Birmingham je druhým najväčším mestom vo Veľkej Británii s niečo vyše miliónom obyvateľov. Kým v stredoveku bol trhovým mestečkom, v 18. storočí zaznamenal enormný rozmach v súvislosti s priemyselnou revolúciou a bol považovaný za prvé priemyselné mesto na svete. Rozmach tu zaznamenala veda, technika a zrodili sa tu mnohé inovácie, ktoré neskôr spoznal celý svet. Odtiaľto vychádzali prvé diaľkové železničné trasy, tu vznikla poštová známka a aj poštový systém.
Dnes má mesto najmä obchodný význam, je dôležitým dopravným uzlom a kongresovým centrom. Ak by ste mesto chceli spoznať cez hudbu, pustite si UB40, Duran Duran alebo Black Sabbath – všetko sú to kapely z Birminghamu.
Kam sa v Birminghame vybrať, aby ste navštívili jeho top pamiatky? Tu je niekoľko tipov.
- Akciové letenky do Birminghamu nájdete TU.
Brindleyplace
V západnej časti Birminghamu nájdete štvrť Brindleyplace, ktorá je lemovaná kanálmi. Mestské kanály boli dôležité pre Birmingham v čase priemyselnej revolúcie, keď mesto zažívalo najväčší rozmach. Sieť vodných kanálov je tak dlhá, až si Birmingham vyslúžil prezývku „Benátky Anglicka“. Dĺžka týchto kanálov je však v skutočnosti väčšia ako v Benátkach. Po kanáloch sa môžete plaviť na uzučkých lodiach, alebo sa prejsť promenádami pri ich brehoch.
Budovy popri kanáloch, ktoré pôvodne slúžili na priemyselné účely, boli zrekonštruované a dnes sú v nich reštaurácie, bary a nájdete tu aj galériu, divadlo a akvárium s priehľadným tunelom pod vodnou hladinou – Národné centrum morského života.
Roundhouse
Okrúhly komplex budov z 19. storočia je jedinečnou zachovanou ukážkou funkčnej architektúry z obdobia, kedy mesto zažívalo najväčší priemyselný rozmach. Kedysi v ňom boli stajne a sklady. V súčasnosti v ňom vzniká centrum, kde dostane priestor biznis, kreativita aj voľný čas. Roundhouse stojí pri kanáli Old line.
Jewellery Quarter
Šperkárstvo má v Birminghame silnú históriu. Dominantné postavenie miestnych klenotníkov v rámci Veľkej Británie pretrváva dodnes. Produkuje sa tu skoro polovica zo všetkých šperkov vyrobených v Británii a len v tejto štvrti je okolo 100 klenotníctiev a klenotníckych dielní.
História šperkárstva Birminghamu siaha až do roku 1553, kedy tu žil prvý zlatník mesta. Viac sa o histórii klenotníctva dozviete v miestom múzeu – Museum of the Jewellery Quarter.
Pen Museum
V Jewellery Quarter nájdete aj múzeum pier. Budova, v ktorej sídli, bola kedysi fabrikou na ich výrobu. Birmingham mal v minulosti v tejto oblasti výsadné postavenie a patril k najväčším producentom namáčacích a atramentových pier na svete. Len v tejto štvrti bola stovka a podnikov zameraných na výrobu pier. Tento biznis začal upadať až s príchodom guľôčkových pier. Okrem prehliadky pier v múzeu uvidíte aj zbierku starých písacích strojov alebo si vycibríte techniky svojho písaného písma na workshopoch, ktoré organizuje múzeum.
Moseley Bog
Juhovýchodne od centra mesta je les Moseley Bog. Túto miestnu prírodnú rezerváciu vraj miloval J. R. R. Tolkien, ktorý vyrastal neďaleko tohto lesa. Ten sa vraj stal jeho inšpiráciou pre opisy lesov v jeho najznámejších dielach – Pán prsteňov a Hobit. Les má aj archeologický význam, sú tu pamiatky siahajúce až do doby bronzovej, rybník a aj základy skleníkov z viktoriánskeho obdobia.
Pre nadšencov Tolkiena a jeho diel je okolo Birminghamu viacero miest a budov, ktoré ovplyvnili jeho tvorbu. Najväčší fanúšikovia by sa mali vybrať do múzea Sarehole Mill. Viac sa dočítate v tomto článku.
