Výlet za pár eur: Rumunský Cluj-Napoca a jeho zákutia

By: Marius Benta - CC BY 2.0

Rumunsko sa pre Slovákov dlho neprofilovala ako cieľová destinácia výletov či dovoleniek. Dnes je vďaka lacným a priamym letom z Bratislavy čoraz obľúbenejšou krajinou. Vďaka spoločnosti Wizz Air, nájdete letenky už od 9 €.  Cluj-Napoca, alebo po slovensky Kluž, sa tak odrazu stalo najbližším rumunským mestom. A verte, že má čo ponúknuť!

Necelá hodina letu z Bratislavy stačí na to, aby sa pred vašimi očami dokonale zmenil svet. Ceny leteniek sú také skvelé, že za ne môžete zaplatiť menej ako za cestu vlakom z Bratislavy do Košíc. Stačí, ak budete sledovať napríklad aj našu stránku a natrafíte na akciové letenky.

Kluž nie je len miestom, kam priletíte len preto, aby ste si urobili ďalšiu čiaročku vo svojom cestovateľskom zozname. Po Bukurešti je s 320 tisícami obyvateľov druhým najväčším mestom Rumunska a patrí medzi najpríjemnejšie miesta celého Sedmohradska. Kluž dokáže očariť svojím historickým centrom a dostanete sa do neho priamo z letiska. Ak nechcete platiť za taxi, vyjdite na hlavnú cestu za parkoviskom, odbočte vpravo a o pár metrov natrafíte na zastávku trolejbusu, ktorým sa priamo do centra mesta odveziete za pár drobných.

Rumunsko nie je len o Drakulovi

Mnohým ľuďom sa oblasť Transylvánie spája len s Drakulom, avšak po návšteve Klužu zistíte, že ponúka omnoho viac príbehov. Kluž zaujme svojou históriou či pamiatkami, ale na svoje si tu prídu i fanúšikovia chutného jedla.

Hlavné námestie sa rozlieva do všetkých štyroch svetových strán a jeho dominantou je už od 15. storočia nádherný Kostol sv. Michala s gotickými prvkami. V celej Transylvánii je väčší len jeden svätostánok a ten leží v meste Brašov.

kostol svatého Michala na hlavnom námestí v meste kluž (foto od Tomáš Kubuš)
Kostol sv. Michala, Kluž (foto od Tomáš Kubuš)

Zaujme aj obrovská socha Mateja Korvína, pochádzajúceho práve z Klužu. Pre nás je známy najmä ako uhorský kráľ, ktorý v Bratislave založil prvú univerzitu na slovenskom území Universitas Istropolitana. Tu sedí na svojom koni a hľadí na staré fasády rodného mesta.

Socha Mateja Korvína na námestí v meste kluž (foto od Tomáš Kubuš)
Socha Mateja Korvína, Kluž (foto od Tomáš Kubuš)

Nech sa už vyberiete ktorýmkoľvek smerom, vždy natrafíte na nejakú zaujímavosť. Budovy mesta tvoria akúsi hradbu plnú detailov a pod ich strechami nájdete reštaurácie, podniky, občasné bary, obchody či butiky. Dve z hlavných tried začínajú na okraji námestia a ponárajú sa hlbšie do mesta. Nielen kostol, ale aj Palác Bánffy má v sebe čaro histórie. Kedysi tu sídlil maďarský gróf, ktorý bol guvernérom celej Transylvánie.

palác Bánffy v meste Kluž
Palác Bánffy, Kluž – By: Cluj Kolozsvár KlausenburgCC BY 2.0

Neďaleké námestie je úplne odlišné. Je vyplnené parkom, fontánou a dominuje mu impozantná katedrála Adormirea Maicii Domnului (Katedrála Usnutia Presvätej Bohorodičky). Žiaden iný klužský ortodoxný svätostánok nie je tak dôležitý ako tento. Ľudia sedia na lavičkách, čítajú si, zhovárajú sa alebo len tak oddychujú na príjemnom mieste. Jej šedé kupoly trochu pripomínajú istanbulskú Hagiu Sofiu.

Ortodoxná katedrála v meste Kluž v Rumunsku
Ortodoxná katedrála Adormirea Maicii Domnului (foto od Tomáš Kubuš)

Ak sa vydáte ďalej, natrafíte na krásne Národné divadlo, ale aj na zvyšok niekdajších, stredovekých hradieb. Toto miesto je však už skôr pre fajnšmekra než pre bežného návštevníka. To, čo však zaujme každého turistu, je Staré mesto a pri svojej návšteve ho určite nevynechajte.

mesto Kluž v Rumunsku Transilvánia
Staré mesto v meste Kluž (foto od Tomáš Kubuš)

Mesto troch svetov

V Kluži sa prelínajú viaceré svety. Ten monumentálny predstavuje veľké kostoly, katedrály, sochy či paláce. Moderný je zas dôkazom, že Rumunsko nie je len zaostalá krajina, ako si mnoho ľudí, žiaľ, myslí. Keď uvidíte nový futbalový štadión či biznis centrá, nebudete veriť, že ste v Rumunsku. Starý svet zas predstavuje spleť kamenných uličiek rozlievajúcich sa pokojnou štvrťou. Stojí tu aj Dom Mateja Korvína, nenápadná stavba s pamätnou tabuľkou. Stáť zoči-voči najstaršiemu domu celého Klužu je zaujímavé. Stojí tu už od 15. storočia a za tie roky slúžil ako väznica, nemocnica aj múzeum, ktoré tu nájdete dnes.

