Biograd na Moru: Obľúbené letovisko a jachtárske centrum v Severnej Dalmácii

Biograd na Moru, Chorvátsko
Biograd na Moru, Chorvátsko

Živé turistické letovisko v severnej Dalmácii ponúka vzácne kultúrne dedičstvo aj upravené pobrežie s úchvatnými výhľadmi a príjemnými okruhliakovými plážami. Veľkým lákadlom pre turistov je prístav pre jachty s podmorským osvetlením. Biograd na Moru poteší aj početnými reštauráciami, miestami vhodnými na tancovanie, typickými chorvátskymi obchodíkmi, nočnými barmi či atrakciami pre deti. V tomto článku vám „Mesto kráľov“ predstavíme bližšie.

Základné informácie o Biograde na Moru

Biograd na Moru je prístavné a turistami vyhľadávané mesto v severnej Dalmácii. Leží na malom polostrove juhovýchodne od Zadaru. Od neďalekého ostrova Pašman ho oddeľuje jedna z najmalebnejších úžin Jadranu, Pašmanský kanál. Mesto je súčasťou Zadarskej župy. Rozprestiera sa na ploche približne 35 km2 a má okolo 6 000 obyvateľov. Najbližšie letisko v Zadare je od Biogradu vzdialené 21 km. Mesto je bez problémov dostupné aj autom. Vzdialenosť od Bratislavy je približne 730 km.

Klíma v letovisku Biograd na Moru

Biograd sa teší stredomorskému podnebiu a celoročne príjemnému počasiu. Letá sú tu teplé, suché a slnečné – priemerná teplota sa pohybuje od 21 do 25 ˚C. More dosahuje teplotu 23 až 24 ˚C. Ani v zimnom období neklesá teplota pod nulu, väčšinou je v rozmedzí 8 až 12 ˚C. Prechodné obdobia sú prevažne slnečné s minimom krátkodobých zrážok. Jarné a jesenné teploty sú v príjemnom rozsahu 10 až 20 ˚C.

Pláže v Biograde na Moru

Biograd sa môže pochváliť krásnymi rozľahlými plážami s okruhliakovým podložím a prekrásnymi výhľadmi. Dve z nich sa pýšia ocenením Modrá vlajka.

Pláž Dražica

Hlavná pláž letoviska ocenená Modrou vlajkou lemuje pobrežie len neďaleko centra mesta. Výborná dostupnosť, pozvoľný vstup do mora a široká ponuka služieb zaručujú pláži Dražica priazeň celého spektra turistov vrátane rodín s deťmi. Okrem štandardného vybavenia, akým sú sprchy, ležadlá a kabínky, tu nájdete aj atrakcie ako tobogany či trampolíny a početné stravovacie zariadenia.

Plaža Dražica, Biograd na Moru, Chorvátsko
Plaža Dražica, Biograd na Moru, Chorvátsko

Pláž Soline

Pláž Soline lemuje pobrežie rovnomennej zátoky. V jej blízkosti sa rozprestiera vyhľadávaný kemp. Samotná pláž je kamienkovo-piesočnatá. Vo výbave má stravovacie zariadenia aj zábavno-športové atrakcie ako detské ihrisko či ihrisko pre plážový volejbal. Zábavu po kúpaní a slnení sľubuje nočný bar.

Pláž Bošana

Nachádza sa v severozápadnej časti mesta za jachtárskymi prístavmi. Svojou čistotou si vyslúžila ocenenie Modrá vlajka. Pomerne rozľahlá pláž má kamienkové podložie a príjemný vstup do mora. Chýba prirodzené tienenie, preto nezabudnite na slnečníky. V ponuke služieb nájdete detské ihrisko, reštaurácie, bary či ihrisko pre plážový volejbal.

Pláž Bošana, Biograd na Moru, Chorvátsko
Pláž Bošana, Biograd na Moru, Chorvátsko

Pláž Kumenat

Pokojnejšia kamienková pláž leží ďalej od centra mesta. Vyhľadávajú ju najmä rodiny s deťmi, milovníci pokojnejšieho kúpania a majitelia štvornohých miláčikov. V jej tesnej blízkosti sa rozprestiera časť pobrežia, kde sa môžu kúpať aj psy. Na pláži nájdete bar s občerstvením a kabínky. V okolí chýba zeleň, ktorá by poskytovala prirodzené tienenie. Odporúčame pribaliť slnečníky.

