10 vecí ktoré potrebujete vedieť pred návštevou Japonska

By: Freedom II Andres - CC BY 2.0

Takže idete do Japonska? Prinášame vám 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred tým ako navštívite krajinu vychádzajúceho slnka. V opačnom prípade sa môžete sami seba pýtať veľmi veľa otázok.

10 vecí ktoré potrebujete vedieť pred návštevou Japonska
By: Moyan BrennCC BY 2.0

1. PREČO NIEKTORÍ ĽUDIA NOSIA CHIRURGICKÉ MASKY : To môže byť prvá vec, ktorú si všimnete na vašej návšteve. Neprepadajte panike! Naokolo určite nie je žiadna choroba. Japonci nosia chirurgické rúška, aby sa zabránilo prechladnutiu a ďalším baktériám, ale zvyčajne sú už aj tak opotrebované. Ak máte nádchu alebo ste ju práve chytili v Japonsku, mali by ste byť úctivý a nosiť masku, keď budete cestovať. Môžete si ich kúpiť v každých potravinách či samoobsluhe. A nezabudnite, 100 yenové obchody predávajú takmer všetko, čo by ste si mohli zabudnúť, alebo by ste mohli potrebovať.

10 vecí ktoré potrebujete vedieť pred návštevou Japonska
By: Kevin UttingCC BY 2.0

2. AKO TO ŽE JE KRAJINA STÁLE TAKÁ ČISTÁ : Japonci vynaložia denne veľké úsilie, aby svoje mestá držali v čistote. Môžete si byť istý, že obchody a reštaurácie sú držané rovnako na tejto vysokej úrovni. Väčšina reštaurácií vás požiadať, aby ste sa pred vstupom do haly vyzuli zo svojich topánok. Topánky sú vnímané ako obzvlášť špinavé, pretože sa dotýkajú zeme po celý deň. Ako hosť v japonskej domácnosti, budete mať vlastné papuče, ale v reštauráciách vám budú stačiť vaše ponožky. Ak potrebujete použiť toaletu, sú k dispozícii kúpelňové papuče.

 

3. KEĎ JE JAPONSKO TAKÉ ČISTÉ, AKO TO ŽE NIKDE NIE SÚ ŽIADNE KONTAJNERY : V Japonsku je mnoho preplnených oblastí, kde by boli tieto odpadkové koše nebezpečné. Budete musieť nosiť svoje odpadky zo sebou, pokiaľ nejaký smetný kôš nenájdete. Odpadkové koše sú väčšinou zoskupené v otvorených priestoroch. Recyklácia je hlavným zdrojom hrdosti Japoncov. Recyklujú takmer všetko.

10 vecí ktoré potrebujete vedieť pred návštevou Japonska
By: Timothy TakemotoCC BY 2.0

4. PREČO SÚ VŠETCI TAKÍ TICHÍ : V Japonsku je čas a miesto na všetko. Všobecne tam platí zásada počúvania skôr vnútorného hlasu ako toho skutočného. Je to samozrejme úplne iné ako na západe, keďže tam sa hovorí nahlas. Dokonca aj keď si myslíte, že hovoríte potichu, verte, že si to len myslíte. Pamätajte si : Robte tak, ako robia Japonci. Ak všetci vo vlaku mlčia, mlčte aj vy.

5. PREČO NIKTO NEPRIJÍMA SPREPITNÉ : Nikto v Japonsku nedáva sprepitné. Nikdy! V skutočnosti je dávanie sprepitného vnímané ako veľmi neslušné gesto. Nebuďte prekvapení, ak vám čašník, alebo taxikár odovzdá vaše sprepitné naspäť. Kde je problém? V Japonsku každý verí, že si nezaslúži byť odmeňovaný naviac za svoju dobre vykonanú prácu. Keď mu dáte peniaze navyše, berie to akoby ste mu chceli zaplatiť za to, aby vykonával svoj job lepšie.  Ale nebojte sa. Japonci vedia, že si nie ste toho pravdepodobne vedomí. Jednoducho vám ho vrátia naspäť s úsmevom. Nič sa nestalo.

