10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!

By: Alexander king - CC BY 2.0

Ostrov Phuket je jedným z najpopulárnejších miest v Thajsku. Ponúka neskutočné možnosti pre milovníkov pláží, podmorského sveta, či nočného života. Nezáleží na tom, či ste prišli objavovať kultúru, náboženstvo alebo jesť, nakupovať a opaľovať sa, Phuket vás určite nesklame.

Tu je 10 tipov, s ktorými zažijete nie len relaxačnú, ale aj zábavnú, objavnú a akčnú dovolenku.

 

1. Relaxujte na krásnych plážach

Pláže na ostrove sú pokryté jemným bielym pieskom a právom sa radia k najkrajším na svete. Jednou z nich je aj Paradise Beach. Tvoria ju dve tenučké zátoky s priezračnou vodou, na ktorej sa hojdajú drevené loďky, ktoré slúžia ako jeden z dopravných prostriedkov na túto pláž.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Paradise beach, Thajsko – By: David SimCC BY 2.0

Laem Singh Beach so zelenými palmami nakláňajúcimi sa nad jemným pieskom vyžaruje krásny tropický pocit. Je jednou z tých pláži, ktoré sú nádherné aj za zamračeného počasia, ktoré garantuje, že pláž budete mať takmer iba pre seba.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Loďka na pláži v Phukete – By: Kevin PohCC BY 2.0

Neďaleko sa nachádza Kamala beach, dvojkilometrový pás bieleho piesku. Pôvodne malá rybárska dedina je dnes živé mestečko, ktoré ešte nebolo natoľko zasiahnuté turizmom a oproti rušnému Patongu jej pláže ostávajú oázou pokoja.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Pláž na ostrove Phuket v Thajsku – By: Jeff GunnCC BY 2.0

2. Objavte kúzlo Phang Nga

Zátoka je jedným z najúžasnejších miest aké som kedy navštívila. Najkrajší spôsob ako preskúmať fascinujúcu scenériu je loď.

Najznámejšou súčasťou zátoky je skalný útvar Koh Tapu. Ostrovček zvláštneho tvaru je miestom, kde sa natáčal film Muž so zlatou zbraňou. Obraz ostrova dnes dopĺňajú dlhé lode privážajúce turistov prahnúcich po fotografii s pamätnou tabuľou v typickej póze Jamesa Bonda.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Phang Nga, Phuket v Thajsku – By: Joan Campderrós-i-CanasCC BY 2.0

 

Nevynechajte ani Koh Panyee, tradičnú moslimskú dedinu vybudovaná pred asi 200 rokmi. Okrem veľmi malej časti postavenej na vápencovom útese, stojí celá dedina na pilieroch a vlastne pláva na vode. V dedine plnej života, farieb a vôní sa nachádza aj škola, policajná stanica, či zdravotné stredisko.

Úžasný zážitkom je určite aj výlet na kajaku, ktorý za spevu vtákov a cikád prechádza úzkymi skalnatými útvarmi vytvorenými v obrovských útesoch.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Phang Nga, kajakovanie – By: Phuket@photographer.netCC BY 2.0

3. Vydajte sa za šťastím k veľkému Budhovi

Majestátnu mramorovú sochu týčiacu sa na kopci vidno z ktorejkoľvek južnej časti ostrova. Nielen priamo pri soche, ale aj cestou hore vás čaká dych berúci výhľad. Monument bol postavený v roku 2004 a jeho stavba bola financovaná prevažne z darov. V blízkosti Budhu prebieha “obchod so šťastím”, kde si môžete za symbolickú sumu kúpiť rôzne amulety – mince šťastia, posvätené náramky, zvončeky alebo dosť veľkú mramorovú platňu, ktorá bude aj s vaším želaním tvoriť súčasť sochy.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Veľký Budha na ostrove Phuket, Thajsko – By: Jeff GunnCC BY 2.0

4. Ponorte sa do hlbín Andamanského mora

Krištáľovo čisté vody ponúkajú nevídané možnosti skúseným potápačom aj začiatočníkom.

Na výborné podmienky a nádherný podmorský svet láka nespočetné množstvo potápačských škôl po celom ostrove. Môžete sa potápať ku koralovým útesom, či vrakom. Vo väčšine potápačských lokalít je voda taká priezračná, že ryby vidíte už s lode. Koho by nelákalo preskúmať ho bližšie. Ale pozor, thajský podmorský svet je nie len nádherný, ale vie byť aj nádherne nebezpečný.

farebné rybyčky na ostrove v Thajsku
Potápanie na ostrove Phuket v Thajsku – By: Phuket@photographer.netCC BY 2.0

 

Top destináciou a jednou z najkrajších potápačských lokalít na svete sú Ostrovy Similan. Zaujímavé sú aj ostrovy Raya. Hlavne ich južná strana je vhodná pre začiatočníkov, fanúšikov pohodového potápania aj vyznávačov šnorchlovania.

