[1/11] Užitočné informácie pred cestou do Londýna | Idem Do Londýna

londýn parlament
Londýnsky parlament a Big Ben

Londýn, to je predovšetkým vzrušujúce, multikultúrne mesto plné kontrastov, ktorému nejde uprieť jeho bezkonkurenčný šarm a pôvab, ktorým si vás okamžite získa. Mesto, v ktorom sa na každom kroku spája tradičná britská elegancia s moderným a pulzujúcim životným štýlom veľkomesta.

Pripravili sme si pre vás 11-dielny seriál o Londýne s názvom Idem Do Londýna, ktorý je plný praktických rád a tipov. Aj takých, ktoré v sprievodcoch možno ani nenájdete.

Užitočné informácie o Londýne (ktoré ste možno nevedeli)

  •  V Anglicku sa používajú odlišné merné jednotky pre dĺžku, váhu a objem, na čo si treba dať pozor pri označení vzdialeností a tak isto odlišné miery pre veľkosti oblečenia a topánok.
  • Angličania používajú odlišné elektrické zásuvky, takže je potrebné použiť adaptér v tvare troch plochých vidlíc. Na Slovensku je cena adaptéra vyššia, je vhodnejšie si ho zaobstarať priamo na mieste, dostanete ho takmer v každom obchode. Väčšina ubytovacích zariadení však adaptéry požičiava a v lepších hoteloch nájdete anglické aj európske zásuvky.
  • Metro v Londýne zatiaľ v noci nepremáva, posledné linky odchádzajú okolo polnoci. Od 12. septembra 2015 však bude na linkách Jubilee, Victoria, Piccadilly, Central a Nothern premávať metro v piatky a soboty počas celej noci.
  •  Aj keď v Londýne nájdete tie najvychytenejšie nočné podniky a bary, záverečná je na rozdiel od Slovenska už o 3:00 ráno.
  •  Väčšina obchodov aj veľkých nákupných centier otvára v nedeľu až o 12:00 hod.
  •  Platobné karty sú akceptované na všetkých miestach, vrátane reštaurácií alebo nočných podnikov. Z hľadiska bezpečnosti je v menších pouličných prevádzkach lepšie použiť hotovosť.
  •  V Londýne platí úplný zákaz fajčenia vo všetkých spoločných vnútorných priestoroch, čo platí okrem reštauračných zariadení a kaviarní aj pre bary, puby a nočné podniky.
[1/11] Užitočné informácie pred cestou do Londýna | Idem Do Londýna
Londýnske počasie – By: David SkinnerCC BY 2.0

Typické londýnske počasie

Počasie v Londýne je často premenlivé, preto je najvhodnejšie pozrieť si predpoveď dôkladne pár dní pred odletom. Na rozdiel od Slovenska sú zimy v Londýne o čosi miernejšie a takmer výlučne bez snehu. Často však prší, je vlhko a veterno, takže pri balení netreba zabudnúť na nepremokavé vrchné oblečenie s kapucňou alebo dáždnik. Letné mesiace sú príjemné, veľmi teplé a počasie je viac ustálené.

londýnUžitočné aplikácie, ktoré vám v Londýne uľahčia život

Objavovanie Londýna vám značne uľahčia mobilné aplikácie. Pre efektívne cestovanie metrom si stiahnite aplikáciu Tube Map (pre Android / Pre iPhone/iPad), ktorá okrem iného vyhľadá na základe adries alebo názvu pamiatok najbližšiu metro stanicu, navrhne najrýchlejšiu a najjednoduchšiu trasu metrom a vypočíta čas, za aký sa tam dostanete.

Aplikácia Citymapper London (pre Android / Pre iPhone/iPad), obsahuje offline mapu Londýna a po zadaní miesta, kam smerujete vygeneruje vašu trasu pešo, bicyklom, taxíkom, autobusom aj metrom. Dozviete sa, ako dlho vám to bude trvať, koľko za cestu zaplatíte a trasu vám zobrazí na mape. Ak idete pešo alebo bicyklom, prepočíta aj počet spálených kalórií.

Vďaka prekrásnej aplikácií Museum of London, objavíte Londýn v minulosti. Podržte fotoaparát na mobilnom telefóne zameraný na nejakú pamiatku a na obrazovke sa objaví jej podoba z minulosti. Viac na tejto stránke.

DÔLEŽITÉ KONTAKTY

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Londýne:

+44 2073136470, http://www.mzv.sk/londyn.

Polícia, hasiči, záchranka: 999 a 112.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 14

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?