Athabasca, ôsme najväčšie jazero Kanady

jazero
By: HandsLive - CC BY 2.0

Povodie kanadskej rieky Mackenzie je domovom jazera s názvom Athabasca . Leží na severovýchode Alberty a severozápade Saskatchewanu. So svojou rozlohou si nesie titul ôsmeho najväčšieho jazera v Kanade. Je súčasťou delty Peace-Athabasca a zároveň migračným bodom pre množstvo vtáctva.

Jazero je súčasťou národného parku Wood Buffalo, ktorý patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je takmer najväčším domovom pre množstvo stád divokých bizónov v Severnej Amerike. Môže sa pýšiť rozmanitosťou mokradí. Nielen bizóny, ale aj vtáctvo ako žeriavy, husi či kačice tu majú svoje domovy.

jazero
By: HandsLiveCC BY 2.0

Dĺžka jazera dosahuje viac ako 330 kilometrov a rozprestiera sa na rozlohe viac než 960 kilometrov štvorcových. Jazero dosahuje maximálnu hĺbku 124 metrov. V nadmorskej výške 213 metrov nad morom sa preťahuje cez územie smerom z východu na západ v tvare polmesiaca. Vyznačuje sa rozmanitou faunou a flórou. V jazere žije až 23 druhov rýb.

jazero
By: HandsLiveCC BY 2.0

Spolu s inými jazerami, akými sú Veľké medvedie jazero či Jazero Veľkého otroka sú pozostatkami rozsiahleho lužného jazera McConnell.

Athabasca, ôsme najväčšie jazero Kanady
By: HandsLiveCC BY 2.0

V roku 1771 bolo preskúmané Samuelom Hearnom, ktorý ho pomenoval názvom Lake Hills. Jeho súčasný názov pravdepodobne pochádza z indického termínu Cree, ktorý v preklade znamená trstiny. Bol prijatý severozápadnou spoločnosťou, keď bol zavedený obchod s kožušinami na juhozápadnom pobreží v roku 1788.

jazero
By: Terry OttCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 1 / 5. Počítadlo: 2

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?