11 krokov k dokonalej dovolenke

Chceš cestovať, máš kedy, máš nejaké peniaze a… nevieš kam, kedy a ako? Zisti, ako si naplánuješ svoju dovolenku v týchto jedenástich krokoch.

1. Vyber si destináciu

Svet je skvelé miesto, ktoré poskytuje obrovské možnosti. Aj preto môže byť výber destinácie jedno z najťažších rozhodnutí, čo sa týka cestovania.

Aká kultúra ťa zaujíma? Si skôr na leto a teplo, alebo nepohrdneš ani arktickou zimou? Preferuješ tiché a rodinné destinácie, alebo pre správne vyžitie potrebuješ množstvo ľudí a nočné kluby otvorené minimálne do rána? Šetríš si na dovolenku len tak-tak alebo máš rezervu, z ktorej môžeš čerpať a ísť tak prakticky kamkoľvek?

Odpovedz si na tieto jednoduché otázky a hneď budeš ku svojej správnej destinácii o krok bližšie.

2. Rozhodni sa, kedy pôjdeš

Máš svoj cieľ. Teraz je potrebné zistiť, kedy sa doň vydáš. Je dôležité, aby si sledoval, kedy je v cieli top sezóna a kedy je v nej ticho (a prípadne aj nuda alebo zlé počasie).

Sezónnosť vplýva aj na cenu leteniek a ceny na mieste ako takom. Pri výbere dátumov je najlepšie mať niekoľko variantov a mať možnosť sa termínovo prispôsobiť, aby si ušetril peniaze a užil si si zo svojej destinácie to najlepšie, čo môže počas roka ponúknuť.

3. Na ako dlho odídeš?

Plánuješ roadtrip po USA, dobrodružnú jazdu na motorke cez Indiu alebo sa chceš iba opaľovať na pláži? To, čo budeš v krajine robiť, zásadných spôsobom vplýva na to, ako dlho by si v nej mal byť.

Je jasné, že žiadnu krajinu za týždeň dokonale nespoznáš. Dĺžka cestovania je preto dôležité rozhodnutie, ktoré otvára alebo zatvára možnosti tvojho budúceho itineráru.

4. Vytvor si cestovateľský rozpočet

Naplánuj si vopred, koľko chceš alebo v horšom prípade môžeš na dovolenke minúť. Do výdavkov zarátaj cestu tam a späť, ubytovanie, jedlo, zábavu aj vstupy do pamiatok. Keď sa dostaneš k finálnemu číslu, pripočítaj k nemu ešte ďalších desať percent navyše ako rezervu. Ak nevieš, aké sú v cieľovej krajine bežné turistické výdavky, využi napríklad službu www.budgetmytrip.com, pomocou ktorej ľahšie odhadneš svoj rozpočet.

5. Kúp si letenku

Kupovanie letenky je komplexný proces, ak sa chceš dopracovať k čo najlepšej ponuke. Skvelé tipy na lacné letenky ti prinášame denne aj na našom portáli, preto by si ho mal v prípade plánovania dovolenky sledovať denne.

Zoznam akciových leteniek.

Ak sa nechceš spoliehať na náhodnú ponuku, nauč sa nájsť najlacnejšiu letenku kamkoľvek. Existuje množstvo tipov, na ktoré nie je v tomto príspevku priestor. Ak ich chceš všetky spoznať hneď, prečítaj si e-book Tajomstvá cestovania, kde nájdeš desiatky tipov, ako kúpiť letenky za najnižšiu cenu na webe.

6. Vytvor si nástrel itineráru

Nemusíš, ale je vždy lepšie mať aspoň aký-taký prehľad o tom, čo sa bude dať v tvojej cieľovej krajine robiť. Priletíš na letisko, dostaneš sa do mesta a… čo ďalej?

Googli a vyhľadaj si itineráry cestovateľov, ktorí rovnakú krajinu navštívili pred tebou. Pomôžu ti vybrať tie najlepšie miesta, dajú ti lepší prehľad o cenách aj napríklad o dĺžke presunov medzi jednotlivými miestami.

7. Rezervuj si ubytovanie

Závisí to od tvojho výletu a jeho nastavenia, ale vo väčšine prípadov je fajn mať rezervované aspoň nejaké ubytovanie vopred. Aby si nestrácal čas a nervy hneď, ako do svojej cieľovej krajiny prídeš. Rezervuj si ubytovanie aspoň na 1-2 noci a potom, keď sa v krajine lepšie zorientuješ, ľahšie nájdeš také ubytovanie, ktoré najlepšie zodpovedá tvojej peňaženke, nálade a celkovému cestovateľskému mindsetu.

8. Nezabudni na poistenie

Cestovať za hranice Slovenska a Európskej únie bez poistenia môže byť tvoja finančná samovražda. Nečakaný úraz, nekonečná cestovateľská hnačka alebo len bežná bolesť zuba ťa môžu vyjsť poriadne draho aj v rozvojovej krajine.

Daj si preto pozor, aby si si stihol zohnať dobré cestovné poistenie. Ak máš študentský preukaz alebo kreditku, pravdepodobne v rámci týchto služieb dostaneš výhodnú ponuku poistenia.

Pri pravidelnom cestovaní sa ti určite najviac oplatí celoročné poistenie. Pozorne si prečítaj poistné podmienky, pretože aj celoročné poistenie má obmedzenú dobu vycestovania, najčastejšie na pár týždňov. Na tejto podmienke sa popálili aj skúsení cestovatelia.

9. Naber inšpiráciu

Ešte kým odídeš, je ten správny čas prečítať si na webe čo najviac o krajine, do ktorej sa už onedlho chystáš. Čítaj cestovateľské blogy, pozeraj cestovateľské magazíny a stretni sa so známymi, ktorí už podobný výlet absolvovali. Pomôže ti to získať ďalšiu inšpiráciu nielen na to, kam sa presne vydať, ale aj ako sa správať, čo jesť alebo nejesť, prípadne ako vybaviť niektoré veci jednoduchšie alebo lacnejšie.

10. Finálne prípravy pred odchodom

Nastal čas, aby si sa zaoberal všetkým, čo treba vybaviť, kým neodídeš. Aj keď pôjdeš preč iba na dva týždne, presvedč sa, že si nenechal doma nezaplatené účty, otvorené biznis mítingy alebo svojho domáceho miláčika bez opatery.

11. A konečne… zbaľ sa

Najlepšia časť prípravy na cestovanie je jednoznačne balenie. Viem, všetci ho tak trochu neznášame, ale keď máš plnú izbu vydláždenú vecami, ktoré si berieš (alebo nevieš, či si ich berieš), začína sa v tebe tá pravá cestovateľská horúčka.

Rozhodni sa, či si zoberieš kufor, backpack alebo len príručnú batožinu. Každý kus batožiny má svoje nezameniteľné výhody aj nevýhody. S príručnou batožinou máš najmenší problém pri presunoch, kým s plastovým kufrom sa na trek do džungle asi nevydáš. A backpack? Ten je takým správnym priemerom prvých dvoch.

Akokoľvek sa zbalíš, keď budeš postupovať podľa týchto jedenástich bodov, budeš na dovolenku pripravený oveľa lepšie.

Andrej Majláth

Autor článku je autorom nového cestovateľského e-booku Tajomstvá cestovania. Stiahni si svoju kópiu ešte dnes na www.malysvet.sk.

Zdieľaj článok na „Vybrali.sme.sk“ 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?