[5/11] Čo musíte vidieť v Londýne | Idem Do Londýna

londýn

V piatom pokračovaní nášho seriálu Idem Do Londýna sme sa pozreli na tie najdôležitejšie miesta a pamiatky, ktoré nemôžete počas svojej návštevy Londýna vynechať.

Letenky do Londýna vyhľadáte TU.

Londýn je plný ikonických miest a veľkolepých výhľadov. Bez niektorých atrakcií by to jednoducho nešlo. Pri prvej návšteve Londýna by ste nemali vynechať azda najznámejšie symboly Londýna ako slávny Big Ben, priľahlý Westminsterský palác, v ktorom sídli parlament, a kostol Westminsterské opátstvo. Je tradičným miestom korunovácií, kráľovských svadieb i posledného odpočinku anglických panovníkov.

londýn parlament
Londýnsky parlament a Big Ben

Buckinghamský palác, oficiálne sídlo kráľovnej rodiny, je známy výmenou stráži, ktorá sa koná každý druhý deň od 11.30 do 12.00 hod. Pre konkrétne termíny konania výmeny stráží sledujte túto stránku.

Londýnska ulica The Mall vyzdobená britskými vlajkami spája Buckinghamský palác s Trafalgarským námestím a využíva sa počas ceremónií a osláv.

Katedrála sv. Pavla sa pýši druhou najväčšou kopulou na svete. Z jej balkóna je prekrásny výhľad na Londýn. Najkrajší pohľad na túto katedrálu budete mať zas z terasy nákupného centra.

Katedrála Sv. Pavla (Autor: Paula Pechová)
Katedrála Sv. Pavla (Autor: Paula Pechová)
londýn millenium bridge
Millenium Bridge a Katedrála svätého Pavla

Ďalšia z najznámejších pamiatok Londýna je Tower Bridge (titulná fotka), azda najznámejší zdvíhací most na svete, a priľahlá starobylá pevnosť Tower of London, ktorá sa v roku 2014 pri príležitosti stého výročia prvej svetovej vojny zahalila do červenej. V jej okolí bolo nainštalovaných neuveriteľných 888 246 ručne vyrobených keramických divých makov, ktoré reprezentovali počet padlých britských vojakov.

Od Big Benu sa prejdite dlhou promenádou Whitehall smerujúcou k známemu Trafalgarskému námestiu. Whitehall je známa najmä strážcami na koňoch. Striedanie stráží prebieha každý deň o 11.00 a v nedeľu o 10.00 hod. Najlepší výhľad na výmenu stráží budete mať od St. James’s Park.

Trafalgarské námestie londýn
Trafalgarské námestie Londýn

Trafalgarské námestie, na ktorom sa nachádza Národná galéria, dve prekrásne veľké fontány, monumentálny pamätník Nelsonov stĺp (Nelson’s Column) so sochou leva a sureálna socha modrého kohúta je bezpochyby miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. Ľudia sa tu stretávajú a v letných mesiacoch sedia na schodoch vedúcich ku galérii, pričom sledujú množstvo pouličných divadelných vystúpení, komikov a umelcov.

Londýnsky Piccadilly Circus je v centre samotného diania. Je obklopený žiarivými neónovými reklamami, nákupnými ulicami a zábavnou časťou mesta. Socha Erosa je zas známym miestom stretnutí a miestom pre rôzne kultúrne, komediálne či tanečné pouličné vystúpenia.

The Gherkin londýn
Budova 30 St Mary Axe, ktorá sa ľudovo nazýva The Gherkin

V Londýne sa spája moderná architektúra s tou tradičnou okúzľujúcim a nevtieravým spôsobom. Budova, ktorá meria 180 metrov a domáci ju nezazývajú nijak inak ako The Gherkin, je toho dokonalým príkladom. Je posiata čiernymi a modrými kosoštvorcovými tabuľami a od roku 2004, kedy bola postavená, sa stala jedným z najznámejších novodobých symbolov Londýna.

Idem do Londýna – prečítajte si tiež:

  1. [1/12]Užitočné informácie pred cestou do Londýna | Idem Do Londýna
  2. [2/12] Letenky do Londýna a transfer z letiska | Idem Do Londýna
  3. [3/12] Ako a kde sa ubytovať v Londýne | Idem Do Londýna
  4. [4/12] Ako na dopravu v Londýne | Idem Do Londýna

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.2 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?