Jej rozmery a tým pádom aj priestorové možnosti bývajú leteckými spoločnosťami štandardne obmedzené. Aj napriek tomu však výlučne s príručnou batožinou, teda bez tej podpalubnej, zvykne cestovať mnoho pasažierov. Klasickú príručnú batožinu máte totiž v cene letenky, a tým pádom viete na vašom cestovaní pekne ušetriť. No čím dlhší pobyt v cieľovej destinácii plánujete, tým náročnejšie sa vám môže zdať balenie sa do príručnej batožiny. Dáme vám preto 4 tipy, ako to čo najlepšie zvládnuť.
1. Vyberte si vhodný typ príručnej batožiny
V prvom rade by ste si mali zvoliť vhodný typ príručnej batožiny, ktorej povolené rozmery sa obvykle pohybujú na úrovni okolo 40 x 25 x 20 cm. Presnú veľkosť si však radšej overte u konkrétnej leteckej spoločnosti, cez ktorú budete cestovať. Rozmery jednotlivých strán sa totiž môžu pohybovať +- 5 cm „hore-dole“. Každopádne, vo všeobecnosti platí, že najvhodnejším typom príručnej batožiny je hranatý batoh povolených rozmerov. Dajte si skutočne záležať na výbere hranatého tvaru, pretože oválne či rôzne nepravidelné ruksaky vás budú zbytočne pripravovať o možný úložný priestor. Dobrou voľbou sú modely so sieťovanými vreckami po bokoch, v ktorých môžete mať ihneď po ruke vodu alebo niečo pod zub, napríklad oriešky, ovocie či čokoládu a sladkosti.
2. Oblečenie rolujte a ukladajte do seba
Alfou a omegou v snahe ušetriť čo najviac miesta v príručnej batožine je rolovanie oblečenia a ukladanie jednotlivých kúskov do seba. Presne tak, zrolované oblečenie vám zaberie v batohu menej miesta ako veci poskladané klasickým štýlom. Z tričiek, džínsov, či svetrov preto porobte rolky a poriadne ich utlačte na svoje miesto. Ponožky a iné drobnosti zas natlačte do rezervnej obuvi alebo do papúč. A keď už sme pri tom, zatiaľ čo papuče by mali byť zastrčené do seba, topánky uložte oproti sebe tak, aby sa dotýkali podrážkami. V prípade cestovania k moru alebo do ubytovania, kde budete mať k dispozícii bazén či vírivku, si vezmite len jedny plavky. Keď ide o dámske modely, prirodzene menej priestoru zaberú dvojdielne plavky.
3. Najobjemnejšie veci si oblečte na seba
Ak sa chcete čo najefektívnejšie pobaliť do príručnej batožiny, budete musieť dokonale využiť každý jeden kúsok vášho batoha. Vzhľadom na to vám odporúčame, aby ste si najobjemnejšie oblečenie dali pri letiskovej kontrole a nástupe do lietadla na seba. Platí to predovšetkým pre bundy či hrubé svetre. Čo sa týka svetrov či mikín, pokojne si oblečte aj dve vrstvy. Automaticky tak získate vo vašom batohu priestor na iné dôležité veci a zbavíte sa stresu z toho, že by ste sa nedokázali pobaliť. Samozrejme, po nástupe do lietadla si môžete prebytočné vrstvy oblečenia pohodlne vyzliecť.
4. Berte si len nevyhnutné veci
Pamätajte, že najviac miesta v príručnej batožine viete ušetriť predovšetkým na oblečení. Vezmite si preto výhradne také oblečenie, ktoré viete medzi sebou čo najlepšie kombinovať. Vďaka tomu vám bude stačiť menej univerzálnych kusov, z ktorých ľahko vytvoríte viacero outfitov. A tým pádom sa nemusíte obávať, že by ste vyzerali na každej fotke z dovolenky úplne rovnako. No okrem oblečenia viete ušetriť aj na iných veciach. Vopred si overte, či budete mať na ubytovaní k dispozícii napríklad uteráky a fén. Ak áno, nič z toho si nemusíte brať so sebou. Dokonca, v snahe o maximálne ušetrenie miesta môžete nechať doma aj sprchové gély, šampóny a podobne. Radšej si pobaľte potrebné lieky a zdravotné pomôcky, ktoré možno využijete už počas letu. Napríklad, na opuchnuté nohy vám môže pomôcť Detralex.
Späť však k základným hygienickým potrebám. Malé cestovateľské balenia, ktoré v priebehu vášho pobytu hneď aj miniete, si dokážete kúpiť vo väčšine dovolenkových destinácií. Stačí len navštíviť miestnu drogériu. Ušetrené miesto tak viete okrem liekov využiť aj na jedlo a nápoje, ktoré si môžete zobrať na palubu lietadla.
Náš tip na záver: Na cestu lietadlom si môžete pripraviť napríklad chutné sladké alebo slané muffiny (recept: https://www.albert.cz/recept/jednoduche-recepty-na-nejlepsi-sladke-a-slane-muffiny).