10 vecí ktoré potrebujete vedieť pred návštevou Japonska
By: HikosaemonCC BY 2.0

6. AKO MÁM NÁJSŤ SPRÁVNU CESTU : Verte, že cesta metrom je jednoduchšia ako sa zdá. Tu je niekoľko tipov pre orientáciu sa v ich systéme. Najprv si vyskúšajte ísť do kabínky s cestovnými lístkami a komunikovať so zamestnancom vo vnútri. („Sumimasen. Eigo žiadny Mapp wo arimasuka? … Arigatou gozaimasu!“, Prepáčte mi, máte tu anglickú mapu? Ďakujem vám veľmi pekne). Akonáhle máte anglickú mapu, níjdite na nej svoju aktuálnu polohu. Potom si pozrite stopovú čiaru pozdĺž koľají vedúcich k cieľu. Číslo uvedené vedľa cieľa je cena vášho cestovného lístku. Vložte danú čiastku do stroja na lístky, vezmite si lístok. Jednoduché. Väčšina vlakov má obrazovky, ktoré ukazujú destinácie v anglickom jazyku. Zastávky budú oznámené aj v angličtine. Nezabudnite v prípade potreby prestúpiť na iný vlak. Ak ste narazili na problém použite tieto frázy pre nájdenie riešenia. („Sumimasen. … Wa Doko desuka“, Prepáčte mi, kde….?, „Watashi wa Doko desuka“, Kde som?). A nezabudnite vždy hovoriť, „Arigatou gozaimasu!“

7. ČO JE TO ZA TOALETY : Určite neodoláte stlačiť tajomné tlačidlo, na ktoré sa budete na toalete pozerať. Je to jedno z tých, ktoré treba medzi tisíckami znakov poznať. Vyzerá asi takto 止. Toto drobné tlačidlo vám asi spôsobí drobné rozpaky. Od striekajúcej vody po prehrávanie hudby. 止 zastaví všetky funkcie a obnoví poriadok v kúpeľni. Každý dom a väčšina reštaurácií, budú mať tieto luxusné toalety, no v metre ich nenájdete.

10 vecí ktoré potrebujete vedieť pred návštevou Japonska
By: ConnieCC BY 2.0

 

8. PREČO NECHCÚ PRIJAŤ MOJU KREDITNÚ KARTU : Japonsko je do značnej miery spoločnosť založená na platení v hotovosti. Takže väčšina miest nebude akceptovať vašu kreditnú kartu. Dokonca aj obchody s potravinami sú často založené len na platbe v hotovosti. Takže ak sa budete chcieť najesť, alebo si niečo kúpiť, budete si musieť vybrať hotovosť. Odporúčame prevod peňazí do yenov, pred príchodom do krajiny. Cesta vlakom môže byť dosť drahá. Väčšina obchodov však má medzinárodné bankomaty. Len sa pripravte na ich kurzový lístok.

9. AKO SA MÁM OPÝTAŤ NA VECI V OBCHODOCH : Či už v obchode alebo v reštaurácii, budete chcieť vedieť, ako požiadať o niečo, čo chcete. Stačí zamieriť do objektu a povedať …(„Kore wo kudasai“, Mohli by ste mi prosím vás dať toto…., „Kore wa Ikura desuka“, Koľko to stojí).

10 vecí ktoré potrebujete vedieť pred návštevou Japonska
By: Cyril BèleCC BY 2.0

10. AKO MÁM VEDIEŤ ČI JE MOJE SPRÁVANIE SPRÁVNE : Ak sa naučíte jednu základnú vec z tohto zoznamu, mala by to byť táto. Na spôsobe nezáleží. Za všetko sa poďakujte, keď na vás hovoria, usmievajte sa ako slniečko na lúke. Nezabudnite sa poďakovať hlavne po jedle, dodržujte nejaké tie zásady ich stolovania. Rovnako sa snažte zjesť všetko z taniera. To by ich mohlo uraziť, ak by ste nechali nejaké zvyšky. Každé zrnko ryže by z úcty k poľnohospodárom malo byť skonzumované.

10 vecí ktoré potrebujete vedieť pred návštevou Japonska
By: t-mizoCC BY 2.0

Pamätajte, reč tela je dôležitá. Nenechávajte si ruky vo vreckách. Ukážte, že máte pre Japoncami rešpekt a hlavne sa vždy usmievajte. Možno je toho veľa, čo by ste si mali zapamätať, ale nikto od vás neočakáva, že budete dokonalý turista. Stačí ak budete láskavý, ochotný učiť sa a budete sa baviť. Veľa šťastia na ceste do tejto krásnej zeme.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 25

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.