[4/12] Ako na dopravu v Londýne | Idem Do Londýna

By: Lindsay Wilson - CC BY 2.0

Prinášame štvrté pokračovanie seríálu „Idem do Londýna“. Tento krát sa pozrieme na možnosti dopravy v Londýne.

Cena lístka na metro či autobus v Londýne stojí od 4,80 libry až 6 libier, v závislosti od zóny. Čo je samozrejme veľa a preto je vhodné zvoliť lacnejšie varianty a to buď časový lístok Travelcard alebo plastovú dobíjaciu kartu Oyster Card.

Travelcard

V stanici metra si v automate na lístky môžete kúpiť jednodňovú alebo týždennú Travelcard. Cena sa líši podľa zón, v ktorých sa chcete pohybovať. Ak plánujete častejšie cestovať a v Londýne trávite niekoľko dní. Oplatí sa vám kúpiť týždňovú Travelcard. 

Jednodňová Travelcard (2014)
Jednodňová Travelcard (2014) (zdroj: Wikipedia)

Ceny jednodňových a tyždňových Travelcards podľa zón a podľa toho, či cestujete celý deň alebo mimo špičky:

 • Mimo špičky -pondelok až piatok po 9:30 a celý víkend.
Jednodňová Travelcard
Transport Zones Mimo špičku Celý deň
Zones 1, 2, 3 & 4* n/a £12.00
Zones 1–5 £12.00 £17.00
Zones 1–6 £12.00 £17.00
Zones 1–7 £12.80 £21.50
Zones 1–8 £12.80 £21.50
Zones 1–9 £12.80 £21.50

 

Týždňové Travelcards  
Zones 1–2 £32.10
Zones 1–3 £37.70
Zones 1–4 £46.10
Zones 1–5 £54.70
Zones 1–6 £58.60
Zones 1–7 £63.60
Zones 1–8 £75.20
Zones 1–9 £83.40

Ako použiť Travelcard? 

 • V metre jednoducho vôjdete do metro stanic a vložíte do turniketu. Turniket sa vám otvorí a môžete jazdiť. 
 • V autobuse lístok jednoducho ukážete šoféovi pri nastupovaní.

Oyster Card

Druhou možnosťou je vybavenie si karty Oyster v stredisku vo väčších staniciach metra, napríklad na Liverpool Street Station, na vačšine vlakových staníc, v stánkoch s nápisom Oyster Card. Dobiť kartu si môžete v automatoch. Platiť môžete hotovosťou aj kartami. Za kartu Oyster sa platí vratná záloha £5 a karta funguje na princípe dobíjania, pričom sú nastavené maximálne denné limity na karte, ktoré keď prekročíte, viac už neplatíte.

Oyster card
Oyster card (zdroj: Wikipedia)

Denné maximá pre Oyster Card:

  Denné maximá
Zone 1 £6.40
Zone 1–2 £6.40
Zone 1–3 £7.50
Zone 1–4 £9.20
Zone 1–5 £10.90
Zone 1–6 £11.70
Zone 1–9¹ £20

 Ako to funguje?

 • Vybavíte si Oyster Card  – zaplatíte zálohu 5 libier.
 • Dobijete si na ňu kredit – ideálne počet dní v Londýne x maximálny denný limit.
 • Cena jednej jazdy s Oyster Card je 2,30 libry a po dosiahnutí denného maxima jazdíte už zadarmo. 

 Príklad: Na karte máte dobitý kredit 10 libier a jazdíte v centre (zóna 1.). 

 • Jedna jazda vám odráta 2,30 libier z denného limitu
 • Ak urobíte dve jazdy odrátaných máte už 4, 60 libier.
 • Ak urobíte tri jazdy, odrátané máte denné maximum 6,40 libier.
 • Štvrtá a každá daľšia jazda je zadarmo a to až do 4:30 nasledujúceho rána.

 Koľko libier si dobiť na Oyster Kartu?

