Ako si vybrať batoh na výlet?

batoh na výlet
Batoh na výlet

Nalejme si čistého vína – pravdepodobne len málokto by si vedel predstaviť dobrý výlet bez spoľahlivého batoha. Bez ohľadu na to, či ide o turistiku, výlet do hôr, cestu k moru alebo o akýkoľvek iný plánovaný zážitok, vhodný batoh vám jednoducho nesmie chýbať. Viete, ako si vybrať ten správny? A okrem toho, viete prečo by vlastne batoh nemal chýbať v povinnej výbave každého výletníka?

Prečo by batoh nemal chýbať vo vašej výletnej výbave?

Áno, na balenie sa v rámci leteckých ciest je pohodlnejšie a efektívnejšie využiť kufre. Avšak, čo po pristátí? Predpokladáme, že vaše neskoršie kroky povedú za rôznymi dobrodružstvami a pamätihodnosťami, pri ktorých šikovný batoh jednoducho oceníte. Nechcete predsa so sebou vláčiť kade-tade v tomto ohľade nepraktické tašky či nebodaj kufre. Aj to je jeden z dôvodov, prečo by batoh nemal chýbať vo vašej výletnej výbave. A okrem toho…

…potrebujete sa niekam pobaliť

Základom každého úspešného výletu je správne sa zbaliť. No a čo iné je na to vhodnejšie ako dobrý batoh? Áno, aj preto by nemal chýbať vo vašej výletnej výbave. Potrebujete si totiž do niečoho zbaliť veci na pochôdzky po meste či v prírode. Do spoľahlivého batoha si môžete uložiť nielen mobilný telefón a peňaženku, ale aj potrebnú vodu s desiatou, rezervné oblečenie či čokoľvek, čo uznáte vzhľadom na typ výletu za potrebné. Úspešne sa tak vyhnete preplneným rukám i vreckám, ktoré sú pri turistike či výletoch zbytočnou záťažou.

Aký objem by mal mať váš nový batoh?

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere batoha je jeho objem. O tom, ktoré batohy sú pre vás ideálne, vám napovedia samotné plány na výlety.

  • Jednodňové výlety: Pokiaľ hľadáte batoh na jednodňovú túru či krátky výlet, hravo si vystačíte s takým, ktorý bude mať objem zhruba do 30 litrov.
  • Dvojdňové výlety: V prípade, že plánujete zostať na cestách približne 2 dni, odporúčame vám siahnuť radšej po batohoch s objemom do 50 litrov. Zmestí sa vám do nich totižto nielen viac jedla, ale i viac potrebného oblečenia a vybavenia.
  • Viacdňové výlety: Ak sa ale chystáte na dlhšie bádania či expedície, nemali by ste vyraziť z domu bez batoha s objemom nad 50 litrov. Bez akýchkoľvek problémov pojme všetko, čo budete so sebou potrebovať.

Náš tip: V súvislosti s objemom batoha sa zamerajte aj na jeho vnútorné rozloženie a dostupné priehradky. Zatiaľ čo niekomu môžu vyhovovať drobné priehradky a vrecúška na zips, ďalší uprednostňujú čo „najprázdnejšie“ vnútro.

Je potrebné zamerať sa na materiál, konštrukciu a nosný systém?

Jednoznačne áno! Avšak, opäť to záleží od toho, na aký výlet sa chystáte. Na potulky po mestách vám postačí aj jednoduchší batoh bez špičkovej konštrukcie. Keď sa ale chystáte s batohom na hory či dlhšie túry, dbajte na jeho pevnú vnútornú aj vonkajšiu konštrukciu a v ideálnom prípade nepremokavé materiály.

Na škodu určite nebudú ani bedrové pásy, ktoré efektívne rozložia váhu batoha, resp. jeho obsahu, medzi ramenami a bedrami. Samozrejmosťou je aj nastaviteľný chrbtový systém. No a pokiaľ si chcete dať pri výbere naozaj záležať, overte si aj prípadné chrbtové výstuže či priedušnosť a príjemnosť materiálov. Vaše telo dozaista ocení všetky tieto požiadavky. A okrem toho, môžu vypovedať mnoho aj o budúcej životnosti vášho batoha.

Ktorý batoh je teda ideálny?

Bohužiaľ, všeobecne ideálny, resp. univerzálny, batoh, ktorý by vyhovoval snáď všetkým, neexistuje. Našťastie, na trhu nájdete mnohé batohy, ktoré môžu vyhovovať ako vašim predstavám, tak aj vašim osobným preferenciám. Preto jednoznačne ideálny batoh pre vás je ten, ktorý bude spĺňať vaše osobné požiadavky. Ktorý si teda vyberiete?

(PR článok)

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?