10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!

By: Jörg Schubert - CC BY 2.0

Berlín patrí k najväčším mestám v Európe. Po zjednotení Nemecka a západnej a východnej časti mesta, začalo Berlínu svitať na lepšie časy. Je to druhé najľudnatejšie mesto. Nemajte predsudky, po páde II. ríše tu niet po fašizme a rasizme takmer ani slychu. Nemeckí občania ho priam neznášajú. Na rozlohe takmer 900 km² je populácia takmer 5 000 000 ľudí ak rátame aj vedľajšie okresy. Len pre porovnanie Slovensko má na rozlohe 49 000 km² populáciu niečo cez 5 500 000 obyvateľov. Berlín je naozaj husto obývané ale zato moderné Európske mesto, ktoré dokáže nejednému turistovi ponúknuť jeho bohaté pamiatky, kus kultúry alebo zaujímavé miesta. V pokračovaní článku si môžete prečítať a dozvedieť sa o miestach, ktoré by pri návšteve Berlína stáli za to.

1. Brandenburská brána

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: RaoniCC BY 2.0

Táto brána je symbolom spojeného Berlína. Pôvodne slúžila ako brána, kde sa platilo mýto. Po páde berlinského múru bola táto brána otvorená v roku 1989. Táto pamätihodnosť sa nachádza na námestí Pariser Platz. ktoré bolo po zjednotení Nemecka kompletne rekonštruované. Na námestí nájdete akadémie, veľvyslanectvo a mnoho iných inštitút.

2. Checkpoint Charlie

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: Jorge PindoramaCC BY 2.0

Checkpoint Charlie je známy hraničný prechod, ktorý spája dve časti Berlína. Vznikol ešte počas studenej vojny, kedy z jednej časti mesta do druhej mohli prejsť len významní diplomati. Nemeckým občanom bol vstup zakázaný (iba výnimkám). Dodnes je tento „kontrolný bod“ zachovalý a slúži ako atrakcia pre turistov.

3. „Nová“ Synagóga

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: François PhilippCC BY 2.0

Nová Synagóga (Neue Synagoge) má svoj názov z nejakého dôvodu. Bola to pôvodne židovská Synagóga, ktorá sa nachádza na predmestí Spandauer Vorstadt. Bola dostavaná v roku 1866 a v roku 1938 ju nacisti podpálili a jej silná konštrukcia tento teror vydržala. V 80-tich rokov bola rekonštruovaná a momentálne je strediskom judaizmu.

4. Zámok Pfaueninsel

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: Ben GarrettCC BY 2.0

Tento nádherný „mini“ zámok bol postavený na prelomí 19 až 20 storočia pre pruského kráľa. Kráľ chcel aby zámok pôsobil skromne a romanticky. Preto ho tak vyhľadávajú zaľúbené páry turistov. Je to miesto, ktoré by ste určite so svojou polovičkou v Berlíne mali navštíviť. Nachádza sa na Pávom ostrove, ktorý je spolu s hradom zapísaný v UNESCO.

5. Zámok Charlottenburg

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: Yevgeniy ShpikaCC BY 2.0

Krásny a najväčší. Tak tento prívlastok v Berlíne nesie hrad Charlottenburg , ktorý si  dal rod Hohenzollernovcov postaviť na prelome 17 až 18 storočia. Kráľ Fridrich I. chcel tento zámok venovať svojej drahej Charlotte ako na znak jeho veľkej lásky. Hrad nesie práve jej názov. Hrad sa môže pýšiť nádherným in aj exteriérom a je opäť vyhľadávaný turistami vďaka romantickej atmosfére.

6. Televízna veža

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: Marco BellucciCC BY 2.0

Chcete vidieť Berlín z vtáčej perspektívy? Nie je problém! Táto veža s výškou vyše 360m je nato priam stvorená. Na vrchu veže sa nachádza vyhliadková terasa a reštaurácia, z ktorej môžete pozorovať Berlín aj do niekoľko kilometrovej vzdialenosti za príjemného počasia. Vstupné stojí okolo 16 Eur. Je to berlínska Eiffelovka 🙂

7. Tropical Island

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: Christine und Hagen GrafCC BY 2.0

Ak si myslíte, že na tropickú dovolenku musíte mať niekoľko stovák Eur tak toto „tropikárium“ vás vyvedie z omylu. Keby vám niekto povedal, že tropické ostrovy nájdete v Berlíne tak by ste ho asi vysmiali. Je to ale tak! Síce umelé vytvorené podmienky ale zato zážitok istý! Na rozlohe takmer 66.000 m² nájdete v Berlíne krytý tropický ostrov, ktorý Vám ponúka piesočnú pláž, skvelú vodu, tropické rastliny, bary ako sa na trópy patrí a hlavne relax. Tento raj sa nachádza na adrese Tropical-Islands-Allee 1, 15910 Krausnick, Nemecko v prípade ak by ste sa ho rozhodli počas návštevy Berlína navštíviť 🙂

8. Židovské múzeum

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: Dominic SimpsonCC BY 2.0

Berlín má najväčšie židovské múzeum v Európe. Je postavené v tvare zdeformovanej Dávidovej hviezdy a ročne ho navštívi tisíce turistov. Je to kvázi pamätník židovského obyvateľstva a múzeum kde sa myšlienkami nešetrí. Nájdete tu bohatú expozíciu židovských vecí, dokumenty a mnoho iných vecí o tomto kedysi utláčanom národe.

9. Nemecký parlament alias Reichstag 

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: Ross HuggettCC BY 2.0

Je to sídlo turistov z celého sveta. Majestátna budova, kde sídli Nemecký parlament a taktiež Glaskuppel (sklenná kupola). Turisti majú prístup do vyhradených častí tohto komplexu. Tento parlament nesie prirovnanie ako najnavštevovanejší parlament v Európe. Ročne ho navštívi vyše 3 milióna turistov z celého sveta. Má k dispozícií aj sprievodcov, ktorý Vám o tejto budove a pamiatke povedia do bodky.

10. Berlínska ZOO

10 miest v Berlíne, ktoré musíte vidieť!
By: Ted and JenCC BY 2.0

Azda najkrajšia zoologická záhrada v Európe. Vznikla ako prvá zoologické záhrada v Európe. V tejto zoologickej záhrade nerátame kusy zvierat v stovkách ale v tisíckach. Je to oáza pokoja a pohody. Nájdete tu reštaurácie, detské kútiky, butiky a samozrejme vyše 1500 druhov zvierat 🙂 !

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 38

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?