Čaro zimného cestovania. Ktoré z týchto miest navštívite najbližšie?

zasnežená ulica
By: Marwan Youssef - CC BY 2.0

Ani príchod zimy vás neodradí od cestovania? V tomto prípade sa už určite obzeráte po miestach, ktoré by ste v tomto období mohli navštíviť. Aj napriek tomu, že si vyžaduje o niekoľko viac vrstiev oblečenia, zima má predsa len svoje čaro. A ním okúzli aj viac či menej známe mestá a miesta, ktoré s jej príchodom získavajú úplne inú atmosféru. Vybrali sme pre vás niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu aj počas chladnejších mesiacov.

Radi objavujete svetové metropoly, mestá a mestečká iných krajín? Práve zimné obdobie je ideálnym časom na ich návštevu. V mimosezónnom období tam natrafíte na oveľa menší počet turistov. Navyše, ak sa na výlet vyberiete teraz, v aktuálnom predvianočnom období, ako bonus si budete môcť užívať nádhernú výzdobu či vianočné trhy. Určite sa vám pritrafí ochutnať aj akú-takú vianočnú špecialitu. Kam do sveta sa teda vyberiete? 

Barcelona

Barcelona je už dlhú dobu veľmi obľúbenou destináciou turistov nielen z Európy. Je útočiskom pre cestovateľov, ktorých zaujíma architektúra a dizajn, ale aj chutné jedlo z tamojších reštaurácií. Jednou z najlepších vecí v Barcelone počas zimy je to, ako zázračne sa zmení z preplneného mesta na mesto, kde aj reštaurácie už majú voľný stôl v ten istý deň. Teplota je síce o niečo nižšia, no stále môžete očakávať príjemných 12 stupňov Celzia. Slnko tu svieti počas celej zimy a tak sa zimné dni s jasnou oblohou stávajú ideálnym časom pre poznávanie pamiatok Barcelony. Ďalšou výhodou je, že počas zimných mesiacov sú aj letenky do Barcelony výhodnejšie.

oblúk
By: Clàudia MatgesCC BY 2.0

Malaga

Pri Španielsku ešte ostaneme. Čo hovoríte na predvianočný výlet do Malagy? Je mestom s veľkým počtom slnečných dní. Na severe je chránené horami a z juhu ho obmýva more. Práve to vytvára mikroklímu s miernymi teplotami, dokonca aj v zime. Priemerná teplota sa v zimných mesiacoch pohybuje okolo 15 stupňov Celzia. Vďaka svojej blízkosti k horám je Malaga ideálnou voľbou, ak hľadáte dovolenku, ktorá kombinuje skvelé počasie a zimné športy. Lyžovať môžete napríklad v pohorí Siera Nevada. Hoci 15 stupňov Celzia nie je ideálnych na kúpanie sa v mori, môžete si aspoň vychutnať obed na slnku v jednej z reštaurácií na pláži. Predvianočné obdobie je skvelým časom na návštevu Malagy, slávnostná atmosféra je tu priam nákazlivá. Letenky do Malagy sú v tomto období jednoznačne výhodnejšie.

Malaga
By: Paolo TrabattoniCC BY 2.0
pláž
By: TeaMeisterCC BY 2.0

Edinburg

Počas jesene hmýri Edinburg množstvom farieb a s príchodom chladnejších dní sa z neho stáva jedno z najlepších miest, kde si môžete užiť zimu. Môže sa totiž popýšiť sviatkom zimných zážitkov, nádherných atrakcií svetovej triedy, ale zažiť tu môžete aj skvelé nákupy či vianočné trhy. Vianoce v Edinburgu sú jedným z vrcholov sezóny. Ponúka bohatý kalendár akcií a podujatí na slávnostných trhoch. Okrem toho aj dobré jedlo a pitie. Počasie je v tomto meste najchladnejšie až v januári a februári, minimálna teplota je tu v priemere 1,5 stupňa Celzia. Ak sa vám pošťastí a začne v meste snežiť, zažijete magickú atmosféru, ktorá poteší najmä milovníkov fotografovania. V zimnýh mesiacoch sa aj letenky do Edinburgu oplatia viac.

edinburgh
By: Kevin DempseyCC BY 2.0
kostol
By: Cashel TravelCC BY 2.0

Sicília

Hovorí sa, že neexistuje sezóna, počas ktorej by ste Sicíliu navštíviť nemali. Ovplyvnená stredomorským podnebím je miestom, ktoré poskytuje ideálne prostredie na návštevu počas celého roka. Priemerná teplota v zimných mesiacoch sa pohybuje okolo 10 stupňov Celzia. Niektoré pobrežné strediská majú dokonca denné teploty o niečo vyššie, okolo 15 stupňov Celzia. Vo vnútrozemí je zas o čosi chladnejšie, no na oplátku ponúka ideálne podmienky na lyžovanie, napríklad v oblasti Piano Battaglia. Počas zimy sa na Sicílii konajú jedny z najzaujímavejších festivalov. V decembri sa v meste Agrigente konajú slávnosti festivalu Pirandello a v Sirakúzach sa oslavuje sviatok Sv. Lucie. Festival Festa di Sant’Agata v Catanii sa koná od 3. do 5. februára na oslavu patrónky mesta. December na Sicílii je skvelým časom pre predvianočné slávnosti, na ktorých si môžete vychutnať kulinárske špeciality, medzi nimi napríklad aj huby či gaštany, ale aj tradičná pizza a cestoviny.

