7 miest v Kuala Lumpur za 24 hodín

By: Jakub Michankow - CC BY 2.0

Pokiaľ sa chystáte do juhovýchodnej Ázie, pravdepodobne narazíte aj na lacné letenky do Malajzie. Kuala Lumpur je sídlom nízkonákladovej spoločnosti Air Asia, takže sa odtiaľ ľahko a za babku odpichnete do okolitých krajín. Ak aj Malajzia nie je vaša prioritná destinácia, prv než vzlietnete, dajte „Kei El“ aspoň jeden deň.

Cesta z letiska do centra mesta trvá expresným vlakom KLIA asi polhodinu a za spiatočný lístok zaplatíte 70 malajzijských ringgitov, zhruba 15 eur. Po Kuala Lumpure sa potom môžete prevážať vlakmi alebo taxíkmi. Tie sú dosť svojské, lacné a všade.

Čo všetko môžete za jeden deň vidieť a zažiť?

1. Začnite deň s Batu caves.

Sú to tri vápencové jaskyne, ktoré sa nachádzajú južne od hlavného mesta. Pohodlne sa tam dá dostať vlakom za necelú hodinu a lístok vás vyjde asi na RM2, čo je približne 40 centov.

Pred vstupom do komplexu vás uvíta obrovská socha hinduistického boha Murugana (známy ako generál nebeskej armády), 272 schodov a veľa rozhnevaných opíc. Ak však tieto prekážky zvládnete, ocitnete sa v jednom z najnavštevovanejších hinduistických chrámov ležiacich mimo Indiu.

7 miest v Kuala Lumpur za 24 hodín
By: Shubert CienciaCC BY 2.0
7 miest v Kuala Lumpur za 24 hodín
By: Conny SandlandCC BY 2.0

2. Navštívte vtáči park

Z Batu Caves to máte vlakom len 20 minút na stanicu Kuala Lumpur a odtiaľ dvadsať minút peši ku záhradám Lake Gardens, v ktorých sídli najväčší sieťou pokrytý vtáči park na svete. Dnes je domovom vyše 3000 operencov z 200 druhov domáceho a zahraničného pôvodu. Cena vstupného za dospelú osobu sa pohybuje okolo RM70 (asi 15 eur).

7 miest v Kuala Lumpur za 24 hodín
By: chee.hongCC BY 2.0

3. Motýlí park

Nachádza sa niekoľko sto metrov od KL Bird Parku a poletuje v ňom vyše 5000 motýľov. Okrem toho sa tu môžete vynadívať na chrobáky a rastliny od výmyslu sveta. Vstup vás vyjde na RM20 (asi 4 eurá).

4. Menara Berkembar Petronas

Vezmite si vlak zo stanice Kuala Lumpur do KL Sentral, kde prestúpite na vlak do KLCC. Tam sa pred vami vynoria 451,9m vysoké Dvojičky Petronas, až do roku 2003 najvyššia budova sveta. Premostenie veží, anglicky skybridge, leží na 41. poschodí vo výške 170m a je najvyššie postaveným na svete. Prehliadka Petronas Towers sa koná každý deň okrem pondelka od 9.00 do 21.00 s výnimkou obedňajšej pauzy.

Lístky sa dajú kúpiť na mieste alebo online za jednotnú cenu RM84.80 (asi 18 eur). Sú určené na špeciálny deň a hodinu a míňajú sa rýchlo. Celá tour trvá len 15 minút, no v rámci prehliadky budete pozvaní aj do auditória, kde dostaneme 3-D okuliare a môžete si pozrieť priebeh celej konštrukcie.

7 miest v Kuala Lumpur za 24 hodín
By: Fabio AchilliCC BY 2.0

Ak sa vám za vstupné nechce platiť, môžete to skúsiť v štýle horolezca Alaina Roberta. Tento francúzsky “Spiderman” sa pokúsil o zdolanie budovy už v roku 1997, žiaľ na 60. poschodí si ho vyzdvihla polícia. Svoj pokus zopakoval ešte raz, o desať rokov neskôr, no magická 60.úroveň mu pripravila rovnaký osud.

Dvojičky Petronas súčasťou obchodného centra KLCC, takže môžete spojiť príjemné s užitočným a nakúpiť domov nejaký ten suvenír.

5. KL Tower

7 miest v Kuala Lumpur za 24 hodín
By: Phalinn OoiCC BY 2.0

Z dvojičiek uvidíte ďalšiu vežu vzialenú polhodinu pešky. Je ňou KL Tower, ktorá slúži na komunikačné účely vďaka svojej anténe s dosahom vyše 420m. Vo vnútri sa nachádza aj reštaurácia, ktorá rotuje a ponúka panoramatický pohľad na veľkomesto. Romantická večera formou bufetu začína na 40 eurách za osobu, čo je cena porovnateľná so stolovaním v bratislavskej UFO reštaurácii.

6. Ochutnajte Nasi Lemak

7 miest v Kuala Lumpur za 24 hodín
By: Matthew HineCC BY 2.0

Zastavte sa a vychutnajte si Nasi Lemak, národné jedlo Malajzie. Skladá sa z ryže varenej v kokosovom mlieku, čili omáčky sambal, ančovičiek, pražených arašidov, uhoriek, vajíčka. Podáva sa s rôznymi druhmi mäsa na papiery na pečenie alebo na banánovom liste.

7. Vyrazte do China townu.

Vedeli ste, že Kuala Lumpur bol založený až v roku 1857 a to čínskymi baníkmi?

Dnes spolunažívajú v Malajzii tri národnosti, Malajskí Číňania, Indovia a Malajci. Každá z týchto skupín prispieva k rozmanitosti náboženskej, kultúrnej , architektonickej a kulinárskej.

Ak sa chcete večer ešte poflákať a poochutnávať napríklad také čínske jedlo z ulice, nevynechajte China Town. Na ulici Petaling môžete nakupovať a zjednávať ceny aj neskoro v noci.

 

Keď si to zrekapitulujeme, tak za 24 hodín ste sa v kľude pomodlili, zoznámili s miestnou divočinou a technológiu, napchali si bruchá a nakúpili aj čo ste nechceli. Tak to sa celkom oplatí predĺžiť si to medzipristátie J.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.