13 najlepších miest, ktoré sa oplatí navštíviť a vidieť v Záhrebe!

Záhreb, Chorvátsko

Hlavné mesto Chorvátska Záhreb je mestom prekvapení. Aj keď je možno menšie v porovnaní s inými európskymi hlavnými mestami, v tomto pulzujúcom meste je toho mnoho, čo môžete vidieť a robiť. Od svojráznych múzeí až po neuveriteľnú architektúru! Tu je našich 13 tipov na to, čo vidieť v Záhrebe + tipy na to čo ochutnať, kde nakupovať a kam si spraviť krátke výlety do okolia.

1.Záhrebská katedrála – Katedrála Nanebovzatia Panny Márie

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie je jednou z najstarších architektonických pamiatok v Záhrebe, ktorú postavili už v 11.storočí. Pri príchode do Záhrebu sa nezaobídete bez návštevy tohto miesta. Úžasná stavba prežila jedno zemetrasenie a viaceré rekonštrukcie čím je dnes z nej úžasne inšpirujúca neogotická katedrála. Interiér je rovnako úžasný ako exteriér. Asi najznámejšou časťou sú z diaľky viditeľné veže.

Záhrebská katedrála
Záhrebská katedrála

2.Múzeum narušených vzťahov

Čo by mohlo byť viac srdcervúce ako múzeum venované neúspešným vzťahom? Múzeum narušených vzťahov v chorvátskom Záhrebe je presne také. Od plyšových medvedíkov až po svadobné šaty, výstava obsahuje všetko od osobných spomienok až po anonymné príspevky. Každá položka má svoj príbeh a návštevníci sú vyzvaní, aby si ich všetky prečítali, keď budú prechádzať múzeom.

Múzeum vytvorili dvaja umelci, ktorí sami prežívali bolestivý rozchod. Chceli vytvoriť priestor, kde by ľudia mohli zdieľať svoje príbehy a spojiť sa s ostatnými, ktorí zažili podobné skúsenosti. Od svojho otvorenia v roku 2010 si múzeum získalo medzinárodnú pozornosť a objavilo sa v dokumentárnych filmoch a článkoch po celom svete.

Či už sa spamätávate z rozchodu alebo ste jednoducho zvedaví na ľudské vzťahy, Múzeum zlomených vzťahov stojí za návštevu.

3.Veža Lotrščak s výhľadom na Záhreb

Vyhliadková veža Kula Lotrščak s kanónom vyčnievajúcim zvnútra je znakom Horného mesta Záhrebu. Je to úžasné miesto, kde si môžete zblízka prezrieť rozľahlosť metropoly Chorvátska. Z veže je krásny výhľad na Záhreb. Každý, kto chce preskúmať históriu mesta, môže vyliezť na vežu za 2,5€(deti za 1,5€). No pripravte sa na úzke strmé schodisko – hlavne ak máte sklony ku klaustrofóbii.

Veža Lotrščak s výhľadom na Záhreb
Veža Lotrščak s výhľadom na Záhreb

4.Kostol sv. Marka

Charakteristická strešná krytina Kostola svätého Marka z neho robí prominentnú ikonu v Záhrebe, ako aj jednu z najvýznamnejších a najstarších historických stavieb v meste. Postavený bol už v 13. storočí. Strechu kostola svätého Marka postavili okolo roku 1880 Friedrich Schmidt a Hermann Boll. Na ľavej strane na nej uvidíte stredoveký erb Chorvátska, Dalmácie a Slavónie a na pravej strane symbol Záhrebu.

Na druhej strane nájdete sochy Ivana Meštrovića a obrazy Joza Kljakovića a Ljuba Babića. Umelecké diela boli zrenovované, strop bol pozlátený a pridaný bol aj nový orgán.
Kostol sv. Marka, Záhreb
Kostol sv. Marka, Záhreb

5. a 6. Park Maksimir a Záhrebská Zoo

Záhrebská zoologická záhrada bola založená v roku 1925 a je jednou z najstarších zoologickou záhrad v Európe. Je to tiež jedna z najobľúbenejších turistických destinácií v meste s viac ako 350 000 milióna návštevníkov ročne. Zoologická záhrada zaberá plochu asi 7 hektárov a je domovom viac ako 7 500 zvierat predstavujúcich 350 druhov.

Park Maksimir susedí so zoologickou záhradou a má rozlohu 316 hektárov. Bol založený v roku 1787 a je najstarším verejným parkom v Záhrebe.

Park Maksivir, Záhreb
Park Maksivir, Záhreb

7.Chorvátske múzeum naivného umenia

Chorvátske múzeum naivného umenia sa nachádza v meste Záhreb a je domovom najväčšej zbierky naivného umenia na svete. Múzeum založili v roku 1952 a k jedným z najznámejších umelcov, ktorého diela tu môžete pozorovať, je Ivan Generalić. Vidieť diela tu však môžete od desiatok umelcov – dohromady sa tu nachádza až 1 900 umeleckých diel. Mnohé sú vystavené v stálej zbierke múzea, iné sú zapožičané od súkromných zberateľov. Múzeum je otvorené každý deň a vstup vás bude stáť iba 3€(2€ ak ste študent/senior).

