[4/11] Ako na dopravu v Londýne | Idem Do Londýna

londýn
Legendárne červené autobusy, Londýn

Prinášame štvrté pokračovanie seríálu Idem do Londýna. Tentokrát sa pozrieme na možnosti dopravy v Londýne.

Cena lístka na metro či autobus v Londýne stojí od 4,80 libry až po 6 libier, v závislosti od zóny. Je to vyššia suma, na akú sme doma zvyknutí, a preto ak chcete ušetriť, je vhodné zvoliť si lacnejšie varianty – buď časový lístok Travelcard alebo plastovú dobíjaciu kartu Oyster Card.

Vyhľadajte si letenky do Londýna a porovnajte si ceny.

Travelcard

V stanici metra si v automate na lístky môžete kúpiť jednodňovú alebo týždennú Travelcard. Cena sa líši podľa zón, v ktorých sa chcete pohybovať. Ak plánujete častejšie cestovať a v Londýne trávite niekoľko dní, oplatí sa vám kúpiť týždňovú Travelcard.

travelcard london
Travelcard v Londýne, rok 2018

Ceny jednodňových a tyždňových Travelcards podľa zón a podľa toho, či cestujete celý deň, alebo mimo špičky:

 • Mimo špičky -pondelok až piatok po 9:30 a celý víkend.
Jednodňová Travelcard
Transport Zones Mimo špičku Celý deň
Zones 1, 2, 3 & 4* n/a £12.00
Zones 1–5 £12.00 £17.00
Zones 1–6 £12.00 £17.00
Zones 1–7 £12.80 £21.50
Zones 1–8 £12.80 £21.50
Zones 1–9 £12.80 £21.50

 

Týždňové Travelcards
Zones 1–2 £32.10
Zones 1–3 £37.70
Zones 1–4 £46.10
Zones 1–5 £54.70
Zones 1–6 £58.60
Zones 1–7 £63.60
Zones 1–8 £75.20
Zones 1–9 £83.40

Ako použiť Travelcard? 

 • V metre jednoducho vôjdete do metro stanic a vložíte do turniketu. Turniket sa vám otvorí a môžete jazdiť.
 • V autobuse lístok jednoducho ukážete šoféovi pri nastupovaní.

Oyster Card

Druhou možnosťou je vybavenie si karty Oyster v stredisku vo väčších staniciach metra, napríklad na Liverpool Street Station, na vačšine vlakových staníc alebo v stánkoch s nápisom Oyster Card. Dobiť kartu si môžete v automatoch a platiť môžete hotovosťou aj kartami. Za kartu Oyster sa platí vratná záloha £5 a karta funguje na princípe dobíjania, pričom sú nastavené maximálne denné limity na karte, ktoré keď prekročíte, viac už neplatíte.

oyster card londýn
Mapa londýnskeho metra a karta Oyster

Denné maximá pre Oyster Card:

Denné maximá
Zone 1 £6.40
Zone 1–2 £6.40
Zone 1–3 £7.50
Zone 1–4 £9.20
Zone 1–5 £10.90
Zone 1–6 £11.70
Zone 1–9¹ £20

Ako to funguje?

 • Vybavíte si Oyster Card – zaplatíte zálohu 5 libier.
 • Dobijete si na ňu kredit – ideálne počet dní v Londýne x maximálny denný limit.
 • Cena jednej jazdy s Oyster Card je 2,30 libry a po dosiahnutí denného maxima jazdíte už zadarmo.

Príklad: Na karte máte dobitý kredit 10 libier a jazdíte v centre (zóna 1.).

 • Jedna jazda vám odráta 2,30 libry z denného limitu.
 • Ak urobíte dve jazdy, odrátaných máte už 4,60 libry.
 • Ak urobíte tri jazdy, odrátané máte denné maximum 6,40 libry.
 • Štvrtá a každá daľšia jazda je zadarmo a to až do 4:30 nasledujúceho rána.

Koľko libier si dobiť na Oyster Kartu?

Je to iba na vás a je to flexibilné. Niekto si môže dobiť napríklad iba pár drobných. Ideálne si to však vyrátajte tak, že ak ste v Londýne napríklad 3 dni a plánujete chodiť po centre. Dobite si teda 3 x 6,40 libry, teda spolu 19,20. Ak ale bývate v inej zóne, napríklad v zóne 4, pridajte nejaké drobné na cesty na hotel a z hotela, ktorý je v zóne 4. Jazda do zóny 4 bude o pár pencí drahšia podľa tabuľy nižšie.

Tu uvádzame ešte ceny jednej jazdy s Oyster Card podľa zóny a podľa toho, či idete v špičke, alebo nie. Výhodou Oyster Card je, že ak cestujete málo, ceny za jednotlivé cesty sú oveľa lacnejšie ako keby ste si kupovali jednotlivé lístky (jazda s Oyster 2,30 libry verzus jazda na normálny lístok 4,80 libry).

 • Špička je: Pondelok až piatok ráno od 6:30–9:30 a večer od 16:00–19:00. Ak však cestujete z inej zóny do centra tak večerný príplatok neplatí. Víkendy a sviatky a časy mimo špičky sú rátané ako „mimo špičky“.
 Mimo špičky V špičke
Zone 1 £2.30 £2.30
Zone 1–2 £2.30 £2.90
Zone 1–3 £2.80 £3.30
Zone 1–4 £2.80 £3.90
Zone 1–5 £3.10 £4.70
Zone 1–6 £3.10 £5.10

 

Ako používať Oyster Card?

