Aerolinka Air Canada nakúpi 30 nových elektrických lietadiel

elektrické lietadlo Air Canada
Zdroj: Heart Aerospace

Kanadská spoločnosť Air Canada sa dohodla so spoločnosťou Heart Aerospace na dodávke 30 nových elektrických lietadiel.

Tie by sa mali začať využívať na kratších trasách aerolinky od roku 2028, s tým, že nákupom lietadiel získala Air Canada aj podiel vo švédskej firme.

Lietadlá budú fungovať na lítiovo-iónových batériách v kombinácii s hybridnými generátormi, ktoré má poháňať udržateľné letecké palivo.

Dolet lietadla má byť 200km pri využívaní batérií. Ak sa k tomu pridá aj hybridný generátor, dolet by sa mal zvýšiť na 400-800km. Lietadlá by mali byť schopné odviezť 30 pasažierov. Nabitie batérií potrvá 30-50 minút.

V roku 2021 si od Heart Aerospace objednala 100 lietadiel aj americká spoločnosť United Airlines. V tomto prípade však išlo o lietadlá s kapacitou 19 pasažierov.

Mnohé letecké spoločnosti sa snažia prichádzať so spôsobí udržateľnejšej leteckej dopravy s nižšími emisiami. Pri kratších trasách sú aktuálne modely lietadiel najmenej efektívne, keďže pri vzlete a pristávaní sa spotrebuje výrazne viac paliva ako pri udržiavaní výšky a rýchlosti. A práve pri krátkych trasách to pre elektrické lietadlá vyzerá najsľubnejšie – keďže kapacita batérií aktuálne neumožňuje dosahovať vysoké dolety.

Zdroje: https://bit.ly/3xuY4pS, https://reut.rs/3xqwycT

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)