Čo sa oplatí vidieť v Biograde na Moru

Šarmantné mestečko Biograd na Moru bolo svojho času miestom korunovácie chorvátskych kráľov. V súčasnosti je považované nielen za vynikajúce letovisko ponúkajúce kombináciu rekreácie a kultúrno-historických zaujímavostí, ale aj za výborný východiskový bod mnohých výletov.

Centrum mesta Biograd na Moru

Malé, ale o to pôvabnejšie mestské centrum leží medzi jachtárskym prístavom a plážou Dražica. Na nízkom návrší mu dominuje Kostol sv. Anastázie z 18. storočia s 30-metrovou zvonicou. Samotné centrum lemujú nízke domy z počiatku 20. storočia a z južnej strany aj pekná prímorská promenáda.

Centrum mesta Biograd na Moru
Centrum mesta Biograd na Moru

Vlastivedné múzeum Biograd na Moru

Budova Vlastivedného múzea je situovaná priamo v centre mesta Biograd na mieste pozostatkov stredovekých hradieb. Súčasťou zaujímavých múzejných expozícií dokumentujúcich život v Biograde je aj súbor artefaktov z nákladu potopenej lode zo 16. storočia. Viac ako 10 000 cenných predmetov bolo vylovených zo stroskotanej benátskej lode.

Zábavný park Dalmaland

Zábavný park Dalmaland otvoril svoje brány verejnosti v roku 2017 a je jediným svojho druhu v celej Dalmácii. Rozprestiera sa na ploche 45 000 m2, na ktorej okrem množstva atrakcií ako horská dráha, ruské kolo či Dino svet, nájdete aj aqua park s toboganmi a množstvom vodnej zábavy. Informácie o otváracích hodinách a vstupnom sú k dispozícii priamo na stránke fun parku.

Prístav pre jachty s podmorským osvetlením

Mesto Biograd sa môže pochváliť skutočne jedinečným prístavom. Jeho atrakciou je podmorské osvetlenie, ktoré poskytuje prekrásny pohľad na sochy a fontány stojace v mori. Prístav sa oplatí navštíviť najmä vo večerných a nočných hodinách.

Vranské jazero

Len necelých 10 km od Biogradu na Moru sa rozprestiera najväčšie jazero celého Chorvátska. Vranské jazero má rozlohu 30 km2. Prírodný park Vranské jazero je súčasne ornitologickou rezerváciou s rozmanitou ornitofaunou. Lokalitu môžete spoznávať cyklotrasou s dĺžkou 40 km, prípadne na prenajatom kajaku. Prehľad a cenník ponúkaných služieb nájdete tu

Vranské jazero, Biograd na Moru
Vranské jazero, Biograd na Moru

Výlety v okolí Biogradu na Moru

Obľúbenými výletnými cieľmi návštevníkov Biogradu na Moru sú mestá Zadar a Šibenik, ktoré lákajú bohatou históriou a množstvom zaujímavostí. Jedinečnosťou Zadaru je Morský organ. Originálna pamätihodnosť ohromí fenoménom morskej hudby, ktorá vzniká pri náraze vĺn na špeciálne vybudované schodisko. Pozoruhodnosťou Šibenika je Katedrála sv. Jakuba – jedna z najkrajších stavieb neskorého stredoveku v Európe.

mesto Zadar

Mimoriadne vyhľadávané sú výlety loďou z Biogradu na Moru do Národného parku Krka a Národného parku Kornati. Prekrásne prírodné kulisy parku Krka vytvára rovnomenná rieka, ktorá na svojej ceste do mora vytvára prekrásne jazerá, vodopády a pereje. Miestny vodopád Skradinski buk sa dokonca radí k najkrajším v Európe. Prehliadka parku je možná peši alebo loďou zo Skradina. Národný park Kornati tvorí 147 ostrovov rôznych rozmerov, ktoré sa vynárajú z mora na ploche približne 3000 km2. Výlety loďou z Biogradu na Krka alebo Kornati sa väčšinou organizujú ako celodenné s obedom na lodi.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 10

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?