Cestujete do Atén? Tieto miesta musíte navštíviť!

atény
Pohľad na historickú Akropolu, na ktorej sa nachádza slávny Parthenón.

Atény sú pulzujúce veľkomesto, ktoré toho ponúka skutočne mnoho. Objavíte tu pozostatky antickej kultúry, historické štvrte, moderné múzeá, trhy, reštaurácie s tým najlepším jedlom, pláže a prívetivých domácich.

Hlavné mesto Grécka má jedinečnú atmosféru, ktorú musíte zažiť na vlastnej koži! Spísali sme preto tipy na miesta, ktoré by ste nemali pri svojej návšteve obísť.

Akciové letenky do Atén hľadajte TU.

TIP: ak máte do 25 rokov, v Grécku viete získať skvelé zľavy, poprípade nemusíte vôbec platiť vstupné na turistické miesta! Ostatní zas môžu využiť Athens City Pass, ktorý zahŕňa vstupy, prepravu, prehliadky a mnoho ďalšieho. Všetko to závisí od balíčka, ktorý si vyberiete, no môže sa stať, že vám ani jeden nesadne a v tom prípade si radšej riešte tieto veci individuálne.

+ Na tomto blogu nájdete rôzne články o Aténach – napríklad o miestnej gastronómii či miestach, ktoré môžete navštíviť úplne zadarmo.

Ďalší blog o tom, v ktorých štvrtiach si hľadať ubytovanie. Ak chcete skutočne príjemný cestovateľský zážitok, dajte si na rešerši záležať. V opačnom prípade sa môže stať, že nájdete ubytovanie za super cenu blízko centra, no bude napríklad v štvrti Omonia, ktorej sa vyhýbajú aj samotní domáci.

Parthenón, Akropola a múzeum

Parthenon Ateny
Parthenón z 5. storočia pred naším letopočtom.

Historický komplex na hore Akropola v srdci Atén bol postavený v rokoch 447 až 406 pred Kristom. Skladá sa z hlavného chrámu Parthenón, monumentálnej vstupnej brány (Propyleje), dvoch menších chrámov (Erechteion a chrám Atény Niké) a niekoľkých ďalších stavieb.

Dnes je to významným archeologickým miestom (a súčasťou kultúrneho dedičstva UNSECO) a preto je vstup do mnohých častí zakázaný. Čo však máte plne k dispozícii je úchvatný pohľad na celé mesto, ktorý sa vám v Aténach naskytne už len z niekoľkých miest.

Parthenón sa právom považuje za symbol starovekého Grécka a práve sem zvyčajne smerujú prvé kroky turistov. Vstupné do komplexu stojí počas sezóny 20€, no ak si zakúpite kombinovaný 30-eurový lístok, získate navyše vstup na ďalšie historické miesta (študenti do 25 rokov to však majú zadarmo). Viac o vstupenkách TU.

Areál Akropoly je pomerne veľký, takže sa pripravte na to, že tu strávite nejaký čas. Okrem hlavnej časti stojí za návštevu Dionýzovo divadlo a amfiteáter (správne ódeion), ktorý dal postaviť Herodes Atticus.

Odeon of Herodes Atticus
Celý názov: Odeon of Herodes Atticus.

Neďaleko sa nachádza aj nové a moderné Múzeum Akropoly, ktoré sa považuje za jedno z najlepších múzeí na svete. Ukrýva tajomstvá gréckej kultúry a jeho návštevu by ste rozhodne nemali vynechať. Vstupné sa tu však platí zvlášť.

Viac ako tisíc slov vám však o tomto múzeu povie nasledujúce video.

Okolie Akropoly

Pri Akropole a múzeu to však nekončí. Historické srdce Atén je domovom pre jedny z najstarších štvrtí na svete a prechádzka týmito uličkami by mala byť v meste povinnou zastávkou. Nájdete tu množstvo remeselníkov, reštaurácií v úzkych uličkách alebo na strechách domov, trhov, námestia, staré domčeky, street art – skrátka mix všetkého, čo toto historicko-moderné mesto ponúka.

Monastiraki Atény
Námestie Monastiraki s rovnomennou zastávkou metra.

Medzi tieto štvrte patria Monastiraki (zastávka metra a veľké námestie, odkiaľ aj pravdepodobne začnete svoju cestu k Akropole), Makrigianni (múzeum Akropoly, reštaurácie), Thiseo (národné observatórium) a Plaka (obývaná štvrť, tradičná architektúra).

plaka atény
Tradičné domčeky pod Akropolou v štvrti Plaka.

V okolí Akropoly sa nachádza ešte jedno miesto, ktoré by nemalo ujsť vašej pozornosti. Ide o skalu s názvom Filopappos Hill, z ktorej máte zaručený úchvatný pohľad na celé mesto a najmä historický Parthenón. Počas západu slnka alebo v noci získava toto miesto ešte o čosi magickejší charakter.

Filopappos Hill Atény
Výhľad na mesto z Filopappos Hill.

National Gardens

Po náročnom objavovaní rušného centra budete zrejme potrebovať oddych a novú energiu – tú môžete načerpať v neďalekom parku s názvom National Gardens. Tento grandiózny park dala v roku 1838 postaviť prvá grécka kráľovná Amália.