8.Trh Dolac: ovocie, zelenina a ďalšie chuťovky

Ak sa plánujete stravovať aj svojpomocne, návšteva záhrebského trhu Dolac je nevyhnutnosťou. Otvorené hneď ráno, ponúka regionálny trh s potravinami a tovarom a rôzne kulinárske špeciality vyrábané miestnymi obyvateľmi či ľuďmi z okolia.

Niekoľko miestnych obyvateľov nazýva Dolac ako srdce Záhrebu a je to skvelý spôsob, ako sledovať, ako obyvatelia Záhrebu fungujú počas dňa.

Trh Dolac, Záhreb
Trh Dolac, Záhreb

9. a 10. Archeologické múzeum a Múzeum súčasného umenia

Archeologické múzeum v Záhrebe patrí k najstarším a najväčším múzeám v Chorvátsku. Je domovom viac ako 450 000 archeologických artefaktov z celého Chorvátska, od doby kamennej až po súčasnosť. Múzeum má tiež veľkú numizmatickú zbierku mincí a medailí.

Múzeum súčasného umenia v Záhrebe v Chorvátsku bolo založené v roku 1954. Múzeum má zbierku viac ako 12 000 kusov, vrátane obrazov, sôch, kresieb či fotografií.

11. Zinfandel’s – jedna z najlepších reštaurácii Záhrebu

Zinfandel's je nepochybne najlepšou reštauráciou v Záhrebe. Nachádza sa v krásnom hoteli Esplanade Zagreb, ktorý bol postavený v roku 1925 na ubytovanie návštevníkov Orient Expressu.

Šéfkuchárka Ana Grgice, ktorá varila pre množstvo známych ľudí – od princa Charlesa po Hilary Clintonovú, v súčasnosti vedie kuchársky tím, ktorý vyrába nápadité menu, ktoré unikátne využíva známe chorvátske potraviny a pokrmy.

Počas leta si môžete posedieť na elegantnej Oleandrovej terase, no kulinársky zážitok tu bude nezabudnuteľný v každom ročnom období.

12. Záhrebská botanická záhrada

Botanická záhrada bola pôvodne postavená ako výskumné centrum pre Fakultu Botaniky Univerzity v Záhrebe. Jej veľkosť je približne 50 000 metrov štvorcových a je jedným z parkov tvoriacich v Záhrebe tzv. „Zelenú podkovu“ v Donji Grad.

Areál tvorí arborétum, dva rybníky, lávka a 10 000 rôznych druhov rastlín, ktoré ponúkajú atraktívny únik z mesta a relaxačný priestor na oddych alebo krátku prechádzku.

Ak vám zostane energia na ďalšie múzeum, choďte do Prírodovedného múzea (Hrvatski Prirodoslovni Muzej), ktoré sa nachádza v paláci Amadeo, ktorý bol postavený v roku 1797. Je v ňom uložených viac ako 2 milióny výnimočných kúskov vrátane hornín a minerálov z celého sveta, ako aj veľkú zoologická zbierku dokumentujúcu niekoľko druhov zvierat, rastlín a iných vecí z Chorvátska.

Botanická záhrada v Záhrebe
Botanická záhrada v Záhrebe

13. Múzeum Nikola Teslu

Pri zmienke o Tesle vás väčšinou dnes napadnú elektrické autá, no ešte donedávna mal na toto pomenovanie monopol známy vedec Nikola Tesla, ktorý sa narodil na území dnešného Chorvátska v dedinke Smiljan. Mesto oslavuje jeho život a prácu v Technickom múzeu Nikolu Teslu, ktoré v meste otvorili v roku 1954. Má vystavených viac ako 3 000 artefaktov vrátane nedávno zrekonštruovanej Teslovej expozície.

Koľko času stráviť v Záhrebe?

Koľko dní stráviť v Záhrebe? To závisí od toho, čo chcete robiť. Ak chcete preskúmať mesto a jeho atrakcie, ideálne sú 3 dni. Počas nich môžete vidieť v Záhrebe väčšinu miest, ktoré turisti v meste bežne navštevujú. Ak však chcete podnikať aj nejaké výlety do okolia hlavného mesta Chorvátska či spoznať Záhreb viac do hĺbky, pokojne si pridajte pár dní navyše.

Čo v Záhrebe ochutnať?

Burek

Burek je slané pečivo, ktoré je obľúbené v balkánskom regióne. Zvyčajne sa vyrába z cesta, ktoré je plnené syrom, mäsom alebo zeleninou. Cesto môžeme buď vyvaľkať, vložiť plnku a preložiť, alebo z neho vytvarovať malé guľky a potom uvariť.

Burek, známe chorvátske jedlo
Burek, známe chorvátske jedlo

Čevapčiči

Sú typom bosnianskej a chorvátskej kuchyne, ktorá sa zvyčajne vyrába z mletého mäsa, ako je hovädzie, jahňacie, bravčové alebo kuracie. Mäso sa zmieša s cibuľou, korením a strúhankou, potom sa formujú malé placičky alebo klobásy, ktoré sa potom grilujú.