5. Pozrite sa na svet zhora

Ostrov ponúka veľa nádherných výhľadov. Takmer všetky z nich sú veľmi ľahko prístupné. Najpopulárnejší je výhľad Kata alebo Karon (ani sami domáci sa zatiaľ nezhodli ako sa vlastne volá). Počas jasného dňa môžete z neho vidieť aj zopár vzdialených ostrovov.

 

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Výhľad na ostrove Phuket – By: Max PfandlCC BY 2.0

Neďaleko sa nachádza najjužnejší bod celého ostrova a zároveň miesto s najkrajším západom slnka, Phromthep Cape. Okrem toho je zábavné pozorovať ako stovka turistov s pripraveným fotoaparátom čaká šiestu hodinu.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Západ slnka v Phukete – By: Phuket@photographer.netCC BY 2.0

6. Spoznajte thajskú kultúru cez žalúdok

Thajská kuchyňa je jednoduchá, pestrá, čerstvá, veľmi bohato korenená a napriek tomu chutná a lacná. Napríklad také Pad Thai, sladkasté tenké rezance s výhonkami, tofu, vajcom a arašidmi.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Thajské jedlo – By: Imola Grácia MarjaiCC BY 2.0

 

S výberom reštaurácie si nemusíte robiť starosti, najlepšie jedlo ochutnáte priamo na ulici.

Takisto musíte ochutnať neuveriteľne chutné mangá, ananásy, kokosy a iné vynikajúce tropické ovocie, ktoré neviem ani pomenovať. Dajú sa kúpiť priamo na pláži, čerstvé alebo vo forme fantastických ovocných šejkov. 

Máte už hlad? ?

7.Načerpajte energiu vo Wat Chalong

Thajsko sa považuje za zem budhistických chrámov. Jeden z nich, Wat Chalong, postavený v 19. storočí patrí k najkrajším, najväčším aj najnavštevovanejším na celom ostrove. Chrám je dodnes aktívne využívaný mníchmi a tak z času na čas môžu byť turisti svedkami rôznych budhistických obradov. Miesto je nasiaknuté spirituálnou atmosférou, ktoré občas prerušia výbuchy petárd z konštrukcie podobnej tehlovej peci. Tento rituál je formou vzdania vďaky za splnené prianie.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Wat Chalong v Phukete – By: edwin.11CC BY 2.0

8. Nechajte sa strhnúť do víru nočnej zábavy

Thajský nočný život je vyhľadávanou atrakciu pre turistov z celého sveta. Jedným z centier zábavy je Bangla Road v Patongu. So západom slnka sa uzatvára cesta a dovtedy tiché miesto sa prebúdza. Ulica je z každej strany lemovaná barmi, klubmi a krásnymi “Thajčankami”, ponúkajúcimi služby, ktoré si človek nedokáže ani predstaviť. Zábava prebieha aj priamo na ulici, kde sa za zvuku hlučnej hudby môžete zúčastniť hier alebo obdivovať tradičné predstavenie.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Nočný život v Phukete – By: Earth-Bound Misfit, ICC BY 2.0

 

Nočný život tu neprestavuje len vykričaná Bangla Road. Plážové bary často organizujú vlastné párty, kde môžete s kokteilom v ruke za zvuku živej (napríklad saxofónovej) hudby pretancovať celú noc s nohami v piesku. Je len na vás, čo si vyberiete.

9. Putujte naprieč džungľou

Napriek tomu, že krajina je známa plážami a nočným životom, nájdete tu aj nádhernú prírodu. Vydajte sa so sprievodcom do hlbín divočiny po vlastných alebo na chrbte slona. V ponuke sú aj viacdenné treky spojené s plavbou na bambusových raftoch alebo kajakoch. Najpopulárnejšie sú treky na slonoch, ktoré sa považujú za neoddeliteľnú súčasť thajskej kultúry, sú však často využívané len ako zábava pre turistov.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Prechádzka na slonovi – By: eric molinaCC BY 2.0

10. Tonigh..tonight..tonight..Bangla boxing stadium..tonight..tonight..tonight

Každý, čo len krátko pobýval v Patongu ťažko dostane z hlavy túto pravidelnú a veľmi hlasnú zvučku reklamného tuku-tuku. Pre domácich nie je Muai Thai iba bojový šport. Je súčasťou bohatej kultúry a tradícií vychádzajúcich z Budhizmu.

10 vecí, ktoré musíš zažiť na ostrove Phuket v Thajsku!
Thajský box v Patongu – By: wales_gibbonsCC BY 2.0

 

V Patongu sa nachádza najväčší a najpopulárnejší štadión, ktorý láka bojovníkov (a aj divákov) z celého sveta. Boje sú skutočné, nedohodnuté, počas zápasu si môžete staviť na víťaza.

Na ostrove sa nachádza aj množstvo telocviční s trénermi, kde si tento šport môžete vyskúšať na vlastnej koži..

A na záver jedno pekné video z Phuketu natočené na kameru GoPro:

Boli ste už v Thajsku? čo by ste odporučili vy a čo sú vaši favoriti? Podeľte sa v komentároch nižšie.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 8

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

ZDROJAutor: Jana
Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.