domy
By: Andrea SchafferCC BY 2.0
more
By: Vanessa CamilleriCC BY 2.0

Paríž

Určite ste v tomto článku očakávali aj túto metropolu Francúzska. Stala sa už priam ikonickým miestom, kam v zimne prichádzajú turisti za očarujúcou atmosférou. Chladnejšie počasie je dobrou príležitosťou, kedy si môžete vychutnať nádherné parížske uličky bez zbytočných davov. Môžete si dopriať skvelú kávu či koláč bez dlhého čakania v radoch do kaviarní alebo reštaurácií. Nehovoriac o tom, že aj ceny leteniek sú nižšie, ako v špičkovej sezóne. Zimná výzdoba vo vás vyvolá až priam magickosť, ktorú ešte viac podčiarkne zotmenie sa. Takáto výzdoba môže slúžiť aj ako romantické pozadie pre páry, koniec koncov, koľko žiadostí o rúk padne v Paríži… ?

mesto
By: EuroVizionCC BY 2.0
ulica
By: Paris-SharingCC BY 2.0

Amsterdam

Útulné krčmičky, rozprávková architektúra a množstvo atrakcií a aktivít. To je Amsterdam, ktorý počas zimných mesiacov víta návštevníkov do sveta slávnostných svetiel. Chladnejšie mesiace sú čarovným časom na návštevu holandského hlavného mesta, keď sú noci útulné, jedlo chutné a všetko žiari v rozprávkových svetlách. Je ideálnou destináciou na výlet počas zimy, vyzerá ako rozprávka v snehu. Mesto sa premení na zasnežený obrázok z pohľadnice. Každoročne sa tu koná festival Amsterdam Light Festival, počas ktorého magické svetelné inštalácie zdobia ulice, orientačné body a budovy od novembra do januára. Ak je počasie dostatočne chladné, môžete si vyskúšať aj zimné korčuľovanie sa na zamrznutých kanáloch. Amsterdam je tiež špecifický aj pre svoje vianočné trhy. Každý týždeň tu totiž nájdete vždy iný trh, ktorý sa objavuje niekde inde v meste, alebo jeho okolí. Natrafíte na ňom na tradičné výrobky či chutné jedlá.

klzisko
By: Roman BoedCC BY 2.0
zasnežená ulica
By: Marwan YoussefCC BY 2.0

Rím

Rím nestráca nič na svojom šarme aj s príchodom chladnejších dní. Zimná sezóna v hlavnom meste Talianska je bohatá na množstvo vecí, ktoré môžete robiť. V lete sa väčšinou výber hotelov, reštaurácií či vstupov do múzeí a pamiatok prispôsobuje cene a dostupnosti. V zime sú ceny nižšie a preto máte širšiu ponuku toho, čo môžete navštíviť. Aj samotné ceny leteniek sú v zimných mesiacoch výhodnejšie. Davy z mesta zmiznú a môžete si mesto vychutnať v plnej kráse a pokoji. V zime na vás okrem pamiatok čakajú aj tradičné zimné sladkosti – Panettone či horúca čokoláda. Každoročne sa pri Castel San’Angelo nachádza klzisko, ktoré je skvelým miestom užiť si čas s priateľmi či deťmi. Počas vianočného obdobia sa mesto rozsvieti vianočnými svetlami a na námestiach ozdobené stromčeky stúpajú do výšky. Aj keď počas zimných mesiacov je teplota nižšia, vyvažujú to slnečné dni, ktorých je v Ríme stále pomerne dosť.

rím
By: Max DawncatCC BY 2.0
koloseum
By: Stefano CostantiniCC BY 2.0

Florencia

Už počas jesene z mesta pomaly odchádzajú húfy turistov a s príchodom zimy je sa stáva skvelým miestom na výlet, ktoré ponúka množstvo aktivít von, ale aj vo vnútri. Lákadlom pre turistov sú múzeá, kostoly či obchodíky. Florencia je priam ako stvorená na večerné prechádzky mestom, ktoré zakončuje pohár dobrého kvalitného vína v útulnom podniku. V zimných mesiacoch sa vyhnete plným uličkám a ak uprednostňujete aktívnejší pohyb, nájdete tu aj miestne verejné klziská. Okrem dávky histórie a architektúry si tu počas predvianočného obdobia môžete vychutnať aj typickú horúcu čokoládu podľa tradičného talianskeho receptu. Každú zimu pred Vianocami sa mesto sfarbí žltými svetlami a zdobia ho zelené a červené dekorácie. Počas prechádzky mestom natrafíte aj na niekoľko vianočných stromčekov či betlehem. Pre milovníkov kávy nie je lepšia sezóna ako v zime. Môžu stráviť čas upíjaním si z kvalitnej kávy pri čítaní knihy v jednej z mnohých kaviarní vo Florencii.

florencia
By: Patrice WangenCC BY 2.0
most v noci
By: KariCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?