Chalkidiki: Spoznajte tento pestrý región v Grécku

Pohľad na pláž s bielym pieskom a slnečníkmi a krásnou tyrkysovou vodou.
Chalkidiki (Depositphotos)

Na severovýchode Grécka leží známa dovolenková destinácia Chalkidiki. V súvislosti s jej tvarom, ktorý na juhu vytvára ďalšie tri polostrovy, sa zvykne nazývať aj Poseidonov trojzubec. Chalkidiki obmýva tyrkysová voda Egejského mora, očarujúca príroda a prekrásne pláže, z ktorých až 72 dostalo ocenenie Modrá vlajka.

Chalkidiki má bohatú históriu. Počas svojich dejín bola súčasťou Rímskej, Byzantskej ríše. Neskôr polostrov ostal v područí tureckej nadvlády. Až o stovky rokov neskôr, začiatkom 20. storočia sa stalo Chalkidiki súčasťou Gréckej republiky. Prvé stopy ľudskej civilizácie v tejto časti Grécka siahajú až do roku 4 000 p.n.l.

Chalkidiki sú navštevovavané od júna do októbra. V letných mesiacoch sa priemerné teploty pohybujú nad 30 °C. More je teplé, voda dosahuje 24 až 29 °C.

Vnútroblok regiónu Chalkidiki 

Polygyros 

Hlavné mesto Chalkidiky, Polygyros, leží v centre regiónu, iba hodinu autom od Thessaloniki. Dostupné sú tu mnohé hotely, reštaurácie i bary. Za návštevu tu stojí Archeologické a Folklórne múzeum a viacero kostolov. Polygyros je príjemné mesto, obklopené vrchmi pohoria Holomontas.

Stagira 

Stagira, rodisko významného filozofa Aristotela sa nachádza neďaleko obce Olympiada, založené ešte v roku 655 p.n.l. Po smrti Aristotela, ho dedinčania preniesli a jeho relikviu zakopali na mieste známe ako Aristoteleion. Neprehliadnite časť archaických hradieb a klasického opevnenia, centrum verejných debát Agora, zrúcaninu chrámu, svätyňu, akropolu Stagira i pozostatky domov bežných obyvateľov.

Pohľad na trávnatú plochu obohatenú kamennými pozostatkami z domov minulých obyvateľov.
Stagira (Depositphotos)

Olynthos 

Obec Olynthos sa rozprestiera neďaleko historicky významného mesta, antického Olyntha. Toto miesto sa silno spája i s gréckou mytológiou. Uvidíte tu pozostatky kostola z byzantských čias, opevnenú vežu postavenú v stredoveku reprezentantmi kláštora z Athosu a niekdajšie prístavné mesto Mikyverna. 

Jaskyňa Petralona 

Jaskyňu starú 700 000 rokov nájdete na úpätí pohoria Katsika. Jaskyňa predstavuje jednu z najdôležitejších v Európe, vďaka bohatým fosíliam a pozostatkom ľudskej stopy. Medzi miestnymi sa zvykne nazývať aj „Červená jaskyňa“, ktorú do tejto farby tieni bauxit. V jej interiéri uvidíte „Veľkú sieň“ s honosnými  stalagmitmi, „Sieň koreňov“ vytvárajúcich strechu a časť „Cintorín obrov“. V jej susedstve sídli aj Antropologické múzeum.

Arnaia 

Krásna obec Arnaia v strede Chalkidiky je obklopená bohatou prírodou. Zaraďuje sa medzi 12 najzachovalejších dedín, tiež nazývané „Železné dediny“. Užite si prechádzku popri zachovalých stavbách v balkánskom štýle pochádzajúcich ešte z 19. storočia, návštevu vtedajšieho kostola St. Stefanos, budovu školy postavené v roku 1812 i Historicko-folklórne múzeum. Z Arnaia máte množstvo príležitosti na perfektnú turistiku v pohorí Holomontas. V závislosti od trasy, ktorú si vyberiete môžete vidieť ruiny z hradu Neposi z čias 5. storočia alebo prekrásny vodopád. 

Pohľad na ulicu s domami v balkánskom štýle, mladá zeleň skrášľuje prostredie domov obležených kameňmi či drevenými obkladmi.
Obec Arnaia (Depositphotos)

Vodopády Varvara

Iba pol hodiny autom z dedinky Arnaia vám zaberie cesta k susednej obci Varvara, kde sa nachádzajú očarujúce vodopády. Príjemné pokojné miesto v neporušenej prírode oživuje harmonický prúd vody vlievajúci sa do rieky Mavrolaka. Drevené mosty v okolí skál a živozelených stromov vám prinesú unikátny zážitok.

