Cappadocia to nie je len let balónom. Čo vidieť na dovolenke na tomto magickom mieste?

Farebné teplovzdušné balóny lietajúce nad malebnou krajinou pri západe alebo východe slnka
Teplovzdušné balóny nad Cappadociou (zdroj: freepik)

Unikátne miesto, ktoré opísal aj známy historik Herodotos, sa nachádza v tureckom regióne Anatólia, na východe krajiny. Teplovzdušné balóny lietajúce nad týmto územím či rôzne skalnaté útvary, ktoré sa tisícky rokov formovali sopečnou činnosťou a eróziou, sú najväčším lákadlom pre zvedavých návštevníkov. Práve skaly z mäkkého tufového materiálu slúžili ľuďom ako obytné priestory či kostoly. Cappadocia je tiež známa podzemnými chodbami a izbami. Toto nevídané miesto môžete navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období. Každá sezóna ponúka iný pohľad na krajinu, a preto je len na vás, ktorú si vyberiete.

Symboly Cappadocia

Aká by to bola dovolenka, keby ste na vlastnú kožu nezažili nezabudnuteľný let balónom nad netradičným historickým územím? Aj keď to nie je lacná záležitosť (cena atrakcie sa pohybuje vo výške 150 a viac eur), stráviť hodinu nad Cappadociou a užívať si východ slnka, zobúdzajúcu sa krajinu a mnoho ďalších balónov naokolo, je nádherná skúsenosť i zážitok. 

Strom obvešaný nazarmi a phľad na historické miesto Cappadocia
Evil eye tree (zdroj: Depositphotos)

Goroma Panorama je  miesto odkiaľ si užijete výhľad na skalnaté útvary, a kde nájdete Evil Eye Tree. Evil Eye Tree je strom, ktorého plody sú nazary, talizmany kruhového tvaru tmavomodrej farby s bielo-modrým okom uprostred. Tomuto amuletu sa pripisujú magické vlastnosti, a to najmä ochrana majiteľa pred zlom a negatívnou energiou. Pokiaľ tak oko urobí a uchráni vlastníka, samovoľne pukne. Tento fotogenický strom obvešaný nazarmi, ktoré dlhé roky považujú obyvatelia za ich ochranu určite neprehliadnite.

Svet fantázie

Pozoruhodné územia plné netradičných javov sú pre túto historickú oblasť bežné. Každé jedno je zaujímavé a ponúka odlišnú atmosféru aj iné prírodné krásy.

Pasag valley (Územie Pasag) vyniká skalnatými komínmi, ktoré pripomínajú hríbové domy rozprávkových postáv, Šmolkov. V jednom z komínov sa nachádza kaplnka, ktorú môžete navštíviť a vystúpiť na samotný vrchol skalnatého skvostu.

Údolie Devrent alebo tiež Imaginary valley (Vymyslené územie) patrí medzi nevídané miesta. Skaly vytvárajúce rôzne útvary, pripomínajú turistom hlavne rôzne druhy zvierat. Niekoho fantázia vidí ťavu, iná skupinka tučniaka či delfína. Na mieste, kde sa môžete hrať so svojou predstavivosťou je však aj skalnatý stĺp, na ktorom sa všetci zhodnú, že vyobrazuje Pannu Máriu, ako drží Ježiša Krista. 

Skaly v tvare hríbov
Údolie Passag (zdroj: Depositphotos)

Skaly v Rose valley vyzerajú, akoby vyrastali zo zeme a pripomínajú zdrobnené horské štíty. Nad nimi  sa týči omnoho mohutnejšie a väčšie bralo v zaujímavom tvare. Toto Ružové územie preskúmajte radšej na koni. Jazdy sa konajú pri západe slnka, kedy sa táto zóna vyfarbí do ružova. Ak sa rozhodnete územie prebádať pešo, oddýchnuť a občerstviť sa môžete v neveľkej kaviarni, ktorá funguje výlučne na solárnu energiu. 

Pohľad na skaly v slaboružovom odtieni pri západe slnka
Rose valley – Ružové územie (zdroj: freepik)

 V meste Urgup zas nájdete údolie menom Tri krásky. Tri vysoké skaly predstavujú podľa legendy skamenenú princeznú, jej milovaného pastiera a ich spoločné dieťa.

Pravá história 

Časť reálnej histórie prináša aj hrad Uchisar, vypínajúci sa nad historickou krajinou. Vyšliapať stovky schodov, stojí za prekrásny výhľad. Za vstup si zaplatíte iba 8 TRY (turecká líra), čo je v prepočte 80 centov.

Zaujímavou pamiatkou je kostol Selime vytesaný vo vulkanickej hornine. V jeho interiéri uvidíte očarujúce nástenné maľby.

farebná freska na strope jaskynného kostola
Fresky v jaskynnom kostole Selime (zdroj: Depositphotos)

V minulosti obývané podzemné mesto Derinkuyu bolo útočiskom pre až 20 000 ľudí, ktorí sa tu z rôznych bezpečnostných dôvodov ukrývali. Na exkurzii spoznáte ich kostoly, sklady a ďalšie miestnosti potrebné pre život podzemných obyvateľov. Pokiaľ by sa vám taký typ ubytovania zapáčil aj dnes, vyberte si z ponuky jaskynné hotely. 

Reálna utópia?

Cappadocia, v preklade „krajina nádherných koní“ je plná objavovania chutného jedla ako napríklad potery kebab, baklava či turecký chlieb. Prírodné galérie vytvárajúce úžasné scenérie vás prenesú do detských čias plných predstavivosti. Počas dovolenky nezabudnite ísť do miestnych obchodíkov s ručne vyrábanými taškami, textilom alebo ručne tkanými kobercami. Možno sa vám niečo zapáči natoľko, že to s vami aj odcestuje. Dovolenka v neskutočnom skutočnom svete je jednoducho čarovná. 

Žena v dlhých žlrých šatách stojí pred predajňou tkaných kobercov a iných ručne šitých vecí
Turecký obchod s tapisériami (zdroj: freepik)

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 23

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?