Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete

By: Stine Homann - CC BY 2.0

Ak by ste sa chystali poctiť Nový Zéland svojou návštevou, rozhodne si nenechajte ujsť zážitok v podobe kráčania najstrmšou ulicou na svete. Vyzbrojiť by ste sa, okrem odhodlania, mali však aj silnými nohami. 

Ulica sa nachádza v novozélandskom meste Dunedin a je dokonca zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. Meria necelých 350 metrov, no krátku dĺžku si kompenzuje svojou strmosťou. Neuveriteľný sklon až 35 stupňov „trápi“ obyvateľov a návštevníkov ulice. Ak by sme to mali prepočítať, každé necelé 3 metre jej nadmorská výška ulice stúpne o 1 meter.

ulica
By: chee.hongCC BY 2.0

To, že ulica je takto strmá, nebolo schválne. Rovnako, ako v prípade iných častí Dunedinu boli ulice navrhnuté bez ohľadu na charakter terénu, a to z dôvodu, že zvyčajne boli plánované z Londýna. V prípade ulice Baldwin street boli dispozície terénu preskúmané až v 19. storočí.

Na prvý pohľad sa to nezdá a výstup na vrchol ulice sa môže zdať jednoduchý. No zdanie môže klamať. Na to, aby ste sa dostali úplne hore, potrebujete poriadnu kondíciu, alebo poriadne veľa času.

Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By: Rob YoungCC BY 2.0

Každý rok sa na ulici konajú bežecké preteky, počas ktorých si športovci merajú svoje sily. Najkratší čas, za ktorý bola vzdialenosť ulice zabehnutá je 1 minúta a 56 sekúnd. Okrem bežcov sa do kopca otestovať si svoje nohy hrnú aj cyklisti. Najlepší čas výstupu na bicykli je zatiaľ 1 minúta a 34 sekúnd.

Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By: chee.hongCC BY 2.0

Na ulici sa každoročne, od roku 2002, v júli koná charitatívna akcia, ktorá spočíva v spúšťaní „Jaffas“ dolu ulicou. Jaffas sú guľaté cukrovinky, pričom každá z nich je sponzorovaná jednou osobou a finančné prostriedky získané z podujatia sú venované na charitu.

Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By:resources.stuff.co.nz

Ak by sme si mali predstaviť, že ulica je rovná, vyzeralo by to asi takto. Vybrali by ste sa navštíviť toto miesto a potrápiť trochu svoje nohy? 🙂

Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By: studio tdesCC BY 2.0
Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By: Tristan SchmurrCC BY 2.0

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?