7 vecí, ktoré si nezabudnúť zbaliť na dovolenku pri mori

Dovolenka pri mori patrí medzi udalosti, na ktoré sa tešíme celoročne. Z jednej sme sa poriadne nevrátili a pomaly plánujeme ďalšiu. Balenie je napriek tomu, že na dovolenky chodíte pravidelne nočnou morou. Z domu stále odchádzate s pocitom, že ste na niečo zabudli. Prečítajte si, ktoré veci vám na dovolenke pri mori nesmú chýbať. 

1; Košeľa je na leto priam stvorená

V lete uprednostňujeme ľahké a voľné oblečenie. Košeľa k takému rozhodne patrí. Telo zahalí a dovolí mu voľne dýchať. Jemný vánok sa navyše dostane až k pokožke a príjemne vás schladí. Keď to so slnkom preženiete, nič ľahšie na ochranu pokožky nenájdete. Biela košeľa nie je určená len na slávnostné príležitosti. Ľanová košeľa bez farbív pokožku unavenú slnkom zbytočne nedráždi. Nezabudnite na farebné košele s letnými vzormi. V inom ročnom období si ich neoblečiete.

2; Plavky (aj náhradné)

Plavky budú pravdepodobne prvá vec, ktorú si pri balení nachystáte. Jedny vám určite stačiť nebudú. Zoberte si aj náhradné. Materiály, z ktorých sú vyrobené na morskú vodu reagujú inak. Môžu sa roztiahnuť, či pustiť farbu. Náhradné plavky kúpite aj na dovolenke, ale čo keď ich budete potrebovať hneď? Kde ich budete hľadať? Plavky vám v batožine veľa miesta nezaberú. Ľudí na pláži môžete ohúriť každý deň iným kúskom. Čo poviete?

3; Krém na opaľovanie s dostatočným SPF filtrom

Bez krému na opaľovanie s SPF faktorom na dovolenku nechoďte. Pokožka je najväčším orgánom nášho tela. Treba ju chrániť. Pred UV žiarením sa do určitej miery chráni aj sama, ale častejšie jej treba pomôcť. Silu ochranného krému prispôsobte typu pleti. Svetlá pleť so sklonom k začervenaniu potrebuje silnejší SPF faktor. Tmavšia pleť znesie slnečných lúčov viac, ale to neznamená, že pokožku chrániť netreba. Opálenie po nanesení krému na opaľovanie nebude také výrazné a vydrží dlhšie. Nárazové spálenie kože spôsobuje starnutie pokožky. Krém na opaľovanie vám pomôže sa tomu vyhnúť.

7 vecí, ktoré si nezabudnúť zbaliť na dovolenku pri mori

4; Klobúk ako štýlová ochrana pred slnkom

Na dovolenku ku moru nechodíme len kvôli slanej vode. Lákajú nás aj teplé lúče slnka. Pokožka hlavy je na ne veľmi citlivá. Vlasy tvoria ochrannú vrstvu, ale to niekedy nestačí. Slnko sa dostane všade. Hlavu si preto treba chrániť. Široký klobúk pred slnkom neochráni len pokožku hlavy, ale aj uši, tvár a krk. Slamený klobúk je na leto ako stvorený. Je ľahký a pokožka hlavy v ňom môže voľne dýchať. My Slováci na klobúky nie sme veľmi zvyknutí. A to je škoda. Klobúk totiž nemá len ochrannú funkciu. Vďaka klobúku budete na dovolenke neprehliadnuteľní. Na dovolenke ním môžete osviežiť každý outfit, do ktorého sa oblečiete.

7 vecí, ktoré si nezabudnúť zbaliť na dovolenku pri mori

5; Nie je to len módny doplnok

Slnečné okuliare v prvom rade chránia oči pred slnkom a UV žiarením, ktoré môže neodvratne poškodiť rohovku a sietnicu oka. Príliš veľa nefiltrovaných slnečných lúčov môže spôsobiť rakovinu alebo viesť k úplnej slepote. Zabezpečte si kvalitné okuliare, ktoré blokujú 100 % UVB aj UVA žiarenia. So slnečnými okuliarmi sa vám bude ľahšie pozerať na slnečnými lúčmi zaliaty okolitý svet. Zabránia žmúreniu a slzeniu očí.

7 vecí, ktoré si nezabudnúť zbaliť na dovolenku pri mori

6; Plážová taška s tajným vreckom

Na pláž ste sa vychystali tak, ako sa patrí. Plavky, slnečné okuliare, krém na opaľovanie, mobil, peniaze. Nič ste nezabudli. Problém je v tom, že na pláž to musíte aj odniesť. Našťastie ste na to mysleli už doma a zabalili ste si aj plážovú tašku. Zmestí sa do nej všetko, čo potrebujete a ochráni pred vodou a pieskom. Bez dozoru ju na pláži radšej nenechávajte. Nikdy neviete, komu by sa mohla zapáčiť.

7; Nakoniec to najdôležitejšie. Doklady

Idete na dovolenku. Nie na koniec sveta. Oblečenie a kozmetiku, na ktoré ste zabudli, kúpite v každom letovisku, do ktorého sa vyberiete. Bez platných dokladov vás do sveta nepustia. To, či ich pri sebe máte, pred odchodom z domu skontrolujte. Pokojne aj viackrát. Urobte si kópiu pasu a uložte ju na iné miesto, ako originál. Na papier si napíšte adresu a telefónne číslo Slovenského veľvyslanectva danej krajiny. Človek nikdy nevie. V najlepšom prípade to nikdy potrebovať nebudete. 

 

Zdroj fotiek: Unsplash.com

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?