160 komnát a rukopisy zdobené zlatom. Zoznámte sa s hradom Peleš v Rumunsku

By: Remus Pereni - CC BY 2.0

Kombinácia nemeckej a talianskej neorenesancie v Rumunsku. To je slovné spojenie, ktoré charakterizuje nádhernú stavbu menom Peleš. Ide o jeden z najznámejších hradov v Rumunsku a jeden z najkrajších v celej Európe. Rozprestiera sa v Karpatoch neďaleko mesta Sinaia na stredovekej ceste spájajúcej Sedmohradsko a Valašsko. Je uhniezdený na úpätí pohoria Bucegi a je považovaný za majstrovské dielo novorenesančnej architektúry.

Sedmohradsko, ktoré poznáte zrejme aj pod názvom Transylvánia, je známou historickou krajinou v Rumunsku. Zahŕňa územie v strede Rumunska medzi oblúkom Karpát a pohorím Apusenské vrchy. Práve toto územie je domovom očarujúcej stavby Peleš. V podstate nejde len o samotný hrad. Pozostáva z troch hlavných pamiatok. Hrad Peleš, hrad Pelişor a poľovnícky dom Foişor.

hrad
By: Cristian Bortes www.eyeem.com/bortescristianCC BY 2.0

Hrad bol postavený v 19. storočí na príkaz Karola I., prvého kráľa Rumunska. Jeho podoba odzrkadľuje panovníkove estetické zmýšľanie. Keď Karol I. navštívil toto miesto po prvýkrát, bol očarený úžasnou scenériou Karpát, ktorá ho obklopuje. Už v auguste v roku 1873 boli položené prvé základy stavby v podobe poľovníckeho domu a letného sídla pre rumunskú kráľovskú rodinu. Podoba samotného hradu bola navrhnutá nemeckým architektom Johannesom Schultzom. Neorenesancia, v ktorej je hrad postavený, je štýl kombinujúci prvky klasického európskeho štýlu.

hrad
By: Jason M RamosCC BY 2.0
hrad
By: Leon YaakovCC BY 2.0

Okrem samotného hradného komplexu boli postavené aj iné stavby, ako napríklad elektráreň, kráľovská stajňa či spomínaný poľovnícky dom. Peleš sa stal prvým hradom v Európe, ktorý bol plne poháňaný miestnou energiou. Stavba hradu bola dokončená v roku 1914 a kráľovskou rezidenciou zostala až do roku 1947. Po nútenej abdikácii kráľa Michala I. bol Peleš spolu so všetkými majetkami obsadený komunistickým režimom. V roku 1948 bol hrad uzatvorený a početné umelecké diela boli presunuté do múzea umenia v Bukurešti. V roku 1953 bol hrrad sprístupnený ako múzeum, čo trvalo až do roku 1975. Následne na to bol zatvorený pre pokročilé štádium poškodenia. Do roku 1989 hrad podliehal neustálym renováciám a neskôr bol využívaný ako útočisko pre hlavy štátov pri návšteve Rumunska. Po rumunskej revolúcii v roku 1989 bol hrad opätovne otvorený pre verejnosť. Dnes každoročne víta 250500 tisíc návštevníkov.

hrad
By: Ion GeorgeCC BY 2.0

Vnútorné nádvorie hradu pripomína cestu späť v čase. Cestu do zámku otvára veľkolepá brána a monumentálne mramorové schodisko. Hrad sa rozprestiera na ploche 3200 metrov štvorcových. Nachádza sa v ňom 160 izieb, alebo ak chcete komnát, ktoré priam prekvapujú svojou krásou a sofistikovanosťou. Najznámejšou z nich je Veľká zbrojnica, v ktorej nájdete niektoré z najlepších zbierok zbraní, ktoré boli zhromaždené alebo prijaté ako dar. Nachádza sa tu viac ako 400 kusov zbraní najmä zo západnej a východnej Európy. V zbrojniciach sa taktiež nachádza viac ako 4000 európskych a orientálnych diel, ktoré sa datujú od 15. do 19. storočia.  Na hrade sa dokonca uskutočnila prvá filmová projekcia.

hrad
By: Leon YaakovCC BY 2.0

Za zmienku stojí aj kláštor Sinaia, ktorý slúžil kráľovskej rodine predtým, než bol postavený hrad Peleš. Postaviť do dal princ Mihai Cantacuzino v roku 1695 a pomenoval ho podľa veľkého kláštora na vrchu Sinaj.

hrad
Sinaia – By: Amstrong WhiteCC BY 2.0

Výnimočnosťou hradu Peleš je aj kráľovská knižnica. Nájdete v nej jedinečné rukopisy zdobené zlatom. Mnoho z miestností hradu je zdobených práve tak, aby sa podobali štýlom rozličných kultúr z celého sveta. Vďaka jeho pozoruhodnej architektúre a umeleckej hodnote exponátov patrí medzi elitné pamiatky nielen v Európe, ale aj vo svete.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?