Alberobello a jeho rozprávkové domčeky „trulli“

By: _Zeta_ - CC BY 2.0

Taliansko je plné prekvapení. Ktorýkoľvek kraj si človek vyberie, vždy si tam nájde niečo pre seba. Ak sa rozhodnete zatúlať na juh Talianska, určite nezabudnite navštíviť oblasť Apúlia. Nachádza sa tu malé mestečko Alberobello, ktoré zaujme vašu pozornosť najmä svojimi typickými domčekmi zvanými „trulli“.

Tieto malé domčeky sú zvláštne najmä tým, že sa nápadne podobajú osím hniezdam. 1 500 domčekov stojacich jeden vedľa druhého spoločne vytvárajú mestečko ako vystrihnuté z rozprávky. Sú to domčeky s kužeľovitou strechou poskladané z ťažkých kamenných bridlíc.

Pri výstavbe takýchto domov sa nepoužívala malta, takže kamene v strieškach sú na sebe len naukladané. Každý trull je na vrcholku kruhovitej strechy uzavretý akousi zátkou, ktorá rovnomerne rozloží tiaž na všetky kamene a vďaka tomu strecha drží pohromade a nespadne.

Alberobello a jeho rozprávkové domčeky "trulli"
By: Verity CridlandCC BY 2.0

Tento systém stavieb začal vznikať od začiatku 16. storočia s cieľom obyvateľov vyhnúť sa vysokým daniam. Dômyselný systém stavieb umožňoval majiteľom domčekov rýchle odmontovanie striech čo budilo dojem, že ide len o provizórne stavby.

Podľa vtedajšej normy sa platilo do kráľovskej pokladnice len za hotové domy, čomu sa miestny obyvatelia práve odmontovaním strechy šikovne vyhli. Po odchode vyberača, strechy namontovali naspať a pokračovali vo svojej práci. Údajne takto vydržali obchádzať normu až 300 rokov.

Pôvodné domčeky sú stavané ako jedna miestnosť s hrubými múrmi do výšky asi 1,5 metra. Zvonku sú pomaľované vápnom na žiarivo bielu farbu. Viaceré strechy na sebe nesú malý obrázok. Niektoré zdobí srdce, slnko, iné polmesiac či kríž. V žiadnom trule nechýbala studňa, v ktorej sa zhromažďovala dažďová voda.

Nedostatok vody sužoval obyvateľov Alberobella odpradávna a tak sa naučili využívať všetky dostupné zdroje. V mini kuchynke každého trullu sa nachádzala pec, kde sa pripravovalo najčastejšie jedlo chudobných – pure di fave con la cicoria – kaša z bôbov s cigorkou. Dnes je tento pokrm považovaný za miestu pochúťku, ktorá nechýba v menu tých najvyhlásenejších reštaurácii Alberobella.

Alberobello a jeho rozprávkové domčeky "trulli"
By: mathias shoots analogueCC BY 2.0

Toto zvláštne mestečko je veľmi obľúbené u turistov, dokonca je pre nich vyhradená jedna celá časť zvaná Rione Monti. Je tu mnoho obchodov s najrôznejšími suvenírmi. Okrem malých makiet typických trulli sa dajú kúpiť aj meter veľké domy na vlastné záhrady. Vdruhej štvrti Piccola sa stále býva. Množstvo domácich však býva v okrajovej modernej štvrti mesta a do pôvodných domčekov s obchodmi a reštauráciami sa vracajú len počas sezóny.

Alberobello a jeho rozprávkové domčeky "trulli"
By: Francesca CappaCC BY 2.0

V podobnom duchu ako domčeky je postavený aj kostol sv. Antona, ktorý sa dá len veľmi ťažko prehliadnuť. Stojí na vrchole kopca Rione Monti a jeho kupoly pozostávajú z kamenných bridlíc. Stavba má tvar gréckeho kríža a dokonale zapadá medzi budovy, ktoré ju obklopujú. Kostol bol vystavaný v rokoch 1927-29 avšak v roku 2004 prešiel kompletnou rekonštrukciou. Jeho strecha v štýle trulli meria 21 metrov.
Alberobello čo v preklade znamená “Pekný strom“ je kvôli nezvyčajnej architektúre jeho domov od roku 1996 na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Ak neviete čo podniknúť alebo kam sa vydať na výlet určite vám toto zázračné mestečko odporúčam. Veľmi rýchlo si zamilujete jeho úzke uličky, priateľských ľudí a nezvyčajnú architektúru.

Ako sa dostať do Alerobello do Apúlie? Letecky z Budapešti – Vyhľadajte si letenky – Hľadajte letenky do Bari. Štandardne od 30-50 eur za spiatočnú letenku. Sledujte našu stránku a odoberajte články na e-mail! Letenky do Apúlie sú často dostupné za akciovú cenu o ktorej budeme informovať 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.3 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?