Belgické Bruggy: čarovné a historické mestečko pretkané kanálmi

bruggy belgicko

Stredoveká romantická atmosféra, nádherná spleť krivoľakých uličiek, história na každom kroku či chutná čokoláda. To je len málo z toho, čo ponúka belgické mestečko Bruggy. Ležia na severozápade krajiny a častokrát sú označovené aj „Benátky severu”. Pretkané sieťou kanálov na rieke Reie sú obľúbeným mestom, ktoré neustále vyhľadávajú turisti z celého sveta.


História

História mesta siaha už do obdobia spred 2000 rokov, kedy na jeho území ležala galorománska osada. Súčasý názov mestečka sa začal objavovať v 9. storočí. Možno trochu netradičný a pre mesto netypický názov Bruggy vychádza zo staroslovenského slova „bryggja”, pod ktorým si môžete predstaviť prístavné mólo. Takéto meno mestu nebolo dané náhodou. Už od obdobia raného stredoveku boli Bruggy námorným prístavom a obchodovali s Anglickom či Škandináviou.

bruggy belgicko
V Bruggách cítite históriu naozaj na každom kroku

O dve storočia neskôr sa z mesta stalo obchodné centrum s celoeurópskym významom. Na historickej priamke mesta bol však kritický rok 1050, kedy došlo k zaneseniu vodných ciest, ktoré spájali Bruggy s morom. Situáciu ale napravila, prevkapivo, obrovská záplavová vlna, ktorá zasiahla flámske pobrežie a zapríčinila sa o vznik hlbokéo kanála Zwin, ktorý zabezpečil opätovný prístup mesta k moru.

Postupom času začali Bruggy narastať ekonomicky, ale aj finančne a začali sem prichádzať stvoky obchodníkov z celej Európy. Príznačnou a významno obchodnou komoditou bolo flámske súkno vyrábané z vlny. Rástol počet obyvateľov a mesto sa tešilo svojej prosperite. No ako to zväčša v histórii býva, sinusoida existovala aj v tomto prípade a nastal hospodársky úpadok spôsobený zanesením kanála Zwin.

Úpadok trval do 19. storočia a počas tohto obdobia nedochádzalo ani k žiadnym zmenám či rekonštrukcám mesta, čo je jeden z dôvodov, pre ktorý si zachovalo svoj historický stredoveký ráz až do súčasnej doby. V 20. storočí sa z neho stáva turistické centrum s návštevou viac ako milión turistov ročne.

bruggy belgicko
Stredoveké domčeky nie sú v Bruggách ničím neobvyklým, naopak, uvidíte ich úplne všade

Vedeli ste, že?

V súčasnosti sú Bruggy mestom, ktoré je mimoriadne obľúbené medzi turistami. Okrem spomínanej stredovekej atmosféry však v sebe ukrýva aj iné zaujímavé fakty. Jendým z nich je aj skutočnosť, že na území mesta sa nachádza najviac zámkov či hradov na meter štvorcový ako kdekoľvek v celej krajine. Približne 50 zo vštkých 470 hradov krajiny je situovaných práve v okolí Brúgg.

Do Brúgg vedie aj belgický dialničný systém. Nebolo by na tom nič zaujímavé, keby tento systém nebol jedinou štruktúrou na svete vytvorenou človekom, ktorú je možné vidieť z Mesiaca. Belgicko si udržuje osvetlenie diaľníc stále zapnuté a takmer 100 % osvetlenia je možné spozorovať priamo z vesmíru prostredníctvom teleskopických šošoviek. Takmer žiadna krajina na svete si nemôže dovoliť takýto luxus v podobe permanentného osvetlenia diaľníc. Výnimkou je len malý sused Belgicka Luxembursko, ktoré tiež zabezpečuje stopercentné osvetlenie na svojich 150 kilometrov dlhých diaľniciach.

bruggy belgicko

Čím sú Bruggy zaujímavé?

Bruggy sú známe aj ako mesto čokolády a piva. Čokoláda je na tomto mieste obľúbená nielen medzi návštevníkmi a turistami, ale aj domáci obyvatelia zastávajú mimoriadne pozitívny postoj k tejto sladkej dobrote. Priemerný Belgičan za rok skonzumuje až deväť kilogramov čokolády. Ak už budete v Bruggách, rozhodne navštívte jeden z týchto obchodíkov a pochutnajte si na tej najlepšej čokoláde.

belgická čokoláda
Belgická čokoláda

Okrem čokolády si však Belgičania radi pochutnajú aj na dobrom pive. Belgicko sa môže pýšiť niekoľkými tisíckami druhov tohto nápoja a aj v samotných Bruggách nájdete množstvo krčmičiek či pivární, okrem nich aj čokoládovní, obchodíkov so suvenírmi či reštaurácií. V tomto článku nájdete tipy na podniky, ktoré sa oplatí navštíviť.

belgické pivo
V Belgicku dostanete vždy ku každej značke piva aj jej vlastný pohár

Nielen čokoláda a pivo, ale aj čipka. Bruggy sú známe výrobou jedných z najluxusnejších čipiek na svete. Dokážu vyrábať veľmi veľké množstvo tejto tkaniny a to z dôvodu, že vo Flámsku sa pestuje obrovský počet ľanových kvetov.

Čo vidieť v Bruggách?

V meste nájdete veľa pamiatok, architektonických skvostov či dokonca tajomných zákutí. Prevažná väčšina z pamiatok je sústredených v historickom centre mesta. Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie miesto patrí Trhové námestie (Grote Markt), kde sa nachdádza aj mestská tržnica. Námestiu dominuje veža Belfried, ktorá dosahuje výšku 83 metrov. Ak by ste sa chceli pokochať výhľadom, ktorý ponúka a mať Bruggy ako na dlani, pripravte sa na to, že budete musieť zdolať 366 schodov.

námestie grote markt bruggy belgicko
Grote Markt
Belgické Bruggy: čarovné a historické mestečko pretkané kanálmi
Iný pohľad na Grote Markt, ktorého súčasťou sú aj tieto farebné cechové domčeky

Zaujímavým miestom pre turistov, predovšetkým kresťanov, je Kostol svätej krvi. Nachádza sa v ňom vraj schránka, v ktorej je uchovaná kvapka Kristovej krvi. Pre romantické duše je v Bruggách ako stvorené práve Jazierko lásky. Veľmi zaujímavým miestom je aj Rybí trh, na ktorom sa počas celého týždňa s výnimkou pondelka dajú nakúpiť morské ryby.

Bruggy boli v roku 2000 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a v roku 2002 si spoločne so španielskym mestom Salamanca držali titul Európske hlavné mesto kultúry.

bruggy belgicko
Bruggy majú čarovnú atmosféru, ktorú si okamžite zamilujete!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 11

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?