Belgické Antverpy: čo vidieť v meste diamantov?

antverpy Grote Markt
Námestie Grote Markt so sochou národného hrdinu menom Brabo

Antverpy sú druhým najväčším mestom v Belgicku (tiež druhým najväčším prístavom v Európe) a hovorí sa im aj Rubensovo mesto, mesto diamantov či Jeruzalem západu, pretože tu žije značná komunita židov. V Antverpách nájdete jednu z najkrajších vlakových staníc na svete, najväčšie múzeum belgickej čokolády či moderné a atypické múzeum MAS, z ktorého sa vám naskytne úžasný výhľad na celé mesto. Antverpy sa navyše nachádzajú veľmi blízko Bruselu a sú dokonalou destináciou na dvojdňový výlet. Poďme sa teda pozrieť na to, čo toto mesto diamantov ponúka.


Námestie Grote Markt

Základ každého mesta tvorí námestie a inak tomu nie je ani v Antverpách. Čarovné námestie Grote Markt s výhľadom na katedrálu a mnohými kaviarňami sa nachádza blízko rieky Šelda. Pýši sa impozantnou budovou radnice zo 16. storočia, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Napravo od radnice sa nachádzajú typické belgické domy a každý z nich má na streche sochu a dekorácie niekdajšieho cechu. Čím väčšia socha, tým bohatší cech.

Pred radnicou sa týči socha národného hrdinu menom Brabo. Podľa legendy kedysi uzurpoval mesto obor Antigoon, ktorý požadoval clo od každého, kto prekročil rieku. Ak niekto nezaplatil, odťal mu ruku. Ale len do dovtedy, kým sa mu nepostavil Brabo. Udatný bojovník sa pomstil obrovi tým, že mu odsekol ruku a hodil ju do rieky. Samotný názov mesta pochádza z holandčiny a znamená “odhodiť ruku.”

Grote Markt antverpy belgicko
Radnica, socha národného hrdinu a cechové domy

Katedrála Our Lady

Z námestia sa ešte vyberte k neďalekej katedrále s názvom Cathedral of Our Lady – už z diaľky vás totiž zaujme jej veža, ktorá sa tiahne do výšky 123 metrov. Z blízka si však všimnete nepomer a razom pochopíte, že katedrála nebola nikdy dokončená. Pôvodne mala mať totiž dve totožné veže, no v výstavba sa v roku 1533 zastavila kvôli požiaru a dostavba veže tak už bola v nedohľadne. Vo vnútri tejto rímskokatolíckej katedrály dnes nájdete obrazy napríklad aj od slávneho Rubensa, ktorý sa narodil práve v Antverpách.

antverpy kadetrála
Vysvietená veža katedrály

katedrála antverpy belgicko A ak vám pri prechádzkach mestom vyhladne, môžete ochutnať napríklad miestne fish and chips v reštaurácii Bia Mara alebo vyskúšať miestne pivká v podniku De Muze, v ktorom hráva často živá jazzová kapela a je tam skutočne príjemná atmosféra. V okolí hlavného námestia a katedrály však nájdete nespočetné množstvo podnikov, takže si budete mať skutočne z čoho vyberať.

Neobyčajná vlaková stanica

Aj keby ste do mesta neprišli vlakom, rozhodne si dovoľte zatúlať sa do prekrásneho komplexu hlavnej vlakovej stanice. Kochať sa môžete budovou postavenou v rokoch 1895 – 1905, ktorú navrhol Louis Delacenserie a patrí medzi najkrajšie železničné budovy sveta!

Je skutočne majestátna a vlaky tu dokonca odchádzajú zo štyroch podlaží. Ak ste v Antverpách aj s deťmi, môžete ich zobrať napríklad o zoologickej záhrady. Vstup do nej sa totiž nachádza hneď vedľa vlakovej stanice. Belgicko má celkovo slušnú vlakovú sieť a spojenie medzi Bruselom a Antverpami trvá len 40 minút a jednosmerný lístok stojí 7,5€. Po dvoch dňoch v Antverpách môžete napríklad pokračovať ďalej do mesta Gent, Bruggy alebo navštívte prímorské Ostende s plážou.

železničná stanica antverpy
Stanica Antwerpen Centraal: historickú vstupnú halu dopĺňajú moderné nástupištia

Múzeum Chocolate Nation

Neďaleko od hlavnej stanice sa nachádza najväčšie múzeum belgickej čokolády na svete. Nečakajte však nudné múzeum ako každé iné – v Chocolate Nation sa budete cítiť ako vo filme Charlie a továreň na čokoládu! Očarujúci interiér razom zaujme nielen deti, ale aj dospelých. Na začiatku sa ocitnete na kakaovej plantáži pri rovníku a postupne si prejdete celým procesom výroby tej najlepšej čokolády – a aby to nebola len rýdza provokácia, čokoládu môžete samozrejme počas návštevy aj ochutnať. Základné vstupné tu stojí 16,50€.