Kluž a rodný dom Mateja Korvína
Rodný dom Mateja Korvína (foto od Tomáš Kubuš)

Naokolo je svet tichých uličiek, príjemných reštaurácií a dokonca tu natrafíte aj na malé, drevené obchodíky, v ktorých si môžete kúpiť magnetku, suvenír či inú drobnosť. Ak máte pekné počasie alebo dostatok energie, nechajte sa zlákať na prechádzku k pahorku menom Cetățuia, kde leží rovnomenný park. Stačí prejsť na druhý breh rieky Somesul Mic, chvíľu pôjdete hore kopcom a onedlho sa pod vami objaví najkrajší panoramatický pohľad na Kluž. Stretnete tu nielen turistov, ale často i domácich, s ktorými sa môžete porozprávať. Nerobte si starosti s rumunčinou, väčšina Rumunov vie rozprávať po anglicky.   

V Kluži zažijete gastronomický zážitok

Patríte k nadšencom gastronómie a dobrého jedla? V tom prípade si Kluž priam zamilujete. Po celom meste sú rôzne stánky, kde natrafíte na typické rumunské chuťovky. Vôni z malých pekárničiek určite neodoláte a spomedzi množstva chutného tradičného pečiva vám určite odporúčam ochutnať chrumkavé Čovrigi plnené višňami alebo posypané orechmi, plnené syrové koláče z lístkového cesta či palacinky.

Mám pre vás i menšiu gastronomickú hádanku. Ako sa povie Kluž po Maďarsky? Netušíte? Koložvár. Áno, koložvárska kapusta pochádza práve z Klužu. Rumuni ju volajú Varza a la Cluj a ochutnať ju môžete v zaujímavom podniku, v ktorom nájdete i iné tradičné jedlá. Reštaurácia Matei Corvin leží len pár metrov od rodného domu uhorského kráľa. Koložvárska kapusta je voľbou číslo jeden. Je čerstvá, premiešaná s mäsom a kapustou. Podáva sa s čerstvou smotanou. Neskutočné dobrá kombinácia. Ak chcete ochutnávať viac, objednajte si aj Sarmale, kapustné listy plnené mäsom. Ochutnali sme i Mamaligu, kukuričnú polentu so smotanou. Vychýrený je i guláš, fazuľové jedlá či vynikajúce polievky. Pre milovníkov piva odporúčam vyskúšať i tradičné rumunské pivá Ursus alebo Ciucas. Vďaka miestnej kuchyni sa sem budete chcieť znovu vrátiť.

koložvárska kapusta v Rumunsku
Koložvárska kapusta v Kluži (Foto od Tomáš Kubus)
Rumunské pivá Ursus a Ciucas
Rumunské pivá ktoré stoja za ochutnanie (Foto od Tomáš Kubuš)

Nestojí zato zbaliť si kufre a objaviť zákutia pomerne neznámeho, ale zaujímavého mesta? Kluž nebol nikdy dostupnejší než teraz a bol by hriech nespoznať ho. 

Ako na Kluž?

Peniaze

Po prílete si môžete zameniť peniaze priamo na letisku (síce v horšom kurze) alebo si ich vyberte z bankomatu priamo v hale, z ktorej budete vychádzať. Zmenárne však bez problémov nájdete aj v centre mesta.

Doprava

Ak nechcete platiť taxík alebo ísť mikrobusom do centra, tak vyjdite pred letisko, kráčajte rovno až k hlavnej ceste a ku kruhovému objazdu. Zabočte doprava a o pár metrov uvidíte trolejbusovú zastávku. Stojí tu len jeden trolejbus (číslo 5), ktorý vás odvezie do centra. POZOR, už musíte mať so sebou rumunské lei, pretože lístok kúpite len za ne v automate alebo v búdke podobnej nášmu novinovému stánku. Jeden lístok stojí 4 RON (taxík vyjde na cca 20-25 RON.)

Mesto je malé, a tak vôbec nepotrebujete verejnú dopravu. Ak sa pre ňu rozhodnete, lístok si kúpte vždy vopred. Často ich predávajú priamo na zastávkach v už spomínaných búdkach. Niektoré lístky sú na dve cesty, tak ich označíte raz z jednej, raz z druhej strany. Niekedy sa dajú zaplatiť aj kartou, ale nespoliehajte sa na to.

Ubytovanie

Možností ubytovania v samotnom meste ale aj v okolí je dostatok. V meste je dostaok ubytovania na dobrej úrovni a za nízke ceny.

Výlety

Kluž má výbornú polohu na viaceré výlety. Mesto Turda odtiaľ leží len cca 30 kilometrov a ukrýva vzácne soľné bane. Za návštevu stojí aj Targu Mures, kde zas nájdete vzácne kostolíky a za zmienku stoja i výlety smerom na západ od Klužu. Cestu môžete skombinovať s návštevou krásneho mesta Oradea a potom pokračovať cez maďarský Debrecín až do Budapešti. Rumunská Bukurešť je od Klužu vzdialená asi 300 kilometrov.

soľné bane turda
Soľné bane v meste Turda na skok od Klužu – By: Cristian Bortes www.eyeem.com/bortescristianCC BY 2.0

Autobusová stanica „AUTOGARA BETA“ sa nachádza pár kilometrov od centra mesta. Niektoré autobusy verejnej dopravy stoja pri železnici a odtiaľ viete k autobusovej stanici prejsť bez problémov aj peši. Odtiaľto chodia autobusy alebo mikrobusy do miest ako: Oradea, Brašov, Botošani, Targu Mures, Slatina, Deva, Sibiu, Bistrita, Radauti, Baia, Borsa, Brad, Bukurešť, ale aj do Budapešti či moldavského Balti

Autor: Tomáš Kubuš – Facebook

Instagram: https://www.instagram.com/streetfoodhunters/

Blog: https://kubus.blog.sme.sk/

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 7

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?