Osem miest v Bruseli, ktoré sa oplatí vidieť!

brusel
Hlavné námestie v Bruseli

Brusel (pre Valónov Bruxelles a pre Flámov Brussel) je hlavným menom Belgicka a centrum európskej byrokracie. Hovorí sa mu aj poetickejšie – francúzsky ostrov vo flámskom mori. Jeho názov je odvodený od staroflámskeho slova „brucsella“ alebo „broekzele“, čo znamená dom v močiari, len tie by ste tam dnes hľadali len ťažko. Brusel je dynamickým a moderným mestom, ktoré ponúka mnoho pamiatok, no zavítať by ste sem mali aj v rámci gastroturistiky. Poďme sa teda pozrieť na to, čo sa oplatí v Bruseli vidieť, vyskúšať a ochutnať.


1. Grand Place

Grote Markt (Grand Place) je bezpochyby jedno z najkrajších námestí svete (titulná fotka), tvrdil to už Victor Hugo. Tento mestský priestor obklopuje 34 starých cechových budov (najkrajší je vraj Maison de Roi/Broodhuis), v ktorých sa snúbi elegancia a vážnosť zašlých čias. Najväčším z nich je radnica z 15. storočia s 96 metrov vysokou vežou, ktorej vrchol zdobí socha sv. Michala – patróna mesta.

Aj napriek tomu, že je každý dom iný, spolu dávajú tomuto miestu neopakovateľné čaro. V roku 1998 sa námestie právom dostalo na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Každý párny rok v auguste tu môžete dokonca obdivovať kvetinový koberec, na ktorý je najkrajší výhľad zvrchu radničnej veže.

brusel grand place
Každý párny rok v auguste môžete v Bruseli obdivovať kvetinový koberec

2. Delirium village

Pivo je neodmysliteľnou súčasťou belgickej kultúry a návšteva Bruselu by bez nejakej tej ochutnávky nemohla byť úplne dokonalá. Neďaleko Grand Place sa nachádza slepá ulička Impasse de la Fidélité, kde si môžete pochutnať na tých najlepších belgických pivách. Volá sa aj Delirium Village a najväčším podnikom je tu Delirium Café – ponúka vyše 2 000 druhov pív a v roku 2004 sa preto zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Aj kde nie ste milovníkom piva verte tomu, že si tu nejaké nájdete – a ak pivo milujete, potom sa vám odtiaľ bude odchádzať asi veľmi ťažko.

belgicko pivo delirium
V Delirium Cafe určite ochutnajte vlajkové pivo Delirium Tremens, ktoré je držiteľom mnohých ocenení

3. Európska štvrť

Európska štvrť, alebo European quarter, je časť mesta, kde sídlia európske inštitúcie. Cez týždeň je plná úradníkov a cez víkend je to zas pokojná časť mesta, ktorú objavujú najmä turisti. Okrem samotných budov inštitúcií (určite si pozrite Európsky parlament a budovu Európa, kde sídli Rada EÚ a Európska rada) tu môžete objavovať aj množstvo múzeí, divadiel a oddýchnuť si v troch veľkých parkoch – Parc de Bruxelles, Cinquantenaire a Leopold Park.

brusel belgicko, budova Europa
Budova Europa, v ktorej sídli Rada EÚ a Európska rada
park Cinquantenaire brusel
Víťazný oblúkv parku Cinquantenaire

Svoju obhliadku európskej štvrte môžete začať na Place du Luxembourg (Luxemburgplein) – je to hlavné námestie pred Európskym parlamentom, kde okrem tejto inštitúcie nájdete aj mnoho kaviarničiek a reštaurácií. Ďalším námestím, kde si môžete pochutnať na dobrom obede, je Jourdanplein, ktoré bolo v roku 2017 úplne zrekonštruované. Ak budete mať dostatok času, určite navštívte aj interaktívnu expozíciu Parlamentarium, ktorá vám bližšie vysvetlí fungovanie Európskeho parlamentu. Viac informácií o obhliadkach nájdete na tejto stránke.

planetarium brusel
Planetarium – miesto, kde sa dozviete všetko o fungovaní Európskeho parlamentu 

4. Royal palace

Ak sa budete v Bruseli nachádzať v lete, kráľovský palác by mal rozhodne patriť medzi pamiatky, ktoré pri svojich potulkách navštívite. Hoci dnes kráľovská rodina sídli v štvrti Laeken, pôvodný kráľovský palác je stále ich oficiálnym sídlom a v lete otvára svoje brány pre verejnosť (od 21. júla do septembra). Vstupné je zadarmo a v pondelky býva palác zatvorený. Po návšteve paláca si ešte môžete prezrieť priľahlý mestský park alebo pokračovať ďalej k Mont des Arts (pár minút pešo).

royal palace brusel
Royal Palace
royal palace brusel
Interiér kráľovského paláca

5. Mont des Arts

Mont des Arts znamená v preklade „hora umenia“ a práve s týmto cieľom dal túto štvrť vybudovať kráľ Leopold II. Chcel totiž z okien svojho kráľovského paláca vidieť kultúrne centrum, kde by sa nachádzali rôzne múzeá. Dodnes tam nájdete Royal Museums of Fine Arts, Magritte Museum alebo Musical Instrument Museum. Múzeá dopĺňa krásne námestie, ktoré bolo vytvorené pri príležitosti výstavy Universal Exposition 1910. V povojnovom období si prešlo výraznou rekonštrukciou, no čo ostalo nezmenené je krásny výhľad na mesto, ktorý sa vám odtiaľ naskytne.