Je to iba na vás a je to flexibilné. Niekto si môže dobiť napríklad iba pár drobných. Ideálne si to však vyrátajte tak, že ak ste v Londýne napríklad 3 dni a plánujete chodiť po centre. Dobite si teda 3 x 6,40 libier, teda spolu 19,20. Ak ale bývate v inej zóne, napríklad v zóne 4, pridajte nejaké drobné na cesty na hotel a z hotela ktorý je v zóne 4. Jazda do zóny 4 bude o pár pencí drahŠia podľa tabuľy nižšie.

Tu uvádzame ešte ceny jednej jazdy s Oyster Card podľa zóny a podľa toho, či idete v špičke alebo nie. Výhodou Oyster Card je, že ak cestujete málo, ceny za jednotlivé cesty sú oveľa lacnejšie ako keby ste si kupovali jednotlivé lístky. (jazda s Oyster 2,30 libry verzus jazda na normálny lístok 4,80 libry)

 • Špička je: Pondelok až piatok ráno od 6:30 – 9:30 a večer od 16:00 – 19:00. Ak však cestujete z inej zóny do centra tak večerný príplatok neplatí. Víkendy a sviatky a časy mimo špičky sú rátané ako „mimo špičky“
   Mimo špičky V špičke 
Zone 1 £2.30 £2.30
Zone 1–2 £2.30 £2.90
Zone 1–3 £2.80 £3.30
Zone 1–4 £2.80 £3.90
Zone 1–5 £3.10 £4.70
Zone 1–6 £3.10 £5.10

Ako používať Oyster Card?

 • Metro: Oyster kartu je potrebné priložiť pri vstupe aj výstupe na žlté pole na turnikete, či stĺpiku pri vstupe do stanice metra. POZOR: Je veľmi dôležité priložiť kartu pri vstupe aj pri výstupe a to aj v prípade, že tam nie je žiadna prekážka vo forme turniketu – tzn. – že sú tam takzvané otvorené turnikety alebo iba také stĺpiky cez ktoré prechádzate. v opačnom prípade sa vám naúčtuje akoby celá suma za lístok čo je medzi 4-7 libier za tú jazdu. 
  Oyster_E-Day_ticket_reader
  Turniket v londýnskom metre (zdroj: Wikipedia)
 • Autobus: Kartu jednoducho priložíte na žlté pole pri šoférovi keď budete nastupovať. Pri výstupe nie je potrebné sa odznačiť. 

Travelcard aj Oyster card platia v metre aj autobusoch.

 

Aký je rozdiel v Travelcards a Oyster Card?

 • Travelcard je časový lístok na deň, týždeň alebo mesiac. Oplatí sa ak plánujete v Londýne byť aspoň niekoľko dní a Často cestovať. Na jeden deň sa oplatí viac Oyster Card. 
 • Oyster Card – plastová karta s dennými maximálnymi limitmi. Dobíjate si na ňu kredit a ten sa vám odrátava každou cestou až po dosiahnutie denného limitu. Potom cestujete zvyšok dňa zdarma.

Kedy sa oplatí Oyster Card a kedy Travelcard?

Ak plánujete cestovať iba občas, napríklad iba ráno do centra a večer na hotel a iba pár dní. Oplatí sa vám Oyster Card. Za jednu jazdu zaplatíte podľa zóny od 2,30 a maximálne od 6,40 denne – podľa tabuľky zón vyššie. 

Ak plańujete ísť do Londýna napríklad na 7 dní a denne využívať dopravu, oplatí sa vám viac Travelcard – týždňová.

 Príklad:

7 dní v Londýne a priemerne 4 jazdy denne v centre.

 • Oyster Card: 6,40 libier denne x 7 dní. To je spolu 44,80 libier.
 • Týždenná Travelcard stojí 32,10 libier. 

V tomto prípade siahneme po Travel Card na týždeň.

3 dni v Londýne a priemerne 4 jazdy denne v centre.

