Aké sú najlepšie topánky na aktívnu dovolenku?

Photo by Goh Rhy Yan on Unsplash

Opäť tu máme teplé dni a dlhé večery, čo znamená, že letná sezóna dovoleniek je už v plnom prúde. Výlety na hory, turistika, adrenalínové športy, beh či zájazdy k moru. Stačí sa len pobaliť a môže sa ísť. No nie je to také jednoduché! Správne oblečenie, obuv a iná výbava vám totiž predpovedá komfortnosť vašej dovolenky. Do kufra preto zabaľte to, pre čo sa skoro nikdy nenájde dostatočné miesto – kvalitné topánky. Najprv sa však presvedčte, že tie, ktoré máte doma sú vhodná pre plánovaný výlet.

Spoznajte tie najvyššie vrchy pohodlne

Pokiaľ si idete kupovať turistickú obuv, nezabudnite sa oboznámiť jej podkategóriami, ktoré určujú náročnosť turistiky. Preto si ju doma vopred určte.

Pri náročnosti ľahká (oddychová túra v lesnom teréne) je vhodný druh topánky hiking.

Pri náročnosti stredne ťažká (kamenistá trasa) sú vhodné dva druhy turistickej obuvi, trekking alebo approach.

Pri náročnosti ťažká (neupravený terén, viachodinové kráčanie) sú vhodné backpacking alebo mountaineering topánky.

Zodpovedne zvolená turistická obuv zabezpečí vašu bezpečnosť, ktorá je nielen vo vysokých nadmorských výškach dôležitá.

Udržiavanie sa v kondícii

Práve cez letné mesiace sa veľa ľudí rozhodne spraviť niečo pre svoje duševné i fyzické zdravie. Začať športovať. Ak ste medzi nimi aj vy, v predajniach a e-shopoch vám odporúčame hľadať  topánky, ktoré budú mať už v názve vami vybranú aktivitu. Športová obuv, podobne ako turistická, vám musí na nohe pasovať, nebyť malá ani veľká, no a samozrejme musí byť určená pre váš druh pohybu. Medzi najvyhľadávanejšie športové topánky patria:

Fitness obuv –  pevná, ale priedušná.

Halová obuv – delí sa ďalej podľa indoorového športu (napr. pre basketbal, volejbal…).

Bežecká obuv – viacero druhov (najpreferovanejšie – na cesty, tzv. ROAD, do divokej prírody – TRAIL, pre neutrálny beh – NEUTRAL, a ďalšie).

Dovolenka pri mori, aké topánky vziať so sebou?

Veľakrát si myslíme, že práve dovolenka v prímorských oblastiach je najmenej náročná pre našu kufrovú výbavu. No nie je tomu tak naozaj. Pri niekoľkodňovom zájazde by sme mali mať až štyri druhy obuvi. A to šľapky, sandále, tenisky, a samozrejme veľmi potrebné topánky do vody. Zmena počasia či neplánované príhody vás tak nepristihnú nepripravených.

Posledné rady na záver

Nejedenkrát ste sa možno prichytili, ako ste si vyberali topánky hľadiac len na ich cenu. Samozrejme neznamená, že drahšia obuv je tá kvalitnejšia, no treba zvážiť za a proti. Oplatí sa kúpiť také topánky, ktoré po roku budem musieť vyhodiť, alebo také, ktoré mi vydržia niekoľko rokov, a tak ochránim životné prostredie od nadmerného odpadu i moju peňaženku? Z tejto neznámej nám teda vyplýva, aby sme sa nebáli porovnávať viacero druhov či značiek obuvi a nemať strach investovať do kvalitnejšej varianty.

PR/Sponzorovaný článok

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 10

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Tvoríme pre vás tento portál už od roku 2014.