Mont des Arts
Mont des Arts

6. Galéria Saint Hubert / Sint Hubertusgalerijen

Nielen Miláno, ale aj Brusel má svoju známu obchodnú pasáž. Hovorí sa o nej ako o jednom z najstarších obchodných domov na svete. Otvorili ho v roku 1847 pod názvom Saint Hubert / Sint Hubertusgalerijen. Skladá sa z troch pasáží – Galerie du Roi (Kráľovská pasáž), Galerie de la Reine (Kráľovnina pasáž) a Galerie des Princes (Princova pasáž). Galéria sa nachádza neďaleko od hlavného námestia Grand Place a navštíviť tu môžete napríklad obchodíky s výbornou čokoládou, kaviarne či módne butiky.

Galéria Saint Hubert brusel
Galéria Saint Hubert
obchod s čokoládou brusel
Obchodíkov s čokoládou je v Bruseli skutočne viac než dosť 

7. Manneken Pis

Kto je najznámejší Bruselčan? No predsa Manneken Pis – má len 55 centimetrov a pokojne by mohol byť maskotom urológov. Pod týmto názvom sa ukrýva malá socha (je skutočne veľmi malá!) chlapčeka, ktorý ciká do fontány. Táto legendárna bronzová postavička stojí na rohu ulíc Rue de l´Etuve a Rue des Grands Carmes (neďaleko Grand Place) od roku 1916.

Aby sa náhodou Manneken necítil osamelo alebo trápne, že je stále obnažený, postavili Bruselčania v roku 1987 „cikajúce dievčatko“ Janneken Pis. Nachádza sa už v spomínanej pivnej uličke Delirium village. V roku 1998 pribudla do skupinky aj socha psíka Zinneke Pis, ktorý sa nachádza na rohu ulíc Rue des Chartreux a Rue du Vieux-Marché.

Manneken Pis brusel
Manneken Pis – maličký, no slávny cikajúci chlapček 

8. Atómium a Mini Európa

Ak sa odveziete na predposlednú zastávku žltej linky bruselského metra – na stanicu Heysel / Heisel, privíta vás tzv. bruselská „eifelovka“ – Atómium. Túto unikátnu stavbu postavili pri príležitosti svetovej výstavy Expo v roku 1958 a pôvodne mala stáť len v čase trvania výstavy. Atómium sa však razom stalo veľmi obľúbeným a tak sa ho tam Belgičania rozhodli nechať dodnes.

Stavba predstavuje molekulu železa, ktorú tvorí deväť atómov navzájom prepojených chodbami. Konštrukcia má výšku 102 metrov a v najvyššie umiestnenej guli sa nachádza samoobslužná reštaurácia, ktorá ponúka výhľad na celé mesto.

atomium brusel
Atomium

Hneď vedľa Atómia sa navyše rozprestiera krásny park (Heysel Park), kde si môžete vychutnať pokoj a krásnu prírodu a ak sem prídete na jeseň, park bude navyše hmýriť úžasnými farbami. Ak vás zaujíma dizajn, v okolí nájdete aj slávne múzeum ADAM, ktoré v sebe ukrýva tie najironickejšie kúsky zo sveta dizajnu. Štvrtou pamiatkou v okolí je park Mini-Europe, v ktorom si prejdete celú Európu za dve hodiny. Tvoria ho totiž zmenšeniny tých najznámejších európskych stavieb a Slovensko tu reprezentuje bratislavský modrý kostolík – kostol sv. Alžbety Uhorskej.

mini europe brusel
Pražský orloj v Mini-Europe

Bonus: čo ochutnať v Bruseli?

Brusel má aj svoje vlastné vafle a odlišujú sa od tých, ktoré sú spojené s mestom Liége. Bruselské sú veľmi pravidelné, riedke kysnuté cesto sa rozprestiera rovnomerne, po celej ploche vaflovača. V celom meste nájdete nespočetné množstvo podnikov, ktoré vám naservírujú vafle s čím len chcete a odolať tej lahodnej vôni je skutočne náročné. Prehľad tých najlepších podnikov nájdete na tejto stránke.

K vafliam patrí neodmysliteľne aj čokoláda a tej belgickej dávajú jedinečnú chuť práve kakaové bôby z Konga. Štatistiky hovoria, že každý Belgičan ročne skonzumuje 9,77 kilogramu čokolády. Značky ako Godiva, Leonidas alebo Nuehaus sú známe po celom svete a v meste natrafíte na množstvo malých obchodíkov s čokoládou a pralinkami od výmyslu sveta.

Ak už budete mať dosť sladkého, môžete sa pustiť do belgických hranolčekov. V nenápadnom guľatom stánku na Place Jourdan, vo štvrti Eteerbeek je bistro Maison Antoine, ktoré funguje už od roku 1948. The New York Times dokonca vyhlásil miestne hranolčeky (pommes frites) za najlepšie na svete! Podávajú ich v stočenom kornúte z papiera a ak si ich chcete vychutnať ako praví Bruselčania, dajte si k nim sauce andalouse.

vafle brusel
Bruselské vafle

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 26

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Tvoríme pre vás tento portál už od roku 2014.