Peka

Tradičné chorvátske jedlo z mäsa a zeleniny, ktoré sa varí pod kovovou kupolou alebo pokrievkou. Pokrm sa zvyčajne pripravuje opečením bravčového alebo jahňacieho mäsa na ražni a následným vrstvením uvareného mäsa a zeleniny do pekáča. Suroviny sa potom prikryjú kovovým vekom alebo kupolou a vložia sa do pece na drevo, aby sa uvarili. Výsledné jedlo je jemné, šťavnaté a voňavé.

Rebrá

Rebierka sú v Chorvátsku obľúbeným jedlom a nájdete ich po celej krajine v rôznych reštauráciách a kaviarňach. Najbežnejším spôsobom prípravy rebier je grilovanie na otvorenom ohni, ale môžu sa tiež piecť alebo variť. Zvyčajne sa podávajú s omáčkou vyrobenou z paradajok, cibule a papriky, so zemiakmi či ryžou.

Čobanac

Čobanac je tradičné chorvátske jedlo, ktoré sa pripravuje z mletého mäsa, slaniny a cibule. Jedlo sa zvyčajne podáva so zemiakmi a chlebom.

Čobanac, chorvátske jedlo
Čobanac, chorvátske jedlo

Štrukli

Druh pečiva, ktoré sa vyrába z múky, vajec, cukru a masla. Podáva sa s rôznymi náplňami – ako na slano, tak na sladko. Nájdete teda Štrukli so syrom a kyslou smotanou a nájdete Štrukli s marhuľovým či slivkovým lekvárom.

Kde v Záhrebe nakupovať?

Záhrebská Arena Center patrí medzi jednu z najobľúbenejších destinácií na nakupovanie. Interiér presklenej strechy budovy, priestranné chodby a výťahy ponúkajú príjemnú nákupnú atmosféru.

Nákupné centrum pozostáva z viac ako 100 veľkých obchodov a viac ako 200 mini obchodov a kioskov. Avenue Mall s rozlohou 27 000 metrov štvorcových je jedným z najznámejších nákupných centier v Záhrebe. Spolu s nákupným komplexom sa v areáli nachádza množstvo reštaurácií, kaviarní, zón aktivít a 9 kinosál. Nákupné centrum Avenue sa nachádza v centre Záhrebu a ponúka nádherný výhľad na vrch Medvednica.

Mestský trh Dolac, ktorý sa nachádza v centre Záhrebu od roku 1930, je jedným z najstarších trhov pod holým nebom v Európe a jedným z najlepších. Každý piatok a sobotu od 11:00 ponúka tento trh to najčerstvejšie a najlepšie jedlo, ovocie a zeleninu.

TrhAké miesta vidieť v okolí Záhrebu?

Kumrovec(62km od Záhrebu)

Severozápadná chorvátska dedina Kumrovec, ktorá ponúka fascinujúci pohľad do tradičného spôsobu života v Zagorje, je ideálna pre tých, ktorí hľadajú nadčasový pohľad do minulosti regiónu. Kumrovecké múzeum starej dediny, ktoré susedí len s pôvabnými vinohradmi a prosperujúcimi farmami, je etnografickým múzeom pod holým nebom, kde možno pozorovať základnú architektúru života na dedine.

Samobor(25km od Záhrebu)

Návšteva mesta Samobor poteší každého milovníka turistiky. Navyše je známy aj vynikajúcou gastronómiou a jedným z obľúbených miest na jednodňové výlety zo Záhrebu pre návštevníkov aj miestnych obyvateľov.

Samobor, Chorvátsko
Samobor, Chorvátsko

Sljeme(20km od Záhrebu)

Sljeme, malé lyžiarske stredisko, je jedným z najobľúbenejších miest, kde si v Záhrebe môžete dopriať lyžovanie a snowboarding. Na jar, po roztopení snehu, je táto oblasť tiež obľúbenou destináciou pre milovníkov prírody, kde si môžu užiť sviežu dovolenku.

Zrúcanina Medvedgrad(10km od Záhrebu)

Zrúcanina hradu Medvedgrad sa nachádza na kopci s výhľadom na mesto Záhreb v Chorvátsku. Hrad sa prvýkrát písomne spomína v roku 1242 a až do 15. storočia slúžil ako obranné opevnenie. Následne ho postihlo zemetrasenie, po ktorom ho panovníci opustili a stáročia chátral. Až v 20.storočí bol zrenovovaný a dnes ponúka krásny výhľad pre turistov z celého sveta.

Medvedgrad, Chorvátsko
Medvedgrad, Chorvátsko

Ako sa do Záhrebu dostať?

Do Záhrebu sa dostaneme autom za niečo viac ako 4 hodinky cesty. Najnovšie však máme možnosť cestovať do hlavného mesta Chorvátska aj letecky priamo z bratislavského letiska, pričom let trvá menej ako hodinku.

Možnosti letov do Záhrebu si môžete pozrieť na tejto stránke.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 27

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)