IATA alebo teda International Air Transport Association prichádza s novou analýzou, v ktorej sa odhaduje, že zotavenie z aktuálnej krízy by pred letecké spoločnosti mohol prísť až v roku 2023.
Zavádzané opatrenia budú mať podľa nich dlhodobejší dopad a ľudia budú ešte nejakú dobu pri zvažovaní lietania prihliadať aj na situáciu s vírusom.
V roku 2021 očakáva IATA o 24% menej pasažierov v porovnaní s rokom 2019. Pri niektorých mesiacoch sú tie čísla aj vyššie – napríklad pri októbri 2021 a októbri 2019 by mohol byť rozdiel až 32%.
Čísla z roku 2019 je možné očakávať najskôr v roku 2023. Toto je však ten pozitívny scenár.
Asociácia vypracovala aj negatívnejší scenár, v ktorom sa ráta s tým, že obmedzenia by pretrvávali dlhšie a prišli aj druhé vlny nákazy. V tomto prípade by sa bol prepad v roku 2021 v porovnaní s rokom 2019 v priemere až o 34%.
„Vládne stimuly v kombinácii s injekciou likvidity centrálnymi bankami zrýchlia ekonomické zotavenie po tom, ako bude pandémia pod kontrolou. Vybudovať však opäť dôveru cestujúcich potrvá dlhšie.“ – povedal generálny riaditeľ IATA Alexandre de Juniac
Spomenul taktiež, že sa pravdepodobne znížia aj vzdialenosti letov. Očakáva, že ľudia budú viac cestovať do destinácii, ktoré sú k ich domovským krajinám bližšie.
Generálny riaditeľ taktiež spomenul, že pre obnovenie cestovania ako takého je nevyhnutné vyhnúť sa karanténnym opatreniam. Spomenul prieskum podľa ktorého by až 70% ľudí nezvažovalo cestovanie v prípade, žeby by museli byť následne umiestnení do 14-dennej karantény.
IATA radšej navrhuje uplatňovať opatrenia, kedy:
- Zabránenie cestovania symptomatickým osobám. Hovorí sa napríklad o meraní teplotu na letiskách.
- Riziko asymptomatických no pozitívnych cestujúcich znížiť opatreniami v rámci krajiny a silným systémom dohľadávania kontaktov po tom, čo sa potvrdí, že sa niekde objavila nákaza
IATA taktiež spomína, že jednotlivé opatrenia krajín musia byť navzájom uznávané na to, aby sa dalo o obnove medzinárodného cestovania vôbec uvažovať.
„Musí nastať zhoda na potrebných opatreniach medzi štátmi pri kontrole Covid-19. Musí však taktiež nastať dôvera vlád v to, že hranice môžu byť otvorené pretože tieto dohodnuté pravidlá boli zavedené globálne“ uviedol Alexandre de Juniac
Zdroj: breakingtravelnews