Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete

By: Stine Homann - CC BY 2.0

Ak by ste sa chystali poctiť Nový Zéland svojou návštevou, rozhodne si nenechajte ujsť zážitok v podobe kráčania najstrmšou ulicou na svete. Vyzbrojiť by ste sa, okrem odhodlania, mali však aj silnými nohami. 

Ulica sa nachádza v novozélandskom meste Dunedin a je dokonca zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. Meria necelých 350 metrov, no krátku dĺžku si kompenzuje svojou strmosťou. Neuveriteľný sklon až 35 stupňov „trápi“ obyvateľov a návštevníkov ulice. Ak by sme to mali prepočítať, každé necelé 3 metre jej nadmorská výška ulice stúpne o 1 meter.

ulica
By: chee.hongCC BY 2.0

To, že ulica je takto strmá, nebolo schválne. Rovnako, ako v prípade iných častí Dunedinu boli ulice navrhnuté bez ohľadu na charakter terénu, a to z dôvodu, že zvyčajne boli plánované z Londýna. V prípade ulice Baldwin street boli dispozície terénu preskúmané až v 19. storočí.

Na prvý pohľad sa to nezdá a výstup na vrchol ulice sa môže zdať jednoduchý. No zdanie môže klamať. Na to, aby ste sa dostali úplne hore, potrebujete poriadnu kondíciu, alebo poriadne veľa času.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 
Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By: Rob YoungCC BY 2.0

Každý rok sa na ulici konajú bežecké preteky, počas ktorých si športovci merajú svoje sily. Najkratší čas, za ktorý bola vzdialenosť ulice zabehnutá je 1 minúta a 56 sekúnd. Okrem bežcov sa do kopca otestovať si svoje nohy hrnú aj cyklisti. Najlepší čas výstupu na bicykli je zatiaľ 1 minúta a 34 sekúnd.

Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By: chee.hongCC BY 2.0

Na ulici sa každoročne, od roku 2002, v júli koná charitatívna akcia, ktorá spočíva v spúšťaní „Jaffas“ dolu ulicou. Jaffas sú guľaté cukrovinky, pričom každá z nich je sponzorovaná jednou osobou a finančné prostriedky získané z podujatia sú venované na charitu.

Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By:resources.stuff.co.nz

Ak by sme si mali predstaviť, že ulica je rovná, vyzeralo by to asi takto. Vybrali by ste sa navštíviť toto miesto a potrápiť trochu svoje nohy? 🙂

Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By: studio tdesCC BY 2.0
Baldwin street. Najstrmšia ulica na svete
By: Tristan SchmurrCC BY 2.0

Autor článku: Bc. Zuzana Benková

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?