Cadbury World
Zastavte sa v továrni na výrobu typickej birminghamskej čokolády – Cadbury. Dozviete sa tu o histórii výroby tejto tradičnej čokolády, ktorá siaha až do roku 1824. Interaktívna výstava je lákadlom skôr pre menších, ktorým je aj prispôsobená, no pokiaľ ide o sladkosti, všetci sme ako deti. Môžete sa tu priučiť aj rôznym zdobiacim technikám od majstra čokolatiéra. Cadbury World sa nachádza v Bournville, približne osem kilometrov juhozápadne od centra mesta a dostanete sa tam pohodlne s West Midlands Railway.
Birmingamská knižnica
Je to pomerne nová budova z roku 2013 a má niekoľko „naj“. Je najväčšou verejnou knižnicou vo Veľkej Británii a zároveň aj najväčším verejným kultúrnym priestorom v Európe. Nachádzajú sa v nej aj historické skvosty, medzi ktoré patrí Shakespearova pamätná izba. Vznikla v roku 1882 a z pôvodných priestorov bola premiestnená do budovy tejto novej knižnice. Nachádza sa v nej najdôležitejšia zbierka diel Shakespeara v Británii. Knižnica stojí na námestí Centenary square, kde je napríklad aj kongresové centrum, divadlo a symfonická sála a za knižnicou je krásna mestská záhrada.
Mestská radnica
Town Hall bola postavená v roku 1834 v románskom slohu. Dnes je v nej koncertná sála. Stojí v centre mesta na námestí Victoria Square, kde je aj socha kráľovnej Viktórie. Oproti radnici je birminghamské múzeum a galéria umenia. Na jej konci stojí známa hodinová veža z roku 1885, ktorá sa volá „Big Brum“. Brum je prezývka a skrátený slang pre mesto Birmingham, aj miestny dialekt. Obyvateľov mesta volajú Brummies.
Birminghamská katedrála
Na Cathedral Square sa nachádza najstaršia budova v meste, ktorá je od jej postavenia až dodnes používaná na svoj pôvodný zámer. Ide o barokovú Katedrálu svätého Filipa, ktorá tu stojí od roku 1715. Za ten čas je vraj na jej cintoríne pochovaných až 60-tisíc tiel. Dnes slúži cintorín ako pamätné miesto. Katedrála je sídlom birminghamského biskupa anglikánskej cirkvi.
Back–to–backs
Back–to–back houses sú domy, alebo skôr zástavby, ktoré vznikali v britkých mestách v období hospodárskeho rozmachu. Rýchlo rastúci priemysel prilákal do miest veľa ľudí a nasledovala populačná explózia. Na vyriešenie ubytovacej situácie sa začali stavať domy, v ktorých žilo viacero rodín, boli úsporné na priestor, nemali dostatočný slnečný svit ani vetranie.
Sociálne zariadenia v uzavretých dvoroch takýchto blokov využívalo spoločne viacero rodín. Domy boli vyhlásené za hygienicky nevhodné až zdraviu škodlivé a ich výstavba bola zastavená. Veľká časť z nich bola zničená a nahradená novými vyhovujúcimi stavbami. Posledné z týchto budov môžete vidieť v Birminghame na Inge street. V múzeu si pozriete, ako sa tu žilo medzi rokmi 1840 a 1970 a v niektorých domoch sa môžete aj ubytovať.
Neďaleko sa nachádza budova Birmingham Hippodrome, v ktorej je divadlo a je domovskou scénou miestneho kráľovského baletného súboru a blízko je aj China Town.
Blakesley Hall
Ak chcete vedieť, ako sa žilo bohatým obchodníkom z éry Tudorovcov, navštívte múzeum Blakesley Hall. Je to najstaršia stavba v okolí z roku 1590. Dom je zariadený dobovým nábytkom zo 17. storočia a môžete sa pokochať aj miestnym bylinkovým záhonom a ovocným sadom. Dom nájdete sedem kilometrov od centra Birminghamu smerom na východ.
TIP: chcete objaviť viac destinácií Veľkej Británie? Prečítajte si článok o Liverpoole alebo sériu článkov o Londýne.