8 cestovateľských predsavzatí pre rok 2015

Nový rok môže byť aj pre teba nový začiatok – ale musíš tomu trochu pomôcť. Dodrž aspoň niekoľko z našich novoročných cestovateľských predsavzatí a ži svoj život konečne o niečo dobrodružnejšie.

 

1. Cestuj prvý raz sólo

Naplánuj si na začiatok aspoň malý výlet, ktorý podnikneš bez svojich kamarátov alebo svojej polovičky. Vydaj sa na predĺžený víkend niekam po Európe alebo, ak si trúfaš na viac, precestuj sám aj vzdialené krajiny. Nezabúdaj, že ani sólo cestovatelia vlastne nie sú sami – na ceste predsa stretneš mnohých ľudí, ktorí zmenia sólo cestovanie na zábavu.

2. Založ si cestovateľský sporiaci účet

Začni šetriť, aby si mohol cestovať viac. Teraz už naozaj. Založ si cestovateľský účet a posielaj si naň pravidelne hoci aj malé sumy. Zaplatil si za obed o euro menej ako zvyčajne? Perfektné – pošli si ho na nový účet. Aj takéto zanedbateľné úspory za pár mesiacov narastú na slušný cestovateľský rozpočet. Nový účet získaš zadarmo v niektorej z online bánk, takže za jeho vedenie nebudeš musieť platiť ani cent.

3. Nauč sa fotiť lepšie

Prestaň fotiť mobilom a kúp si poriadny fotoaparát – napríklad niektorú z entry zrkadloviek, ktoré dnes zoženieš za pár stoviek. A neskonči iba pri výbave, ale nauč sa ju aj správne používať. Vyskúšaj profesionálny fotokurz alebo popros známeho, ktorý sa živí fotením, aby ti pomohol. Odmenou ti budú o triedu lepšie zábery z tvojich ciest po celý zvyšok života.

4. Využi celú dovolenku z práce

Ak si zamestnaný, máš minimálne 20 dní dovolenky do roka. Neprenášaj si tieto cenné dni do ďalších rokov a využi svoje voľno na maximum. Argument, že nestíhaš, je výhovorka, ktorá ti bráni zažiť v živote viac. Aj v tvojom zamestnaní sa bez teba nejaký čas zaobídu.

5. Zmeň svoj cestovateľský štýl

Ak si doteraz cestoval s preplneným kufrom a vecami pre každú príležitosť, zober si na ďalší výlet iba malý backpack. Keď si zvyknutý spať v lepších hoteloch a užívať si cestovanie na vysokej nohe, skús, aké je to byť na tej druhej strane. Minieš menej a zažiješ viac skutočnej krajiny.

malysvet

6. Cestuj za jedlom

Nevyberaj si svoj ďalší cieľ len podľa prírodných či kultúrnych pamiatok. Zahrň do svojich kritérií aj gastronómiu a nebudeš sa tešiť len na to, ako konečne uvidíš Ha Long Bay vo Vietname. Naopak, zážitkom pre teba bude každé Pho, ktoré si budeš denne vychutnávať vo vietnamských reštauráciách.

7. Cestuj s niekým, koho sotva poznáš

Chystáš výlet, ale nemáš s kým a na sólo cestu to tentokrát nevyzerá? Nájdi si spolucestovateľa, ktorého si doteraz nepoznal. Možno stačí len jeden status na Facebooku a ozve sa ti človek, o ktorom si už ani netušil, že ho máš vo friendliste, ale zhodou okolností plánuje čosi podobné. A skvelá dovolenka obohatená o vzájomné spoznávanie sa môže začať.

8. Osláv ďalší Silvester na pláži

Naplánuj si už teraz skvelý výlet, ktorým na konci tohto roka utečieš pred zimou a osláviš nový rok v teplom podnebí. Či sa vydáš na tropické pláže do Thajska alebo iba na juh Španielska, Silvester pri teplote nad nulou bude silným zážitkom!

 

Andrej Majláth

Autor článku je autorom nového cestovateľského e-booku Tajomstvá cestovania. Stiahni si svoju kópiu ešte dnes na www.malysvet.sk.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Avatar
Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím vložte svoj komentár
Prosím tu vložte meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.