China town

Hneď vedľa vstupu do múzea čokolády sa nachádza obrovská čínska brána, ktorá tvorí vstup do čínskej štvrte. Bude vás lákať už z hlavnej vlakovej stanice takže ju miniete len naozaj veľmi ťažko. Môžete sem zavítať napríklad na ázijský obed alebo na masáž. Antverpská čínska štvrť je navyše jedinou oficiálnou v celom Belgicku a Číňania sem začali prichádzať už po druhej svetovej vojne.

china town antverpy
Vstup do China Town

Budova od Zaha Hadid Architects

Táto unikátna budova s názvom Antwerp Port House sa síce nachádza ďalej od centra, no ak si požičiate bicykel a vydáte sa k nej, neoľutujete. Ide o centrálu antverpského prístavu, takže dnu sa bohužiaľ nedostanete, no výhľad na toto majstrovské dielo úchvatný najmä zvonku (o to viac v noci, keď sa celá budova rozsvieti). Dokonalé spojenie historickej budovy s modernou nadstavbou v tvare lode má na svedomí štúdio Zaha Hadid Architects. Antverpy sú navyše druhým najväčším prístavom v Európe a priamo v tomto odvetví pracuje až 60-tisíc ľudí!

zaha hadid port house antverpy
Zaha Hadid Port House

MAS múzeum

Cestou od Antwerp Port House sa určite zastavte v slávnom múzeu MAS (Museum aan de Stroom), ktoré je tiež unikátom. Má tvar hranola, tiahne do výšky 60 metrov a je postavené z červeného pieskovca, ktorý veľmi nápadito dopĺňajú zvlnené sklenené panely. Táto postmodernistická Art Deco architektúra vás zaujme už vonku, no neoľutujete ani návštevu jeho interiéru. Vo vnútri sa totiž nachádzajú výstavy venované Antverpám a ak prídete poslednú stredu v mesiaci, budete mať vstupné zadarmo. Zadarmo je tiež vyhliadka na streche múzea, z ktorej sa vám naskytne ten najlepší pohľad na celé Antverpy!

múzeum mas antverpy
Múzeum Mas
múzeum mas antverpy
Interiér

Diamantová štvrť a múzeum

Neďaleko vlakovej stanice sa nachádza významná diamantová štvrť a podľa údajov z roku 2012 až 84 percent diamantov z celého sveta bolo opracovaných práve v Antverpách (s ročným obratom 54 miliárd dolárov). Diamantový priemysel majú v rukách z drvivej väčšiny miestni ortodoxní židia a na opracovaní najtvrdších minerálov sa podieľajú najmä Indovia. V tejto štvrti nájdete zväčša len obchodíky, takže ak nemáte v pláne nakupovať, presuňte sa radšej ďalej do múzea diamantov, kde sa toho dozviete viac.

Od roku 2018 je totiž v Antverpách znovuotvorené múzeum diamantov, šperkov a striebra s názvom DIVA Museum. Návštevníci tu možnosť nazrieť na najvzácnejšie diamantové kolekcie a šperky od 16. storočia až po súčasnosť a rovnako sa aj dozvedieť niečo o opracovaní diamantov, o certifikátoch a overovaní a tiež o obchodovaní s týmito drahými kameňmi. Na rozdiel od iných múzeí nie je DIVA zatvorená v pondelok, ale každú stredu, a lístky si môžete zarezervovať na tejto stránke.

diva museum antverpy
DIVA: Sven Coubergs

De Koninck pivo a pivovar

Belgičania sú vo svete známi svojou čokoládou a pivom, to iste viete. Vybrať si z neskutočného množstva môže byť skutočne náročné, no v Antverpách by ste mali vyskúšať miestne polotmavé pivo De Koninck (v preklade “kráľ”), Triple d’Anvers alebo Wild Jo či Seef. Prvé tri spomínané pivá sa varia v najstaršom pivovare v meste s názvom De Koninck Brewery, ktorý môžete navyše aj navštíviť. Lístky na interaktívnu prehliadku si zakúpite na tejto stránke.

de koninck pivovar antverpy
Po prehliadke pivovaru si môžete priamo v De Koninck dopriať čapované pivo

Kúsok umenia v Rubenshuis

V pešej vzdialenosti od diamantovej štvrte sa nachádza rodný dom slávneho barokového maliara menom Peter Paul Rubens. Práve tu, v srdci mesta, kde spolu so svojimi kolegami a asistentami často tvoril, vznikla väčšina jeho obrazov. Paradoxné je, že väčšina jeho tvorby je roztrúsená po celom svete a len pár jeho diel sa nachádza priamo v Antverpách. V jeho dome ich je 3-5 a ďalšie maľby, ako „Stavanie kríža“ či „Snímanie z kríža“, sa nachádzajú v spomínanej katedrále Panny Márie.

rubenshuis antverpy

BONUS: Ako sa pohybovať po meste?

Antverpy sú malé mesto, ktoré si pohodlne prejdete napríklad na bicykli. V meste funguje sieť bicyklov Velo Antwerpen. Stojany s bicyklami nájdete v meste na každom kroku a ak aj nie, cez prehľadnú aplikáciu si nejaký voľný bicykel rýchlo nájdete. Požičanie bicykla na deň stojí 4€. Viac info na tejto stránke.

Vedeli ste, že v Antverpách sa kvôli lodiam nenachádzajú žiadne mosty? Konkrétne je tam len jeden v južnej časti mesta, no je súčasťou obchvatu a slúži primárne pre motorovú dopravu. Ak sa však chcete pozrieť na druhý breh Šeldy, môžete prejsť (pešo, alebo radšej na bicykli) tunelom s názvom St. Anna’s Pedestrian Tunnel z 30. rokov minulého storočia.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 28

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?