Analýza IATA – kompletné zotavenie lietania príde najskôr v roku 2023!

By: Roderick Eime - CC BY 2.0

IATA alebo teda International Air Transport Association prichádza s novou analýzou, v ktorej sa odhaduje, že zotavenie z aktuálnej krízy by pred letecké spoločnosti mohol prísť až v roku 2023.

Zavádzané opatrenia budú mať podľa nich dlhodobejší dopad a ľudia budú ešte nejakú dobu pri zvažovaní lietania prihliadať aj na situáciu s vírusom.

V roku 2021 očakáva IATA o 24% menej pasažierov v porovnaní s rokom 2019. Pri niektorých mesiacoch sú tie čísla aj vyššie – napríklad pri októbri 2021 a októbri 2019 by mohol byť rozdiel až 32%.

Čísla z roku 2019 je možné očakávať najskôr v roku 2023. Toto je však ten pozitívny scenár.

Asociácia vypracovala aj negatívnejší scenár, v ktorom sa ráta s tým, že obmedzenia by pretrvávali dlhšie a prišli aj druhé vlny nákazy. V tomto prípade by sa bol prepad v roku 2021 v porovnaní s rokom 2019 v priemere až o 34%.

„Vládne stimuly v kombinácii s injekciou likvidity centrálnymi bankami zrýchlia ekonomické zotavenie po tom, ako bude pandémia pod kontrolou. Vybudovať však opäť dôveru cestujúcich potrvá dlhšie.“ – povedal generálny riaditeľ IATA Alexandre de Juniac

Spomenul taktiež, že sa pravdepodobne znížia aj vzdialenosti letov. Očakáva, že ľudia budú viac cestovať do destinácii, ktoré sú k ich domovským krajinám bližšie.

Generálny riaditeľ taktiež spomenul, že pre obnovenie cestovania ako takého je nevyhnutné vyhnúť sa karanténnym opatreniam. Spomenul prieskum podľa ktorého by až 70% ľudí nezvažovalo cestovanie v prípade, žeby by museli byť následne umiestnení do 14-dennej karantény.

IATA radšej navrhuje uplatňovať opatrenia, kedy:

  • Zabránenie cestovania symptomatickým osobám. Hovorí sa napríklad o meraní teplotu na letiskách.
  • Riziko asymptomatických no pozitívnych cestujúcich znížiť opatreniami v rámci krajiny a silným systémom dohľadávania kontaktov po tom, čo sa potvrdí, že sa niekde objavila nákaza

IATA taktiež spomína, že jednotlivé opatrenia krajín musia byť navzájom uznávané na to, aby sa dalo o obnove medzinárodného cestovania vôbec uvažovať.

„Musí nastať zhoda na potrebných opatreniach medzi štátmi pri kontrole Covid-19. Musí však taktiež nastať dôvera vlád v to, že hranice môžu byť otvorené pretože tieto dohodnuté pravidlá boli zavedené globálne“ uviedol Alexandre de Juniac

Zdroj: breakingtravelnews

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)