Casablanca: Príbeh mesta, kde sa snúbi orient s okúzľujúcimi plážami

Tip na dovolenku v Maroku - Casablanca
Tip na dovolenku v Maroku - Casablanca

Ešte ste neboli na dovolenke v Maroku? Láka vás táto severoafrická krajina? Zvoľte si za letovisko kultúrne pestrú Casablancu. Počasie je tam viac než prívetivé. Ide o najväčšie mesto, obchodné i priemyselné centrum a popredný prístav v Maroku. O krásne pláže a pamiatky nie je núdza. Prekvapia vás kontrasty architektúry, náboženstiev i časových období. Bude zážitkom sa tu na pár dní stratiť.

Počasie v marockej Casablance

Maroko je vhodné na dovolenku už od apríla, kedy vás tu privíta príjemných 25 °C. Spolu s mesiacom máj sú považované za najideálnejšie obdobie na pobyt v tejto krajine. V noci sa vám bude spať príjemne, poloha blízko pri mori je totižto zárukou miernejších teplôt po západe slnka. Neskôr v lete už teploty môžu atakovať 40-ky a v zime by ste tu zase mrzli, keďže mnohé hotely nie sú vybavené kúrením. Dovolenku v Maroku si teda naplánujte ideálne na jar. 

Kde je Casablanca?

Nájdete ju dve hodiny južne od hlavného mesta Maroka, Marakéš. Pre lepšiu predstavu prikladáme aj mapu, kde sa v Maroku nachádza Casablanca. 

Casablanca - mapa
Casablanca – mapa

Ako sa letí do mesta Casablanca?

Mesto Casablanca má svoje vlastné letisko – Mohammed V International Airport, vzdialené asi 30 kilometrov juhovýchodne. Letenky sem môžete hľadať priamo z Viedne. Potom vás čaká jeden prestup v Paríži alebo Istanbule a ste na mieste. Pripravte sa na transport dlhý približne 8 hodín. To znie celkom v pohode, čo poviete?

Brána do púštneho kráľovstva s nepokojnou históriou

Casablanca vznikla ako osada, založená Berbermi, v 7. storočí nášho letopočtu. Spočiatku sa nazývala Anfa. V 15. storočí prešla pod vplyv Portugalcov, ktorí ju ale nešetrili. Mesto zrovnali so zemou a neskôr v roku 1515 postavili vojenskú pevnosť, okolo ktorej vyrástla nová osada s názvom Casa Branca (dnešná časť Medina). Potom zase zaúradovalo zemetrasenie, ktoré v roku  1755 zničilo väčšinu mesta. O päť rokov neskôr sa ho podujal prestavať sultán Ben Abadia, ktorý ho premenoval na Dar El Beida. Španielsky názov Casablanca sa zaužíval od roku 1781 a ostal natrvalo. Často sa tiež nazýva aj bránou do Maroka. 

Dala svoje meno slávnemu filmu z roku 1942, zobrazujúcemu klasicky tajomné orientálne mesto. No aká je Casablanca dnes? 

Historická Casablanca
Historická Casablanca

Cestujte v čase

Navštívte Casablancu s výnimočnou architektúrou výrazne poznamenanou európskymi vplyvmi. Stretávajú sa tu najmodernejšie budovy so stavbami v štýle prvej polovice 20. storočia a potom pamätník na časy minulé – Medina. Chcete zažiť starobylú, orientálnu stranu mesta Casablanca? Presunúť sa o storočie naspäť. Potom určite navštívte práve starú Medinu s jej autentickými predávajúcimi, obchodíkmi so všemožným tovarom a úzkymi uličkami. V tomto veľkom bazáre ponúkajú kožené výrobky, obuv, ľan, korenie a starožitnosti.  Nájdete tu i kaviarne a malé reštaurácie. Zriadili tu tiež repliku Rick's Café z filmu Casablanca. Zájdite si do podniku vychutnať ryby či grilované mäso a budete mať k tomu aj skvelú kultúrnu a hudobnú kulisu. 

Staré mesto je obklopené štvorkilometrovým múrom s ôsmimi bránami a rozdelené do troch oblastí: Medina, židovská štvrť a oblasť Tnaker. 

Stará Medina, Casablanca
Stará Medina, Casablanca

Ktoré pamiatky si v Casablance nenechať ujsť?

Pamiatky v Casablance vypovedajú o skutočnosti, že hoci ide o moslimskú krajinu, jej história je poznačená viacerými náboženstvami. Poobdivujte tradičný islamský kráľovský palác, prejdite sa po zachovalých hradbách Medina, pozrite si francúzsku katedrálu Sacre Coeur v štýle Art Deco, nádherný interiér jedného z mála funkčných katolíckych kostolov v Casablance – Notre Dame de Lourdes, druhú najväčšiu mešitu sveta – Hassana II., či Židovské múzeum. Neobíďte ani Námestie Mohammeda V. s  mnohými dôležitými oficiálnymi budovami (napríklad Justičný palác, hlavná marocká banka, prefektúra francúzskeho konzulátu) v centre.

mešita Hassana II.
mešita Hassana II.

Kam za oddychom v Casablance?

Radi by ste si na chvíľu oddýchli od chodenia po pamiatkach? V centre mesta nájdete tzv. Park arabskej ligy, kde si môžete posedieť v tieni paliem a poobdivovať ukážkovú záhradu vo francúzskom štýle ako narysovanú podľa pravítka. 

Na celodenný oddych pri mori je ideálna či štvrť La Corniche poloostrovček s luxusnými hotelmi, reštauráciami, obchodmi, peknými plážami a dlhou promenádou pozdĺž Atlantiku. Verejná pláž je doplnená barmi a klubmi, kde to žije vo dne v noci. Západ slnka je tu čarovný a potom môže začať zábava pre milovníkov nočného života.

Casablanca, pláž
Casablanca, pláž

Máte už favorita na tohtoročnú dovolenku pri mori? Je ním Maroko? Naplánujte si v rámci nej i návštevu mesta Casablanca. Veríme, že sme vám zodpovedali čo najviac otázok o tomto letovisku a plánovanie cesty bude pre vás jednoduchšie. Viac informácií o letenkách či ubytovaní nájdete na našom webe.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?