6 miest, ktorými vám Sicília ukradne srdce

Sicília nie je výnimočná iba tým, že je to najväčší ostrov Talianska a zároveň Stredozemného mora. Okrem toho je to aj ostrov s najväčším množstvom pamiatok zapísaných v zozname UNESCO.

Už by chýbalo len, aby to bol aj najslnečnejší ostrov Talianska, ale tento titul si pre seba ukradla Sardínia. Ale ani Sicília nie je na tom zle, napríklad v takej Catanii si slnko užijete takmer 2600 hodín ročne. Čo to znamená? Že Sicília vám ideálne poslúži ako krém proti akné a prírodné solárko a ešte aj to, že sa tu približne 250­ krát zobudíte do slnečného rána. A ktoré miesta by ste mali rozhodne navštíviť?

Výstup na Etnu
Etna je ešte stále aktívna, jej posledná erupcia bola vo februári 2015. Hora vysoká 3329 m n.m. a nie je to tak dávno, čo mala 3350 m n.m.. Podľa čoho sa mení jej výška? Nie, nescvrkávajú sa jej chrbtové platničky ako ľuďom, ale stráca svoju výšku kvôli erupciám. V zime sa tu môžete lyžovať, v lete bicyklovať a turistikovať. Sopka je vzdialená od slnečnej Catanie približne 30 kilometrov a jej svahy sú pokryté olivovníkmi, citrusovými hájmi a borovicovými lesmi, takže prechádzka bude nielen príjemná, ale aj voňavá.

Sopka Etna na Sicílii
Sopka Etna na Sicílii – CC0 – Zdroj: Pixabay.com

Syrakúzy
Sicília je ostrov, kde okrem talianskej, ázijskej a normandskej stopy, nájdete výrazný grécky vplyv. Niet sa čomu čudovať, Syrakúzy boli jedným z najdôležitejších miest starovekého Grécka. Toto miesto miloval Archimedes, Platón či Svätý Pavol. Rozhodne to boli ľudia s dobrým vkusom, pretože historické centrum mesta je zapísané v zozname UNESCO. Nájdete tú také skvosty ako Apolónov či Athénin chrám a divadlo Teatro Greco. Ak ste na dovolenke na Sicílii, Syrakúzy nemôžete vynechať.

syrakúzy Sicília
Syrakúzy – By: Jerome BonCC BY 2.0

Trapani
Farebné domy, úzke uličky, čarovné reštaurácie a srdeční miestni, ktorí len sotva vedia po anglicky. To však kompenzujú svojou ochotou vám pomôcť a poradiť. Také je Trapani. Jeho veľkou výhodou je, že sem pravidelne z Bratislavy lieta Ryaniar. Hoci je Trapani hlavne rybárskym mesto a je tu dôležitý prístav, tak historické kostoly, stavby a námestia vás dostanú. A navyše neďaleko je čarovné San Vito lo Capo.

Trapani Sicília
By: Leandro Neumann CiuffoCC BY 2.0

San Vito lo Capo
Krásne mestečko, ktoré je súčasťou sicílskej prírodnej rezervácie Zingaro. Je turistami veľmi obľúbené, hlavne kvôli svojim krásnym plážam s bielym pieskom, priezračným morom a skvelým službám. Aj preto býva počas sezóny dosť preplnené. No ak sa tu vyberiete počas septembra, užijete si krásu bez toho, aby ste si nemali kam na pláži položiť uterák. A navyše, ako bonus tu na vás v septembri čaká festival sicílskeho vína a jedla.

San Vito Lo Capo
By: Patrik TschudinCC BY 2.0

Liparské ostrovy
Liparské ostrovy majú vulkanický pôvod s krásnymi zálivmi, útesmi a množstvom tajomných jaskýň. Skladajú sa zo siedmich ostrovov Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stromboli, Alicudi a Filicudi, a keď si chcete vybrať ten najkrajší, asi najlepšie urobíte, keď si hodíte mincou. Všetky sú krásne. Čaká tu na vás skvelé jedlo, hlavne morské príšerky, pláže s bielym pieskom, ale aj dosť turistov. Ak sa chcete vyhnúť davom, tak počas letnej sezóny je najviac obľúbeným ostrovom práve Lipari, takže si vyberte ktorýkoľvek z tých menších.

Lipari Sicília
By: robertoCC BY 2.0

Monreale
Mestečko Monreale je od Palerma vzdialené iba necelých 10 km. Je známe hlavne vďaka svojej produkcii pomarančov, olivového oleja, mandlí a nádhernej katedrále, ktorá je highlightom celého výletu. Je postavená nad mestečkom na kopci a cítite z nej byzantský rukopis. Aj keď ste najväčší ateista na svete, choďte sa pozrieť dnu, kupola, klenby a fresky vás dostanú.

Monreale
By: Daniel EnchevCC BY 2.0

A teraz vám neostáva už nič iné, iba si zbaliť ľahké letné šaty či košele a ísť spoznávať krásy Sicílie. Ciao!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 10

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.