Brindisi: talianska brána do Európy

Pohľad na staré mestečko prevažne s bielymi domami a hnedým kostolom.
Pohľad na talianske Brindisi (zdroj: Depositphotos)

Talianske Brindisi leží v regióne Apúlia, na juhovýchode krajiny. Od svojho počiatku v roku 267 p.n.l. zohrávalo dôležitú úlohu v ekonomike, keďže sa vďaka svojej strategickej lokalite  aktívne venovalo obchodu s východnými krajinami, najmä s Gréckom. V priebehu druhej svetovej vojny sa Brindisi dočasne stalo hlavným mestom Talianska. Dodnes sa jeho hospodárska dôležitosť v regióne Apúlia zachováva. Poeticky označované ako „brána na východ“ predkladá cestovateľom historické pamiatky, budovy s očarujúcou architektúrou i pláže na brehu Jadranského mora.

Manifest historických pamätihodností

O historickom bohatstve Brindisi nie je vôbec pochýb. Už v centre mesta vás čaká mnoho zachovaných pamiatok.  Svojou neobvyklou štruktúrou vás očarí bazilika Pontificia Cattedrale, ktorú ešte v jedenástom storočí vysvätil duchovný otec, pápež Urban II. V interiéri sa týčia mohutné mramorové stĺpy a menší, zato prekrásny oltár. Zaujímavé maľby a zlaté detaily vám tak prinesú nielen duchovný, ale aj umelecký zážitok.

Neďaleko spomínanej baziliky je archeologické múzeum plné jedinečných exponátov. Vystavované sú tam kamenné sochy, sochy z čias Rímskej ríše, mince, keramika, sklo, no i zbrane a hrobky nájdené v neďalekom prístave či v okolí mesta.

Veľkolepý barokový kostol Santa Teresa i  Pomník padlých v prvej svetovej vojne sa nachádza na námestí Santa Teresa. Je to práve jedinečná atmosféra, pre ktorú turisti radi navštevujú toto miesto. Tak ako v celom Taliansku, aj tu môžeme objavovať históriu, obdivovať architektúru alebo stráviť čas príjemným posedením s výhľadom na prístav. Vychutnajte si to.

Hnedý kostol v tvare obdĺžnika, s prázdnymi výklenkami a navrchu so sochami Panny Márie
Zaujímavá Pontificia Cattedrale (zdroj: Depositphotos)

Neprehliadnite ani najkrajší a najslávnejší kostol z trinásteho storočia, Santa Maria del Cesale. Slaboružový polychrámový vzhľad titulnej steny s imitáciou dreveného obkladu, vás očarí už hneď na začiatku prehliadky. Vo vnútri uvidíte krásne maľby plné farieb vyobrazujúce dôležité momenty kresťanstva.

Keď sa blížime smerom k pobrežiu, na protiľahlej strane prístavu sa vypína pomník talianskych námorníkov, ktorého tvar pripomína kormidlo lode. Dostanete sa aj na samotný vrchol tohto skvostu, ktorého výška dosahuje 53 metrov, a tak sa vám naskytne výhľad na celé Brindisi. 

Pohľad z mora na pamätník v tvare kormidla lode
Pomník talianskych námorníkov (zdroj: Depositphotos)

Aj samotný prístav v tomto talianskom mestečku je pozoruhodný, a práve prvé kroky dovolenkárov vedú k nemu. Príjemnú prechádzku popri nákladných, výletných a rybárskych lodiach vedľa Jadranu rovnako neoľutujete.

Na ostrove Sv. Andrea, severne od prístavu, je na hladine mora vybudovaný hrad Alfonsino zo šestnásteho storočia. Slúžil ako obranná pevnosť pred vstupom do Brindisi. Početné chodby a veže či neveľký prístav v strede hradu zobrazujú neľahkú históriu nielen strážcov pevniny.

Pohľad na prístav v Brindisi, staré domy, palmy a výletná loď v zadu
Prístav v Brindisi (zdroj: Depositphotos)

Drink v ruke a relax na pláži 

Pláž Torre Pizzelle sa rozpína v jednej zo zátok v provincii Brindisi. Priezračná voda narážajúca do menších morských skál tak nedosahuje veľké ani silné vlny, čo znamená, že pláž je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Pobrežie a dno mora je vysypané pieskom a kameňmi. Napriek svojej jedinečnosti nepatrí medzi najznámejšie, a tak si užijete dostatočné súkromie. Plážové vybavenie (lehátka so slnečníkmi) nie je k dispozícii. V letnej sezóne je tu otvorený bar. Dostanete sa sem autom alebo taxíkom.

V obci Carovigno (necelú pol hodinu autom od Brindisi) je nádherná pláž Torre Guaceto s bielo-zlatým pieskom, kde vám budú robiť spoločnosť nielen radoví dovolenkári, ale i korytnačky, ďalšie obojživelníky či prímorské vtáky. Okolie dopĺňajú viac ako sto rokov staré olivovníky. Plážové, športové dokonca i špeciálne (pre ľudí so zdravotným znevýhodnením) vybavenie a gastro prevádzky sú k dispozícii. Nezabudnite preskúmať ani strážnu vežu Aragónie z čias šestnásteho storočia.

Piesočnatá pláž s nebúrlivým morom
Pláž Torre Guaceto (zdroj: Depositphotos)

V malej dovolenkovej oblasti Specchiolla, sotva 30 kilometrov od Brindisi, sa tiahne niekoľko lákajúcich pláži. Spiaggia di Specchiolla je jednou z najkrajších v tomto okruhu. Príjemný piesok na pláži a malé kamene pred vstupom do čistého mora, garantujú oddychové dni aj pre rodiny s deťmi. Pláž je prístupná aj milovníkom vodného športu.

To pravé talianske

Brindisi je netradičná destinácia plná histórie, obdivuhodnej architektúry, neďalekých pláži, ale aj tradičných talianskych vín či syrov. Odporúčam ochutnať  i ďalšie špeciality na miestnom trhovisku. S plným žalúdkom sa vám bude dobre spoznávať i prírodná rezervácia Torre Guaceto, ktorú vytvára olivový lesík, potok, močiare aj duny piesku. Spravte si tak pohodovú túru alebo cyklovýlet. Nezabúdajte ale na hydratáciu a opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom, tieň tu len tak ľahko nenájdete.

Pán drží v ruke taliansku špecialitu fritta, v pozadí je krásny oblak so žltomodrými ornamentami
Tradičná talianska fritta (zrdoj: Depositphotos)

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 8

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?