčším lákadlom je jaskynný systém. Doposiaľ je preskúmaných 295 kilometrov jaskýň, z ktorých je najväčšou jaskynnou komorou na svete Sarawak Chamber s dĺžkou 600 metrov, šírkou 415 a výškou 80 metrov.

Clear Water Cave, Mulu National Park
Clear Water Cave, Mulu National Park, Malajzia

Cameron Highlands

Trošku schladenia v tropickom malajzijskom počasí nikdy nie je na škodu. Najmä ak vás obkolesujú vlniace sa kopce s čajovníkovými plantážami, ako tomu je v Cameron Highlands. Pomenované sú podľa Brita Sir Williama Camerona, ktorý počas koloniálneho obdobia ako prvý preskúmal túto oblasť. Popíjanie čaju, prechádzky v neobjavených lesoch a pokoj je ideálnou bodkou za spoznávaním Malajzie.

Cameron Highlands
Cameron Highlands, Malajzia

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?