6 miest, ktorými vám Sicília ukradne srdce

Sicília nie je výnimočná iba tým, že je to najväčší ostrov Talianska a zároveň Stredozemného mora. Okrem toho je to aj ostrov s najväčším množstvom pamiatok zapísaných v zozname UNESCO.

Už by chýbalo len, aby to bol aj najslnečnejší ostrov Talianska, ale tento titul si pre seba ukradla Sardínia. Ale ani Sicília nie je na tom zle, napríklad v takej Catanii si slnko užijete takmer 2600 hodín ročne. Čo to znamená? Že Sicília vám ideálne poslúži ako krém proti akné a prírodné solárko a ešte aj to, že sa tu približne 250­ krát zobudíte do slnečného rána. A ktoré miesta by ste mali rozhodne navštíviť?

Výstup na Etnu
Etna je ešte stále aktívna, jej posledná erupcia bola vo februári 2015. Hora vysoká 3329 m n.m. a nie je to tak dávno, čo mala 3350 m n.m.. Podľa čoho sa mení jej výška? Nie, nescvrkávajú sa jej chrbtové platničky ako ľuďom, ale stráca svoju výšku kvôli erupciám. V zime sa tu môžete lyžovať, v lete bicyklovať a turistikovať. Sopka je vzdialená od slnečnej Catanie približne 30 kilometrov a jej svahy sú pokryté olivovníkmi, citrusovými hájmi a borovicovými lesmi, takže prechádzka bude nielen príjemná, ale aj voňavá.

Sopka Etna na Sicílii
Sopka Etna na Sicílii – CC0 – Zdroj: Pixabay.com

Syrakúzy
Sicília je ostrov, kde okrem talianskej, ázijskej a normandskej stopy, nájdete výrazný grécky vplyv. Niet sa čomu čudovať, Syrakúzy boli jedným z najdôležitejších miest starovekého Grécka. Toto miesto miloval Archimedes, Platón či Svätý Pavol. Rozhodne to boli ľudia s dobrým vkusom, pretože historické centrum mesta je zapísané v zozname UNESCO. Nájdete tú také skvosty ako Apolónov či Athénin chrám a divadlo Teatro Greco. Ak ste na dovolenke na Sicílii, Syrakúzy nemôžete vynechať.

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 
syrakúzy Sicília
Syrakúzy – By: Jerome BonCC BY 2.0

Trapani
Farebné domy, úzke uličky, čarovné reštaurácie a srdeční miestni, ktorí len sotva vedia po anglicky. To však kompenzujú svojou ochotou vám pomôcť a poradiť. Také je Trapani. Jeho veľkou výhodou je, že sem pravidelne z Bratislavy lieta Ryaniar. Hoci je Trapani hlavne rybárskym mesto a je tu dôležitý prístav, tak historické kostoly, stavby a námestia vás dostanú. A navyše neďaleko je čarovné San Vito lo Capo.

Trapani Sicília
By: Leandro Neumann CiuffoCC BY 2.0

San Vito lo Capo
Krásne mestečko, ktoré je súčasťou sicílskej prírodnej rezervácie Zingaro. Je turistami veľmi obľúbené, hlavne kvôli svojim krásnym plážam s bielym pieskom, priezračným morom a skvelým službám. Aj preto býva počas sezóny dosť preplnené. No ak sa tu vyberiete počas septembra, užijete si krásu bez toho, aby ste si nemali kam na pláži položiť uterák. A navyše, ako bonus tu na vás v septembri čaká festival sicílskeho vína a jedla.

San Vito Lo Capo
By: Patrik TschudinCC BY 2.0

Liparské ostrovy
Liparské ostrovy majú vulkanický pôvod s krásnymi zálivmi, útesmi a množstvom tajomných jaskýň. Skladajú sa zo siedmich ostrovov Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stromboli, Alicudi a Filicudi, a keď si chcete vybrať ten najkrajší, asi najlepšie urobíte, keď si hodíte mincou. Všetky sú krásne. Čaká tu na vás skvelé jedlo, hlavne morské príšerky, pláže s bielym pieskom, ale aj dosť turistov. Ak sa chcete vyhnúť davom, tak počas letnej sezóny je najviac obľúbeným ostrovom práve Lipari, takže si vyberte ktorýkoľvek z tých menších.

Lipari Sicília
By: robertoCC BY 2.0

Monreale
Mestečko Monreale je od Palerma vzdialené iba necelých 10 km. Je známe hlavne vďaka svojej produkcii pomarančov, olivového oleja, mandlí a nádhernej katedrále, ktorá je highlightom celého výletu. Je postavená nad mestečkom na kopci a cítite z nej byzantský rukopis. Aj keď ste najväčší ateista na svete, choďte sa pozrieť dnu, kupola, klenby a fresky vás dostanú.

Monreale
By: Daniel EnchevCC BY 2.0

A teraz vám neostáva už nič iné, iba si zbaliť ľahké letné šaty či košele a ísť spoznávať krásy Sicílie. Ciao!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?