8 miest v Bruseli, ktoré sa oplatí vidieť!

By: Stephane Mignon - CC BY 2.0

Belgicko môže byť pyšné na svoje hlavné mesto Brusel. Robí mu dobré meno a je považované za hlavné mesto Európy vďaka európskemu parlamentu. Je to jedno z najmultikultúrnejších miest v Európe. Je tam veľa cudzincov. Zatiaľ čo si budete vychutnávať tradičné belgické dobroty, tak navštívte tieto pamiatky.

1. Atómium

Atomium v bruseli - letenkyzababku
By: O PalssonCC BY 2.0

Je hlavným symbolom Bruselu. Túto pamiatku pri návšteve Bruselu nemôžete prepásť. Atómium bolo navrhnuté v roku 1958 pri príležitosti výstavy EXPO 58. Už podľa tvaru a názvu si vieme domyslieť, že symbolizuje atóm hliníka, ktorý je v tejto stavbe zväčšený vyše 165 miliárd krát. 102 metrov vysoký komplex kedysi ponúkal návštevníkom najrýchlejší výťah (5m/s), ktorý Vás vyviezol na vrchnú časť gule, kde sa nachádzala reštaurácia alebo najdlhší eskalátor (36m). 

2. Mini Európa

mini europa - letenkyzababku
By: Smabs SputzerCC BY 2.0

Tento zábavný park nazývaný ako Mini-Európa, leží neďaleko Atómia. Nachádza sa tu viac ako 300 zmenšených modelov známych svetových stavieb. Nájdete tu Eiffelovku, Pražský orloj či Kostol svätej Alžbety z Bratislavy. Park má neuveriteľnú rozlohu a to až 24 000 m². Takže sa tu určite nachodíte a hlavne nafotíte 🙂 Lístky sa dajú kúpiť na mieste a pohybujú sa od 10 Eur. Pre vstup do Atómia spolu s Mini Európou od 16 Eur.

3. Manneken Pis

cikajuci chlapec - letenkyzababku
By: Charles HutchinsCC BY 2.0

Táto pamiatka je taktiež známa pod slovenským prekladom „cikajúci chlapec„. Podobne ako prvá spomínaná pamiatka tak aj Manneken Pis patrí k dôležitým symbolom Bruselu. Túto sošku nájdete na rohu ulice Rue de l'Etuve a Rue des Grands Carmes neďaleko Grand Place – „Veľkého námestia“. Soška je vyrobená z bronzu a o jej pôvode a autorovi sa veľa nevie. Podľa legiend bola ale vyrobená na počesť chlapca, ktorý sa vycikal na zápalnú šnúru, keď bol Brusel okupovaný vojskom a tak zachránil mesto.

4. Katedrála sv. Michala

katedrala sv michala - letenkyzababku
By: Maria FirsovaCC BY 2.0

Nádherná gotická stavba pochádzajúca z 11 storočia. Táto katedrála je zasvätená svätému Michalovi a svätej Gudule. Archanjel Michal je jeden z archanjelov v židovskej, kresťanskej aj islamskej tradícii. Katolícka a pravoslávna cirkev nazývajú archanjela Michala Svätý Michal Archanjel alebo iba Svätý Michal. Ak Vás fascinuje náboženstvo alebo mytológia, tak toto miesto bude pravdepodobne váš záchytný bod v Bruseli.

5. Place Royale

place royal - letenkyzababku
By: Francisco AntunesCC BY 2.0

Táto časť mesta rozhodne stojí za návštevu. Ľahko sa sem dostanete, pretože jeho poloha je v blízkosti kráľovského paláca a hlavnej vlakovej stanice. Pohodlné topánky a kamera sú nutnosťou, pretože je tam park, krásny kostol, múzeá a mnoho viac na čo si len spomeniete. Pri návšteve tohto miesta určite nevynechajte Saint Jacques-sur-Coudenberg (kostol) a múzeum, ktoré vidíte aj na obrázku.

6. JubelPark

jubelpark - letenkyzababku
By: www.GlynLowe.comCC BY 2.0

Najznámejší Bruselský park. Tento nádherný park pochádzajúci z roku 1880 nájdete vo východnej časti mesta. Zaujímavosťou parku je, že má päťuholníkový tvar a popod nerušný park vedie rušná diaľnica a metro. Park naviac spestruje okrem kvetov víťazný oblúk. Po jeho oboch stranách nájdete vojenské, historické a letecké múzeum.

7. Grand Place

grand place - letenkyzababku
By: Anna & MichalCC BY 2.0

Veľké námestie je jadro Bruselu. Nádherné historické námestie zdobené gotickou radnicou z 15 storočia. Na radnici je umiestnená socha Sv. Michaela. Sv. Michael je považovaný za patróna Bruselu. Niet divu, že toto námestie je zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO. Námestie každé 2 roky zdobí kvetinový koberec nazývaný „Tapis de Fleurs“, ktorý pokrýva takmer celé námestie. Námestie pôvodne slúžilo ako trhovisko, no i dnes si tam môžete zakúpiť čerstvé kvetiny, obrazy pouličných maliarov či vychutnať si atmosféru námestia na terasách kaviarní.

8. Múzeum hudobných nástrojov

muzeum hudobnych nastrojov - letenkyzababku
By: Thomas QuineCC BY 2.0

Ste vášnivý hudobník alebo zberateľ hudobných nástrojov? Tak v tomto múzeu nachádzajúcom sa taktiež v Bruseli si prídete na svoje, pretože sa tu nachádza najväčšia zbierka hudobných nástrojov. Bohužiaľ na tieto nástroje si nemôžete zahrať, možno až na výnimky. Ale môžete si vypočuť ich krásny zvuk v slúchadlách. Zaujímavosťou je, že z celkových vyše 7000 tisíc exponátov, tu je vystavených ani nie štvrtina. Viac sa môžete dozvedieť na webovej adrese múzea.

Ohodnoťte článok

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.