 • Oyster Card: 6,40 libier denne x 4 dni. To je spolu 25,60,-
 • Travelcard: týždňová vyjde 32,10 libier a 4x jednodňová stojí 48 eur.

V tomto prípade siahneme po Oyster Card.

Metro v Londýne

Doprava metrom v Londýne je veľmi pohodlná, jednoduchá a dobre značená. Londýnske metro je najstaršie na svete a obsluhuje až 12 liniek, z ktorých každá má svoje meno a je značná inou farbou. Vlaky odchádzajú na frekventovaných linkách každú chvíľu. Keď stojíte na eskalátore, pravidlom je, že stojí jedna osoba za druhou na pravej strane tak, aby tí, čo sa ponáhľajú sa mohli pohybovať po ľavej strane. Nevýhodou metra je, že stanice metra v úzkom centre bývajú najmä poobede veľmi preplnené, vo vlakoch stále chýba klíma a vzdialenosti, ktoré je potrebné pešo v metre prejsť sú často krát veľmi dlhé.

Metro stanica v Londýne
Metro stanica v Londýne

Autobusom po Londýne

Cestovanie červeným dvojposchodovým londýnskym autobusom je zážitok sám o sebe, najmä v bezprostrednom centre Londýna. Najlepší je výhľad z poschodia, priamo nad vodičom. Keď navyše nasadnete na linky 11 alebo 24, autobus vás prevedie cez väčšinu najznámejších londýnskych pamiatok ako Big Ben, Westminsterský palác (Houses of Parliament), Westminsterské opátstvo (Westminster Abbey), Leicesterské námestie, Trafalgarské námestie, Horse Guards Parade na Whitehall, kde sa nachádzajú strážcovia na koňoch, Tower of London alebo Tower Bridge.

Červený dvojposchodový autobus v Londýne (zdroj: Wikipedia)
Červený dvojposchodový autobus v Londýne (zdroj: Wikipedia)

Loďou po Londýne

Neobvyklou, ale o to krajšou alternatívou dopravy, alebo skôr prehliadky tých najmonumentálnejších pamiatok v Londýne sú katamarány Thames Clipper, vďaka ktorým sa dostanete z centra Londýna až k O2 Aréne. Táto doprava funguje na princípe hop-on hop-off, teda nastúpiť a vystúpiť môžete na hocijakej zastávke v rámci plavby. Plaviť sa tak budete popri London Eye, Big Ben, Tower of London, popod známy Tower Bridge, okolo finančného centra Londýna, Canary Wharf a napríklad aj anglického národného observatória Greenwich, kade prechádza nultý poludník. Cena za spiatočný lístok je max. £13.

Taxíky v Londýne

V Londýne sa pohybujú dva druhy taxíkov – ikonické čierne Black cabs, ktoré zastavujú na ulici na znamenie a Mini cabs, ktoré je potrebné zavolať telefonicky. Pre lacnejšie cestovanie taxíkmi použite aplikáciu Uber.

Uber si stiahnite ako aplikáciu pre Apple, pre Android alebo Windows Phone.

Bicykel?

Bicyklovanie v centre mesta môže byť kvôli hustej doprave veľmi nebezpečné, odporúča sa na menej frekventovaných miestach, napríklad v parkoch. Bicykel si môžete požičať už od £2 na deň, ak jednotlivé jazdy nebudú trvať viac než pol hodinu, z jedného zo stoviek stanovíšť Barclays Cycle Hire. Dostupná je aj aplikácia (iOS alebo Android), ktorá informuje o dostupnosti bicyklov a trase k najbližšiemu bicyklovému stanovišťu.

Prečitajte si tiež:

 1. [1/12]Užitočné informácie pred cestou do Londýna | Idem Do Londýna
 2. [2/12] Letenky do Londýna a transfer z letiska | Idem Do Londýna
 3. [3/12] Ako a kde sa ubytovať v Londýne | Idem Do Londýna
[4/12] Ako na dopravu v Londýne | Idem Do Londýna
5 (100%) 3 vote[s]

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.