Bobbio. Nenápadné, no krásne talianske mestečko plné histórie a kultúry

By: Matteo Russo - CC BY 2.0

Taliansko sa u mnohých turistov radí na zoznam tých najobľúbenejších krajín. História, umenie, jedlo či kvalitné víno je len málo z toho, čo ponúka. Ukrýva v sebe mnoho krás a zaujímavostí, ktoré na rozdiel od Ríma či Benátok možno nepatria na zoznam najnavštevovanejších. Aj napriek tomu tieto miesta ponúkajú autentickú krásu krajiny. Jedným z nich je aj mestečko Bobbio v regióne Emilia-Romagna.

Bobbio leží v údolí obklopenom zelenými kopcami neďaleko mesta Piacenza na severe Talianska. Jeho dejiny siahajú niekoľko storočí dozadu, keď zastávalo dôležitú politickú, kultúrnu a hospodársku úlohu. Dodnes je dôležitým umeleckým centrom. Navštevujú ho prevažne turisti talianskeho pôvodu, avšak nájdu sa tu aj zahraniční návštevníci. Bobbio je skutočne krásnym miestom, ktoré ponúka autentickú taliansku atmosféru. Navyše, leží na rieke Trebbia, ktorá robí toto miesto ešte viac fotogenické.

rieka
By: Matteo RussoCC BY 2.0

Bobbio leží v srdci údolia Val Trebbia, o ktorom sa hovorí, že ho Ernest Hemingway označil za „najkrajšie na svete“. Mesto je situované na úpätí Monte Penice vo výške 1460 metrov nad morom. História Bobbia je úzko spojená s opátstvom, ktoré tu bolo založené v roku 614 írskym misionárom (St. Columbanus). Misionár v meste našiel iba zchátralý kostol zasvätený sv. Petrovi a rozhodol sa ho obnoviť. Už v krátkom čase sa opátstvo rozšírilo a v roku 643 bolo jeho súčasťou až 150 mníchov.

Mesto sa po založení opátstva stalo jedným z hlavných náboženských a kultúrnych centier v stredovekom Taliansku a taktiež domovom slávnej knižnice a baziliky. Opátstvo Bobbio so svojimi školami, knižnicami, skriptóriom a hospodárskou organizáciou sa taktiež rýchlo stalo politickou mocou. Mesto vlastnilo tovary v mnohých mestách Ligúrskeho regiónu.

Dnes je Bobbio vyhľadávaným miestom pre svoju históriu umenia a kultúry, okolitú prírodu a svoje starodávne pamiatky. Historické jadro mesta si dodnes zachovalo charakter stredovekej dediny.

most
By: Greta CeresiniCC BY 2.0

Dominantou a najznámejšou pamiatkou v meste je most Ponte Vecchio, inak nazývaný aj Ponte Gobbo. Známy je taktiež aj pod názvom Diablov most. Je to staroveký kamenný most, ktorý prechádza cez rieku Trebbia v jedenástich nepravidelných oblúkoch. Voda rieky je priehľadne čistá a na istých miestach vytvára niekoľko krásnych vodopádov. Na druhej strane rieky, len 10 kilometrov od mestečka Bobbio, leží dedina Coli, ktorá je obklopená krásnymi borovicovými lesmi a pasienkami.

most rieka
By: Matteo RussoCC BY 2.0

Vrcholu Monte Penice dominuje svätyňa Panny Márie z Penice a v zime je toto miesto obľúbené aj pre svoje lyžiarske strediská. Niektorí historici sa dokonca domnievali, že Bobbio bolo miestom, na ktorom Leonardo da Vinci dokončil svoj slávny obraz Mona Lisa.

Okrem bohatého umenia a kultúry, ktorými Bobbio dýcha, v centre starého mesta nájdete aj množstvo obchodíkov, ktoré ponúkajú typické výrobky z tejto oblasti – či už miestne vína, džemy alebo organický med vyrábaný miestnymi obyvateľmi. Ochutnať taktiež môžete miestne sladkosti či pekárske výrobky, ako chutné slané šišky či slávny mandľový koláč, alebo dokonca aj voňavé huby „porcini“, ktoré sa zbierajú v okolitých horách či dokonca aj hľuzovky. Okrem tradičných miestnych pochutín tu natrafíte aj na miestne stolárske či výtvarné umenie zobrazujúce maľby mesta.

Údolie, v ktorom Bobbio leží, je taktiež zaujímavou geologickou oblasťou. Je domovom mnohých športových aktivít ako je rybolov, kanoistika, plávanie a turistika. Mnoho turistov sem prichádza nielen objavovať krásy mesta, ale aj užiť si prírodu údolia. Bobbio je obklopené pohorím Apeniny, ktoré vytvára prekrásnu scenériu krajiny a vďaka nadmorskej výške ostáva klíma mierna aj počas leta. Oblasti okolo mesta sa vyznačujú bujnými lesmi, poľami a pastvinami, ktoré sú domovom mnohých druhov voľne žijúcich zvierat.

hory údolie
By: raffaele sergiCC BY 2.0

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?