7 krásnych miest v Portugalsku, keď ste už boli v Porte a Lisabone

Palácio da Pena Sintra Portugalsko

Najzápadnejšia krajina Európy bola dlhé roky zaznávaná a prehliadaná kvôli viac navštevovanému Španielsku či Francúzsku. Obľúbený Lisabon, Porto či Algarve dnes vynecháme a pozrieme sa na miesta, ktoré sú rovnako krásne a umožnia vám ešte viac pochopiť, prečo je Portugalsko takou magickou krajinou.

1. Sintra

Len hodinku cesty vlakom z Lisabonu sa ocitnete v úplne inom svete. Kopcovitý terén, kde už zdiaľky môžete zahliadnuť paláce je očarujúci. Mesto Sintra je útulne usadené v tomto prostredí a skrýva hneď 10 vzácnych monumentov, ktoré môžete prejsť pešo (no zapotíte sa pritom) alebo si vziať pravidelnú linku, ktorá premáva medzi nimi.

Centrum mesta je plné typických portugalských uličiek s útulnými kaviarňami. Pri prechádzke narazíte na majestátny Palácio Nacional de Sintra. Kráľovské rodiny si ho nevedeli vynachváliť a žili tu od 15. do 19. storočia, čo z neho robí najdlhšie obývaný kráľovský palác v celej krajine.

Palácio Nacional Sintra Portugalsko
By: Bobo BoomCC BY 2.0

Najviac do očí bijúci je pestrofarebný Palácio de Pena, ktorý dal postaviť portugalský kráľ Ferdinand II. z lásky pre svoju manželku.

Palacio de Pena Sintra portugalsko
By: Nicolas VollmerCC BY 2.0

Ďalšou stavbou, ktorá sa čnie na strmom kopci je Maurský hrad s opevnením z 9. storočia, ktoré mali chrániť Sintru počas nájazdov kresťanov. Jeho význam postupne upadal, hrad utrpel značné škody počas ničivého zemetrasenia v 18. Storočí.

Maurský hrad Sintra
By: Theo FrançaCC BY 2.0

2. Cabo Da Roca

Najzápadnejší bod Európy sa dá spojiť s návštevou Sintry, odkiaľ sem premáva autobus. Užite si výhľad z vysokých útesov na šíre more, po ktorom sa plavili portugalskí moreplavci za objavmi. Stojí tu tiež stĺp označujúci súradnice bodu so slovami portugalského básnika Luisa de Camões “tu, kde končí zem a začína more”.

Cabo da Roca
By: K. KendallCC BY 2.0

3. Aveiro

Južne od Porta leží prímorské mesto Aveiro, ktoré na prvý pohľad môže pripomínať malé Benátky. Je popretkávané kanálmi, na ktorých plávajú pestrofarebné lode. V minulosti lode slúžili na zber morských rias, dnes vás miestni veľmi radi na nich prevezú.

Aveiro Portugalsko
By: Joao AlvesCC BY 2.0

4. Serra da Estrela

Aj keď má Portugalsko ročnú priemernú teplotu 17 °C, v centrálnej časti si môžete aj zalyžovať. Pohorie Serra da Estrella je v zime jediné miesto v Portugalsku, kde sa udrží snehová pokrývka. Po zvyšok roka je to skvelé miesto na turistiku, výstup na najvyššiu horu Portugalska Torre s 1993 metrami. Nezabudnite ochutnať syr, ktorý sa tu vyrába.

7 krásnych miest v Portugalsku, keď ste už boli v Porte a Lisabone
Zasnežené kopce Serra da Estrela – By: Luis FonsecaCC BY 2.0

5. Braga

Sever krajiny nekončí v Porte, sadnite preto na vlak a vydajte sa ešte severnejšie do mesta Braga, kde stojí najstaršia katedrála v celej krajine. Postavili ju v 12. storočí rodičia prvého portugalského kráľa Henricha, ktorý je tu pochovaný aj s manželkou Terezou. V meste je tiež veľa múzeí, ktoré sa oplatí navštíviť, napríklad Tesouro-Museu da Sé alebo Biscainhos Museum, sídliace v barokovom paláci.

Katedrála Braga Portugalsko
By: PedroCC BY 2.0

6. Coimbra

Mesto, ktorého študenstská atmosféra je to, čo doprajeme každému vysokoškolákovi. Študovať na miestnej univerzite nie je nutné zlo, ale pýcha, ktorú môžete každý deň vidieť v uliciach mesta, keď stretnete študentov v čiernych plášťoch.

Universidade de Coimbra bola založená v 13. storočí je jednou z najstaršie fungujúcich univerzít na svete a patrí aj do zoznamu UNESCO. Najočakávanejšie obdobie roka je pre študentov festival Queima das Fitas (doslovný preklad “pálenie stužiek”). Tradícia vychádza z toho, že každý študent nosí na svojom plášti farebnú stužku bola príslušnosti k fakulte.

Coimbra univerzita
By: Sergei GussevCC BY 2.0

Koná sa každý rok v máji a počas týždňa bláznivej zábavy na koncertoch konajúcich sa v meste, sú súčasťou aj univerzitné tradície ako spievanie Coimbra Fado (fado je druh piesne v Portugalsku, ktorá je zvyčajne smutná a emotívna), kedy sa tisícky študentov zhromaždia pred miestnou katedrálou a spoločne spievajú, pochod študentov na alegorických vozňoch celým mestom a ďalšie.

Budovy univerzity, botanická záhrada, knižnica Joanina sú miesta, ktoré nesmiete vynechať. Prejdite sa popri rieke Mondego do centra mesta plného kaviarničiek a malých obchodov. Je viac ako pravdepodobné, že natrafíte na študentov, ktorí hrajú a spievajú len tak na ulici a ľudia im tlieskajú.

Coimbra a rieka Mondego
Coimbra a rieka Mondego – By: Leandro Neumann CiuffoCC BY 2.0

7. Évora

Príjemné mestečko v regióne Alentejo, ktorý je známy najmä vďaka vínu, podobne ako údolie rieky Douro na severe. Évora bola sídlom portugalského kráľa v 15. storočí, vďaka čomu mesto získalo náležitý status dôležitosti v tej dobe.

Centrum mesta okolo námestia Praça Do Giraldo je dokonca zapísané aj v zozname UNESCO. Mesto nie je veľké, takže celú prehliadku si najlepšie užijete pešo.

Námestie Praça Do Giraldo v meste Évora
Námestie Praça Do Giraldo v meste Évora – By: Hugo CadavezCC BY 2.0

Autor: Michaela Struhárová

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 18

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Na voľnej nohe s batohom na chrbte trávi väčšinu roka v Juhovýchodnej Ázii. Zásobujem weby klientov kvalitným obsahom, každý deň bojuje so šialenosťami v druhom indonézskom domove a o tom všetkom bloguje.