 • Metro: Oyster kartu je potrebné priložiť pri vstupe aj výstupe na žlté pole na turnikete, či stĺpiku pri vstupe do stanice metra. POZOR: Je veľmi dôležité priložiť kartu pri vstupe aj pri výstupe a to aj v prípade, že tam nie je žiadna prekážka vo forme turniketu – tzn. – že sú tam takzvané otvorené turnikety alebo iba také stĺpiky cez ktoré prechádzate. V opačnom prípade sa vám naúčtuje akoby celá suma za lístok čo je medzi 4-7 libier za tú jazdu.
londýnske metro
Londýnske metro a jeho turniket
 • Autobus: Kartu jednoducho priložíte na žlté pole pri šoférovi keď budete nastupovať. Pri výstupe nie je potrebné sa odznačiť.

Travelcard aj Oyster card platia v metre aj autobusoch!


Aký je rozdiel medzi Travelcard a Oyster Card?

 • Travelcard je časový lístok na deň, týždeň alebo mesiac. Oplatí sa, ak plánujete v Londýne byť aspoň niekoľko dní a často cestovať. Na jeden deň sa oplatí viac Oyster Card.
 • Oyster Card je plastová karta s dennými maximálnymi limitmi. Dobíjate si na ňu kredit a ten sa vám odrátava každou cestou až po dosiahnutie denného limitu. Potom cestujete zvyšok dňa zdarma.

Kedy sa oplatí Oyster Card a kedy Travelcard?

Ak plánujete cestovať iba občas, napríklad iba ráno do centra a večer na hotel a iba pár dní, oplatí sa vám Oyster Card. Za jednu jazdu zaplatíte podľa zóny od 2,30 a maximálne od 6,40 libry denne – podľa tabuľky zón vyššie. Ak plańujete ísť do Londýna napríklad na 7 dní a denne využívať dopravu, oplatí sa vám viac Travelcard (týždňová).

Príklad:

7 dní v Londýne a priemerne 4 jazdy denne v centre.

 • Oyster Card: 6,40 libry denne x 7 dní. To je spolu 44,80 libry.
 • Týždenná Travelcard stojí 32,10 libry.

V tomto prípade siahneme po Travel Card na týždeň.

3 dni v Londýne a priemerne 4 jazdy denne v centre.

 • Oyster Card: 6,40 libry denne x 4 dni. To je spolu 25,60 libry.
 • Travelcard: týždňová vyjde 32,10 libry a 4x jednodňová stojí 48 libier.

V tomto prípade siahneme po Oyster Card.


Metro v Londýne

Doprava metrom v Londýne je veľmi pohodlná, jednoduchá a dobre značená. Londýnske metro je najstaršie na svete a obsluhuje až 12 liniek, z ktorých každá má svoje meno a je značná inou farbou. Vlaky odchádzajú na frekventovaných linkách každú chvíľu. Nevýhodou metra je, že stanice v úzkom centre bývajú najmä poobede veľmi preplnené, vo vlakoch stále chýba klíma a vzdialenosti, ktoré je potrebné pešo v metre prejsť, sú častokrát veľmi dlhé.

londýn metro
Londýnske metro

Autobusom po Londýne

Cestovanie červeným dvojposchodovým londýnskym autobusom je zážitok sám o sebe, najmä v bezprostrednom centre Londýna. Najlepší je výhľad z poschodia, priamo nad vodičom. Keď navyše nasadnete na linky 11 alebo 24, autobus vás prevedie cez väčšinu najznámejších londýnskych pamiatok ako Big Ben, Westminsterský palác (Houses of Parliament), Westminsterské opátstvo (Westminster Abbey), Leicesterské námestie, Trafalgarské námestie, Horse Guards Parade na Whitehall, kde sa nachádzajú strážcovia na koňoch, Tower of London alebo Tower Bridge.

Loďou po Londýne

Neobvyklou, ale o to krajšou alternatívou dopravy, alebo skôr prehliadky tých najmonumentálnejších pamiatok v Londýne, sú katamarány Thames Clipper, vďaka ktorým sa dostanete z centra Londýna až k O2 Aréne.

Táto doprava funguje na princípe hop-on hop-off, teda nastúpiť a vystúpiť môžete na hocijakej zastávke v rámci plavby. Plaviť sa tak budete popri London Eye, Big Ben, Tower of London, popod známy Tower Bridge, okolo finančného centra Londýna, Canary Wharf a napríklad aj anglického národného observatória Greenwich, kade prechádza nultý poludník. Cena za spiatočný lístok je max. £13.

thames clipper lod londýnTaxíky v Londýne

V Londýne sa pohybujú dva druhy taxíkov – ikonické čierne Black cabs, ktoré zastavujú na ulici na znamenie a Mini cabs, ktoré je potrebné zavolať telefonicky. Pre lacnejšie cestovanie taxíkmi použite aplikáciu Uber.

Bicykel?

Bicyklovanie v centre mesta môže byť kvôli hustej doprave veľmi nebezpečné, odporúča sa na menej frekventovaných miestach, napríklad v parkoch. Bicykel si môžete požičať už od £2 na deň, ak jednotlivé jazdy nebudú trvať viac než pol hodinu, z jedného zo stoviek stanovíšť Barclays Cycle Hire. Dostupná je aj aplikácia (iOS alebo Android), ktorá informuje o dostupnosti bicyklov a trase k najbližšiemu bicyklovému stanovišťu.

Idem do Londýna – prečítajte si tiež:

 1. [1/11]Užitočné informácie pred cestou do Londýna | Idem Do Londýna
 2. [2/11] Letenky do Londýna a transfer z letiska | Idem Do Londýna
 3. [3/11] Ako a kde sa ubytovať v Londýne | Idem Do Londýna

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 8

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.