Po dvoch rokoch prác vznikol 24-hektárový park, ktorého súčasťou je okrem fontán a jazierok aj malá zoo (údajne tu aj samotná kráľovná pomáhala vysádzať palmy). Táto zelená oáza je navyše domovom až pre 519 rôznych druhov rastlín a stromov.

National Gardens Atény
Palmy v parku National Gardens.

V okolí záhrad sa nachádzajú aj ďalšie pamiatky, ktoré stoja za vašu návštevu (ak vás samozrejme zaujíma antická kultúra). Tou prvou je Chrám Dia Olympského z druhého storočia nášho letopočtu. Dodnes sa z neho síce zachovalo len niekoľko stĺpov, no ide o významný kus histórie! Vstupné to stojí len 2€ a študenti majú opäť vstup zadarmo.

Chrám Dia Olympského Atény
Chrám Dia Olympského.

Len o pár krokov ďalej nájdete slávny Panaténsky štadión (Panathenaic Stadium), na ktorom sa v roku 1896 uskutočnili prvé novodobé olympijské hry (v rovnakom roku ho aj dostavali ako repliku pôvodného štadióna zo štvrtého storočia pred Kristom). Vstupné tu stojí 5€ a pre študentov 2,5€.

Panathenaic Stadium Atény
Panathenaic Stadium.

Lycabettus Hill

Hora Lycabettus je najvyšším bodom v meste a je preto povinnou zastávkou každého cestovateľa. Výstup vám bude z najbližšej stanice metra (Evangelismos) trvať niečo cez pol hodinu, avšak v horúcich mesiacoch to môže dať zabrať. Nachádza sa tam samozrejme aj pozemná lanovka, ktorá vás za 5€ vyvezie na vrchol tejto 277 metrov vysokej hory (7,5€ obojsmerne).

Lycabettus Hill Atény
Lycabettus Hill, z ktorého budete mať ten najlepší výhľad na celé mesto!

Na vrchole nájdete aj malú reštauráciu a kostol. Niet však pochýb, že výhľad je odtiaľ najkrajší práve počas západu slnka – a pri tej kráse vám ani nebude vadiť, že je tam možno príliš veľa turistov, pretože to rozhodne stojí za to!

Hora na nachádza v štvrti Kolonaki, ktorá je domov pre množstvo štýlových butikov, skvelých reštaurácií, galérií a krásnej architektúry. Prechádzku k (alebo od) Lycabettus Hill si preto rozhodne užijete.

Atény z kopca Lycabettus
Neopísateľný pohľad na Atény počas západu slnka. Aj preto sa oplatí prísť na Lycabettus Hill počas „zlatej hodniky“.

Kino pod Akropolou

Vedeli ste, že Gréci milujú kiná pod holým nebom? Po horúcich dňoch je to pre nich zaslúžený relax a skvelý spôsob, ako zakončiť deň. V celom meste sa ich nachádza až 65, takže v ktorejkoľvek štvrti budete bývať, vždy na nejaké natrafíte. Vezmite svojho partnera/ku na romantické premietanie a pri pohári vína si vychutnajte večer ako skutoční Gréci.

Jedným z obľúbených kín je aj Cine Paris, ktoré sa nachádza len „pár krokov“ od slávnej Akropoly. Len si to predstavte – vysvietený Parthenón na ľavej strane a hviezdy nad hlavou – ideálny večer!

  • Otvorené: od mája do októbra
  • Adresa: 22 Kydathineon, Plaka, 105 58, Atény
Cine Paris Atény
Slávne kino Cine Paris pod Akropolou.

V tomto článku nájdete tipy aj na ďalšie top kiná pod holým nebom.

Pláže

Ak vám to čas a počasie dovolí, rozhodne navštívte aj jednu z aténskych pláží. Nebude to síce zážitok ako na Zakynthose alebo Korfu, ale po rušných dňoch vo veľkomeste to skutočne oceníte. Dopraviť sa sem viete pohodlne s mestskou hromadnou dopravou, konkrétne električkou, ktorá smeruje do štvrte Voula. Viac info o tomto spoji TU.

Táto oblasť sa neformálne nazýva Athens Riviera a nájdete tu rôzne pláže – niektoré z ich sú platené, no na mnohé z nich sa dostanete zadarmo. Za slnečník a ležadlo si samozrejme niečo málo priplatíte, no niekedy iba stačí, že si v danom podniku objednáte kávu a miesto na pláži máte zaistené.

Vouliagmeni Grécko
Pláž v dedinke Vouliagmeni, ktorá sa nachádza hodinu cesty (MHD) od centra Atén.

Za príklad stoja mestské pláže Glyfada a Paralia Agios Kosmas, ktoré sú čisté a piesočnaté. Z platených pláží to je napríklad Akti Iliou (vstup 6/7€). Platí však, že čím východnejšie pôjdete, tým lepšie pláže nájdete. Závisí to preto od vášho programu a voľného času.

Na tomto blogu nájdete informácie o 21 plážach v okolí Atén.

Bonus: ak by ste radi navštívili nejaké ďalšie múzeá, odporúčame Benaki Museum a The National Museum of Contemporary Art in Athens.

Bonus 2: Stavros Niarchos Foundation Cultural Center – ide o rozsiahly a moderný komplex, v ktorom sa nachádza národná opera, knižnica a park.

National Library of Greece
National Library of Greece v komplexe Stavros Niarchos.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 32

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?