Poseidonov trojzubec 

Kassandra 

Kassandra je najzápadnejšia z 3 „prstov“ ostrova. Žije tu aj najviac obyvateľov. Kassandra sa pýši nedotknutou prírodou, ktorá vytvára očarujúce prostredie obľúbeným plážam. Polostrov je plný života. Je obľúbený nielen medzi mladými vďaka množstvu aktivít a príležitostiam na zábavu.

Kalithea 

Na východe Kassandry sa nachádza mestečko Kalithea. Obklopujú ho bohaté ihličnany a pekná príroda, je známe ako hostiteľské mesto najlepších dídžejov a letných párty.

Jemný biely piesok lemuje dlhú pláž Kalithea, v zálive Toroneos. Za plážou sa nachádzajú apartmány a hotely. V tesnej blízkosti natrafíte aj na tradičné taverny, kaviarne a malý obchod s potravinami. More na brehu je plytké, vlny tu nezvyknú byť silné. Pláž je stvorená na príjemný oddych, je vhodná pre rodiny s deťmi. Pláž získala i ocenenie Modrá vlajka.

Pohľad na piesočnatú pláž s bielym pieskom množstvom slnečníkov. v mori sa nachádza aj atrakcia pre deti, skákací hrad.
Pláž Kalithea (Depositphotos)

Possidi 

Na západe Kassandry leží mestečko Possidi, iba 70 km od hlavného mesta Chalkidiki, Polygyros. Mesto dostalo názov po bohovi Poseidonovi. Mestská pláž Possidi je piesočnatá, sčasti organizovaná, s reštauráciami a barmi nablízku. Je vhodná pre rodiny s deťmi.

Približne 3 km od mesta Possidi sa nachádza Possidi cape obklopená otvoreným Egejským morom. Voda je tu hlbšia a v prípade veterného počasia vlny a morské prúdy sú silnejšie. Pláž nie je vybavená, zoberte si so sebou predovšetkým pitný režim. Užijete si tu však perfektný deň v okolí stredomorskej vegetácie.

Pohľad na opustené piesočnaté pobrežie obmývané priezračným morom, v pozadí sa črtá zeleň
Possidi Cape (Depositphotos)

Afytos 

Prenádherná dedinka Afytos na severovýchodnom pobreží je významné miesto z prírodného i historického hľadiska. Datuje sa ešte do roku 3 000 p.n.l. Aj napriek množstvu nových rezortov a reštaurácií, naďalej sa jej darí chrániť si svoje dlhoročné dedičstvo. Kamenné domy, pravoslávne budovy, kostoly aj kaplnky. 

Na hlavnom námestí natrafíte na Dom Aletras, v ktorom sídli Ľudové múzeum, prezrádzajúce turistom spôsob života domácich obyvateľov. Počas letnej sezóny Afytos ponúka viacero kultúrnych predstavení.

Afitos má tri pláže. Hlavná pláž Afitos sa vyznačuje kamienkovým povrchom a skalnatým dnom so strmším vstupom. 

O kilometer ďalej nájdete Liosi beach. Táto piesočnatá pláž je plne vybavená plážovým príslušenstvom. Nájdete tu tiež bary a dostatok osobného priestoru. Vstup do mora je postupný, dno je viac-menej pokryté väčšími kamennými platňami. 

7 km od tejto pláže je piesočnatá Varkes beach. Obklopená je prírodným závetrím stredomorskej vegetácie. More je tu pokojné, s pozvoľným vstupom. Dno je piesočnaté, je obľúbená aj medzi rodinami s deťmi.

Pohľad na ulicu vydlaždenú a obklopenúkamennými domamy. Okolie spesstrujú kvetiny v črepníkoch.
Príjemné ulice mestečka Afytos (Depositphotos)

Sani 

Jedna z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácii v celom Grécku je Sani, na severozápade Kassandry .Pozdĺž pobrežia stojí množstvo prepychových rezortov a hotelov. Každoročne sa tu odohráva najväčší medzinárodný hudobný festival v regióne Chalkidiki. 

V Sani si užijete krásne piesočnaté pláže s ocenením Modrá vlajka, cyklistiku či prechádzky v romantickom prostredí pri západe slnka. 

Nea fokea 

Na východe Kassandry sa rozpína prímorská obec Nea fokea. Jej výhodou je jej blízkosť s Thessaloniki, autom je to iba o niečo viac ako 80 km. Rovnako je Nea fokea blízko k spomínanému Sani, iba 10 km autom. V centre nájdete obchody so suvenírmi, reštaurácie či taverny s rybími špecialitami.

