24 hodín v Antverpách, čo by ste si nemali nechať ujsť

By: Jan - CC BY 2.0

Pokiaľ sa už dlho odhodlávate navštíviť Belgicko, Antverpy sú rozhodne správna voľba pre milovníkov kultúry a umenia. Tomuto druhému najväčšiemu mestu krajiny (len s niečo vyše 500 000 obyvateľmi) sa hovorí aj „Rubensovo mesto,“ keďže bolo domovom jedného z najdôležitejších európskych maliarov 17.storočia. Vďaka obrovskej komunite Židov, ktorí sem začali prichádzať od 16.storočia, si vyslúžilo aj prezývku „Jeruzalem západu“. Antverpy sú postavené na rieke Šelda a dnes predstavujú najväčší prístav krajiny a druhý najväčší v Európe.

By: Russ BowlingCC BY 2.0

Čo rozhodne nesmiete počas svojej návštevy vynechať…

VLAKOVÁ STANICA

Aj keby ste do mesta neprišli vlakom, rozhodne si dovoľte zatúlať sa do prekrásneho komplexu hlavnej vlakovej stanice. Kochať sa môžete budovou postavenou v rokoch 1895 – 1905, ktorú navrhol Louis Delacenserie a patrí medzi najkrajšie železničné budovy sveta.

By: cjsinghCC BY 2.0

VELO ANTWERPEN

Jedná sa o vychytaný systém požičiavania bicyklov, ktorý slúži na prepravu na krátku vzdialenosť. Po platenej registrácii má člen nárok vždy na bezplatnú jazdu do 30min, kedy musí svoj bicykel zaparkovať na najbližšej stanici. Nejde o nič zložitého, keďže takýchto aktívnych staníc je po Antverpách vyše 230 a neustále pribúdajú. Po 5 minútach si prevezme ďalší bicykel a pokračuje v spoznávaní mesta opäť do 30 minút zadarmo. Za nepretržitú jazdu nad pol hodinu sú účtované poplatky. Bicykel je možné používať po dobu max.4 hodiny vkuse. Pri opakovanom prekročení časového limitu je cyklistovi zablokovaná jeho karta.

Cyklista si môže vybrať z nasledujúcich pasov: denný za €4, týždenný za €10 a ročný za €49.

By: Albert Ter HarmselCC BY 2.0

Viac info na: https://www.velo-antwerpen.be/en/faq

DIAMANTKWARTIER

Neďaleko vlakovej stanice sa nachádza významná diamantová štvrť. Podľa údajov z roku 2012 až 84 percent diamantov z celého sveta bolo opracovávaných práve v Antwerpách a to s ročným obratom 54 biliónov dolárov. Diamantový priemysel majú v rukách z drvivej väčšiny miestni ortodoxní Židia a na opracovaní najtrdších minerálov sa podieľajú najmä Indovia.

By: Fancy DiamondsCC BY 2.0

DIAMOND MUSEUM

Múzeum sa nachádza priamo v Diamantkwartier a návštevníci tu majú možnosť nazrieť na najvzácnejšie diamantové kolekcie a šperky od 16. storočia po súčastnosť. Na rozdiel od ostatných múzeí v Antverpách je toto múzeum otvorené aj v pondelok (zatvorené vždy v stredu).

Pre tých, ktorí by sa radi oboznámili s celým procesom opracovania a leštenia drahokamov ako aj s históriou mesta sa naskytuje možnosť využiť free tour.

Viac info na: http://www.diamondland.be/free-guided-tours/

STADTFEESTZAAL

Jedná sa o honosné obchodné stredisko v centre Antwerp so 40 obchodmi na 4 poschodiach.

Pôvodna neoklasická budova z roku 1908  na konci druhého milénia pri požiari vyhorela takmer do tla. Netrvalo ani 7 rokov, aby táto kedysi kultúrna hala ako fénix vstala z popola a premenila sa na významné obchodné stredisko.

RUBENSHUIS

V pešej vzdialenosti od Diamondkwartieru a Stadtfeestzaalu sa nachádza rodný dom slávneho barokového maliara menom Peter Paul Rubens (1577 – 1640). Práve tu v srdci mesta, kde spolu so svojimi kolegami a asistentami často tvoril, vznikla väčšina jeho obrazov.

By: HelenaCC BY 2.0

Paradoxné je, že väčšina jeho tvorby je roztrúsená po celom svete a len pár jeho diel sa nachádza priamo v Antverpách. V jeho dome ich je 3-5, ďalšie maľby ako Stavanie kríža (1610) či Snímanie z kríža (1611 – 1614) sa nachádzajú v gotickej katedrále Panny Márie (ONZE-LIEVE-VROUWEKATHEDRAAL, v angličtine The Cathedral of Our Lady), hlavnej ikone mesta.

Dom je otvorený každý deň od 10 do 17.00 s výnimkou pondelka.

BOERENTOREN

Naproti gotickej katedrále Panny Márie sa týči výšková budova KBC (Boerentoren). Jedná sa o najstarší a do 50. rokoch aj najvyšší európsky mrakodrap z tridsiatych rokov.

By: RuckSackKruemelCC BY 2.0

GROTE MARKT

Len 500m od mrakodrapu sa nachádza čarovné námestie s výhľadom na katedrálu a mnohými kaviarňami. Pýši sa impozantnou budovou radnice zo 16. storočia, ktorá je zapísaná v pamiatkách UNESCO. Na pravo od radnice sa nachádzajú pre mesto veľmi typické domy a každý z nich má na streche sochu a dekorácie niekdajšieho cechu. Čím väčšia socha, tým bohatší cech.

By: Jon Gonzalo TorrónteguiCC BY 2.0

Pred radnicou sa týči socha národného hrdinu menom Brabo. Podľa legendy uzurpoval mesto kedysi obor Antigoon, ktorý požadoval clo od každého, kto prekročil rieku. Ak niekto nezaplatil, odťal mu ruku. Ale len do dovtedy, kým sa mu nepostavil Brabo. Udatný bojovník sa pomstil obrovi tým, že mu odfaklil ruku a hodil ju do rieky Šeldy. Samotný názov mesta pochádza z holandštiny a znamená “odhodiť ruku.”

Grote Martkt sa ďalej napája na „zelené námestie“ GROENPLAATS, do ktorého návštevníkov víta socha už spomínaného umelca Rubensa.

Ak vám ostane ešte čas a chuť, MÚZEUM MAS (museum aan de storm) vás prekvapí svojou netradičnou architektúrou a príbehmi o meste, rieke a prístave.

ALKOHOL

Belgičania sú známi svojou výrobou piva po celom svete. V Antverpách si môžete priamo vyskúšať miestne polotmavé 5.2% pivo De Koninck (v preklade “kráľ”) alebo niektorú z ďalších značiek, každé pivo je tu podávané vo vlastnom špeciálnom poháry. Pozor, nami často obľúbená Stella Artois sa tu považuje za podpriemerné pitie.

By: Jeremy KeithCC BY 2.0

Národným drinkom Belgičanov (a Holanďanov) je jenever, podľa všetkého predchodca ginu. Výber sa rozdeľuje podľa veku a príchutí. Normálne sa pri tomto „tvrdom“ pohybuje obsah alkoholu od 40 percent nahor.

K pitiu si môžete dať napríklad hranolky, taktiež belgický vynález.

 

Verím, že aj vy si toto mesto zamilujete podobne ako expatrioti zo 170 rôznych krajín, pre ktorých sa stalo druhým domovom.

Šťastnú cestu…  J

ZDIEĽAŤ

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.