Mestská pláž s rovnomerným názvom je piesočnatá, zriedka nájdete kamienkový povrch. Pláž je dobre vybavená so všetkým potrebným príslušenstvom, obklopená očarujúcim prostredím.

Na východnej strane prístavu, na kopci Nea Fokea sa zachovala z byzantskej pevnosti už len veža. Stále si ale udržuje 30-metrovú výšku a svoj vzhľad. Dnes je významnou súčasťou a pamiatkou obce.

Pohľad na starú vežu, menšiu kaplnu vedľa nej osvitenú silným slnečným lúčom v letný deň. Stavby sú z kameňa.
Byzantská veža v Nea Fokea (freepik)

Siviri 

Jednu z najkrajších turistík v Chalkidiky predstavuje turistický chodník Siviri – Sani. Siviri je ďalším obľúbeným letoviskom v očarujúcom prostredí, s jedinečnými plážami a kultúrne bohatým programom. Pokiaľ si však dovolenku chcete spestriť, vyberte sa na turistiku. Napriek jej náročnosti, čo je asi 20 km dlhá trasa, však neoľutujete spoznávanie neporušenej prírody. Počas cesty možno stretnete miestne zvieratá ako jašterice, rôzne druhy vtákov a motýľov.

Nea Potidea Canal

Kanál Nea Potidea spája Toronský a Solužský záliv, a zároveň polostrov Kassandra s pevninou. Kanál bol pravdepodobne vybudovaný ešte v 4. storočí pred Kr., mal obchodný a ochranný význam. Dnes si tu užijete prechádzku či piknik v prímorských parkov.

Letecký pohľad na dve pevniny oddelené pásom morskej vody, kanálom.
Nea Potidea Canal (Depositphotos)

Sithonia 

„ Najzelenší prst“ z Poseidonovho trojzubca predstavuje polostrov Sithonia. Svoje meno nesie po macedónskom kráľovi i Poseidonovom synovi. Ostrov lemuje pohorie Itamos s panenskou prírodou, piesočnaté pláže a dokonca i vinice.

Sarti 

Dobrým letoviskom je frekventované a medzi dovolenkármi obľúbené Sarti, na juhovýchode Sithonie. Sarti je obývané celoročne, nájdete tu všetko od potravín, čerpacej stanice až po lekárne. Sarti má príjemné pláže a dobré vlny, čo využijete na rôzne vodné športy. Večer po zotmení Sarti ožíva, bary sa začínajú plniť, dovolenkári si užívajú prechádzku popri pláži či kupujú tradičné oregano a olivy.

Neďaleko Sarti, 7 km, natrafíte na Kavourotripes. Je to zhluk viacerých pláži, na ktoré je prístup o čosi zložitejší. Prostredie je však očarujúce, malý raj na zemi. Hlavná pláž Orange Beach je vybavená ležadlami, slnečníkmi i barmi. Môžete tu opatrne objavovať i ďalšie pláže.

Letecký pohľad na Sarti. Pri západe slnka, sa pobrežie a za ním domy a príroda sfarbujú do zlatistej farby. More neutícha a jeho vlny narážajú o pevninský piesok.
Slnečné Sarti (Depositphotos)

Nikiti town

V severnej časti ostrova leží obec Nikiti. Skladá sa z dvoch častí, Staré a Nové mesto. Nepremeškajte tu ochutnávku BIO borovicového medu, návštevu Ľudového múzea i kostolu Agios Nikitas. V meste budete obdivovať kamenné domy s voňavými kvetmi, ktoré vytvárajú pravú dovolenkovú atmosféru.

Spravte si aj príjemnú 1,5 km prechádzku z centra na pláž Nikiti. Táto očarujúca pláž má dĺžku až 4 km, prostredie dopĺňajú voňavé borovice a olivovníky. Do mora je strmší vstup, dno je kamienkové, voda je tu však pokojná. Pláž nezvykne byť preplnená, je tichšia, vhodná pre rodiny s deťmi.

Pláž Agios loannis nájdete 4 km od mesta Nikiti. Krásna prehľadná voda Egejského mora s pieskovým dnom zvýrazňuje pobrežie dlhé takmer 1 km.

Ani nie 8 km od mesta nájdete aj obľúbenú pláž Kalogria. Dôsledkom jej popularity je predovšetkým pokojné more vhodné pre rodiny s deťmi i na vodné športy. V mori, nie ďaleko od brehu sa týči skala, ktorá sa stala atrakciou pre šnorchlistov. Na pláži je dostupné potrebné príslušenstvo.

pohľad na piesočnatú pláž s bielym pieskom a tyrkysovou vodou, v príjemnom prostredí olivovníkov.
Agios loannis beach (Depositphotos)

Agios Nikolaos 

Na severovýchode Sithonie, 110 km od Thessaloniki, sa nachádza obec Agios Nikolaos. Je to poľnohospodárska dedinka známa svojou kvalitnou výrobou, medu, vína a olivového oleja. Navštívte hlavné námestie lemované budovami z 19. storočia a užívajte si grécku atmosféru.

Varvarou 

Očarujúce letovisko na východe polostrova je lokalizované do úžasného prostredia gréckej prírody, obmývané priezračným morom. Je obľúbené predovšetkým vďaka svojim početným plážam. Jednou z nich je Fava beach s tyrkysovou vodou a mohutnými útesmi, obsypaná živými borovicami. Zaraďuje sa medzi najkrajšie v Stredomorí.

Blízkosti sa nachádzaj aj Diaporos Island preslávený nedotknutými zátokami a priezračnou vodou. Najznámejšia z nich je The Blue Lagoon. Tá predkladá plytkú zátoku s bielym pieskom, ktorý obsypáva i dno číreho mora. Je to perfektné miesto na oddych i šnorchlovanie. Dostanete sa sem vlastnou alebo požičanou loďou či člnom. Organizujú sa sem aj výlety na kayakoch.

Pobrežie s bielym pieskom, tyrkysovou a blankytnou vodou, čtá sa v pozadí malá plocha zelených stromov.
Pobrežie Diaporos Island (Depositphotos)

Athos

Najvýchodnejší z polostrovov trojzubca je polostrov Athos. Athos je prírodne bohatý, pokrytý hustými lesmi a Svätou horou Athos. V porovnaní s predošlými dvoma polostrovmi je tu najmenej dostupných pláži. V minulosti tu žilo 40 tisíc, dnes okolo 1 700 mníchov. Súčasťou ostrova je autonómna mníšska republika Agion Oros.

Svätá hora Athos 

Mt. Athos Patrí k svetovému dedičstvu UNESCO. Skladá sa z 20 pravoslávnych kláštorov, 17 z nich reprezentuje Grécko, zvyšné tri Srbsko, Bulharsko a Rusko. Mnísi tu žijú jednoduchý život, oddaný Bohu. V kláštoroch nájdete zaujímavé skvosty zo stredoveku, maľby, rukopisy či sochárske výtvory. Dôležitý je fakt, že povolenie na prehliadku predstavuje dlhý proces, o ktorý môžu požiadať len muži. Vstup ženám je zakázaný. 

Pokiaľ máte záujem vidieť tento komplex kláštorov a ste žena, bohužiaľ jediná možnosť je vidieť ho z diaľky. Na toto miesto sa organizujú početné výlety loďou.

Pohľad na sv. horu Athos, kopec na ktorom je vybudovaný veľký kláštorný komplex pravoslávnej cirkvi. Bohatý prírodný porast ihličnanov.
Svätá hora Athos (Depositphotos)

Ouranoupoli Byzantine Tower

Vežu v západnom mestečku Ouranoupoli na polostrove Athos sa datuje do 14. Storočia. Napriek tomu, že dnu sa nedostanete, z lode či aj priamo pri nej budete mať dobrý pohľad na jej netradičnosť. Jej konštrukcia sa skladá z troch hlavných častí, ktoré reprezentujú tri historické obdobia.

Ammouliani Island 

Západne od Athosu sa nachádza Ammouliani Island. Pokiaľ hľadáte príjemné miesto na relax, miestne pláže s jemným bielym pieskom a tyrkysovým morom vám ho určite poskytnú. Na ostrove sa nachádza až 20 pláži, aj keď plocha ostrova je len 4,5 km2. Zátoka je vhodná na rôzne vodné športy. Na ostrove máte prístup k početným reštauráciám, barom, potravinám i k doktorovi. Na ostrov sa dostanete aj so svojím autom trajektom.

Stará veža z primárne kameňa na piesočnatom pobreží mora.
Byzantská veža v Ouranoupoli (Depositphotos)

Letnú dovolenku plnú objavovania a oddychu zažijete jednoznačne v gréckom Chalkidiki. Bohaté historické korene tohto regiónu, prírodné dedičstvo a nevídané pláže umožňujú cestovateľom vykryť mnoho aktivít. Pravú grécku atmosféru a tradičné jedlo budete mať na dosah bez rozdielu, či sa rozhodnete región preskúmať takmer celý alebo si vyberiete len jednu jeho časť. 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 17

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?